آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۷۱۹۹
اجتماعی
۱۴

اخبار

رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران: پیامدهای تحولات جمعیتی باید جدی تر گرفته شود

تحولات جمعیتی کشور در دهه های اخیر پیامدهای اجتماعی و اقتصادی به دنبال داشته و آثار آنها در سطح خرد و کلان مشهود است. در سطح خرد امروزه خانواده ها با پیامدهای کاهش باروری روبه رو هستند و در سطح کلان شاهد تغییرات ساختاری هستیم.

به گزارش «ایران» رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران، در نشست خبری به مناسبت برگزاری کنفرانس پویایی جمعیت و سرمایه انسانی در ایران در زمینه تغییرات جمعیتی در کشور گفت: تحولات جمعیتی در نتیجه کاهش مستمر مرگ و میر و تحولات باروری که در دهه اول انقلاب افزایش پیدا کرد و پس از آن کاهش شدید باروری در دهه های 60 و 70 ایجاد شده است. در دهه 60 با توجه به تحولات یاد شده، با افزایش تعداد کودکان لازم التعلیم روبه رو بودیم که خوشبختانه بعد از انقلاب در حوزه های آموزش و سلامت سرمایه گذاری های توامان خوبی انجام شد.

به گفته محمد جلال عباسی شوازی، افزایش تحصیلات دختران در دهه اخیر پتانسیل هایی در ساختار جمعیت ایجاد کرده که می تواند برای کشور پیامدهای مثبتی به دنبال داشته باشد.

وی در ادامه افزود: تداوم کاهش باروری و تغییرات ناشی از آن در دو دهه آینده می تواند به رشد منفی جمعیت در کشور منجر شود و این در حالی است که رشد شتابان سالخوردگی را نیز تجربه خواهیم کرد. این شرایط نیازهای جدیدی را در حوزه های مسکن، اشتغال، رفاه، بهداشت و آموزش ایجاد می کند و هر کشوری باید سیاست های متناسب با جامعه خود را تدوین و با سیاست های درست، اجرایی کند. سیاست های کلی جمعیت که در سال 1393 رهبر معظم انقلاب ابلاغ کردند، راهکاری روشن برای محققین، سیاستگذاران و برنامه ریزان کشور به منظور تامین نیازهای جدید جمعیت است.

گفتنی است، نهمین کنفرانس انجمن جمعیت شناسی ایران با عنوان پویایی جمعیت و سرمایه انسانی در ایران با همکاری سازمان ها و موسسات پژوهشی در روزهای 20 و 21 آبان ماه برگزار خواهد شد.

حاجی میرزایی: نگویید تنبیه بدنی زیاد شده؛ بسرعت عکس العمل نشان می دهیم

گروه اجتماعی/ دو ماهی از سال تحصیلی جدید مدارس می گذرد در این مدت فیلم ها و خبرهای مختلفی در شبکه های اجتماعی از تنبیه دانش آموزان در مدارس کشور منتشر شده است. در یک مورد دانش آموز پرده گوشش پاره شده و در مورد دیگر هم معلم با شارژر به صورت دانش آموز صدمه وارد کرده بود. دیروز هم فیلمی در شبکه های اجتماعی منتشر می شد که نشان می داد معلم چند سیلی محکم بر صورت دانش آموز می زند و در مدرسه دیگر معلم به دانش آموز شلاق زده است.

این فیلم با واکنش کاربران شبکه های اجتماعی روبه رو شد؛ برخی از کاربران خواستند تا مسئولان آموزش و پرورش به وضعیت دانش آموزان که مورد خشونت معلمانشان قرار می گیرند رسیدگی کنند. وزیر آموزش و پرورش درباره ماجرای تنبیه بدنی اخیر و شلاق به بدن یک دانش آموز گفت: ماجرای تنبیه بدنی و شلاق به بدن یک دانش آموز را در شبکه های اجتماعی دیدم. به مدیرکل استان تاکید کردم که موضوع را بررسی کند. در اینگونه موارد معلم خاطی به هیات تخلفات معرفی می شود و ممکن است برای مدتی یا همیشه اجازه تدریس پیدا نکند. مجازات های مختلفی پیش بینی شده است.

به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی در حاشیه آیین افتتاحیه کشوری ششمین دوره المپیادهای ورزشی درون مدرسه ای که در مدرسه شهدای پاسداران منطقه 4 آموزش و پرورش برگزار شد، در پاسخ به پرسشی درباره افزایش تنبیه بدنی دانش آموزان در روزهای اخیر اظهار کرد: درخواست می کنم نگویید تنبیه بدنی زیاد شده است. ما حدود 110 هزار مدرسه و 950 هزار کلاس درس در کشور داریم. ممکن است موارد اندکی در برخی مدارس همکاران ما نتوانند هیجانات خود را کنترل کنند، ما بسرعت عکس العمل نشان می دهیم و امید است به صفر برسد.

وزیر آموزش و پرورش درباره ماجرای تنبیه بدنی اخیر و شلاق به بدن یک دانش آموز نیز گفت: من هم در شبکه ها دیدم و به مدیرکل استان تاکید کردم که موضوع را بررسی کند. در اینگونه موارد معلم خاطی به هیات تخلفات معرفی می شود و ممکن است برای مدتی یا همیشه اجازه تدریس پیدا نکند. مجازات های مختلفی پیش بینی شده است؛ درخواست می کنم قدردان زحمات معلمان باشیم که درس عشق و فداکاری می آموزند و منزلت آنها به علت برخی خطاهای همکاران تحت الشعاع قرار نگیرد.

وی درباره تمهید آموزش و پرورش برای جبران کمبود معلم اظهار کرد: از روزی که مسئولیت گرفتم با کمبود معلم مواجه بودیم و با تاخیر بازنشستگی برخی همکاران و بکارگیری از آنها، بکارگیری نیروهای حق التدریس و مربیان پیش دبستانی، کمبود معلم را جبران کردیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در نظر داریم تا برای سال تحصیلی آینده نیاز معلم را به نحوی مناسب رفع کنیم اظهار کرد: گزارشی از این وضعیت به هیات دولت دادم و گروهی متشکل از سازمان امور اداری و استخدامی، سازمان برنامه و آموزش و پرورش ماموریت پیدا کردند تا ارزیابی دقیقی از نیروی مورد نیاز داشته باشیم و کیفیت و توزیع آن را بررسی کنند و با توجه به روند فزاینده معلم، برای تامین معلم برنامه ریزی شود. برنامه ویژه ای برای افزایش معلم تربیت بدنی نداریم و سعی داریم با وضعیت موجود و آموزش معلمان شرایط بهتری را فراهم کنیم.

برگزاری بازار «قلک های کوچک و آرزوهای بزرگ» در محک

کمک کنید تا قد قلک های «محک» به هزینه «دارو» برسد

روابط عمومی موسسه خیریه محک اعلام کرد، در شرایطی که محک برای تامین هزینه های دارو و درمان بیش از 19 هزار کودک مبتلا به سرطان در سراسر سرزمین مان با توجه به افزایش قیمت دارو با مشکلات زیادی روبه رو است، قلک های محک وظیفه مهمی در تامین هزینه دارو و درمان برعهده دارند.

این قلک ها سال هاست که کمک های نیکوکاران را به محک می رسانند و امسال هم مثل هر سال تلاش می کنند تا مسیر درمان کودکان محک هموارتر شود.

موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک بازار «قلک های کوچک و آرزوهای بزرگ» را 23 و 24 آبان به نفع کودکان مبتلا به سرطان برگزار می کند تا قد قلک محک به هزینه دارو برسد.

بنابر اعلام روابط عمومی موسسه خیریه محک، همه به این بازار دعوت هستند و رسم این بازار هم آن است که نیکوکارانی که قلک محک دارند و آن را با نیت نوع دوستی و سلامتی کودکان مبتلا به سرطان پر کرده اند، قلک ها را به زیر سقف محک بازمی گردانند.