آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۲۰
حوادث
۱۹

انهدام شبکه بزرگ سرقت از جهانگردان به بهانه همکاری با داعش

ساخت هتل در ترکیه با کف زنی

گروه حوادث: کف زن بین المللی که بعد از سفر از ترکیه به ایران باندی را تشکیل داده و با جعل عنوان پلیس های قلابی از جهانگردان سرقت می کرد همراه شش عضو باندش بازداشت شد. متهم با پول های سرقتی هتلی بزرگ در ترکیه تاسیس کرده بود.

به گزارش خبرنگار جنایی جام جم، سرهنگ کارآگاه داودفرد،جانشین پلیس آگاهی تهران بزرگ دیروز در جمع خبرنگاران درباره فعالیت باند هفت نفره پلیس های قلابی گفت: از اوایل بهار امسال اتباع کشورهای عراق،سوریه،ترکیه با حضوردر اداره پنجم پلیس آگاهی تهران از پلیس های قلابی که بعداز بازرسی بدنی و کیف هایشان اموال و دلارهایشان را سرقت کرده بودند شکایت کردند. با تحقیق از این 20 شاکی معلوم شد که سارقان با خودروهای پراید، پژو 405، پارس، 206 و هیوندای سانتافه در مسیر فرودگاه مهرآباد، بازار تهران و نقاط مرکزی شهر تهران جهانگردان را به دام انداخته اند.سارقان مامورنما برای جلب اعتماد شاکیان به زبان آنها حرف می زدند، بی سیم و دستبند داشتند و به بهانه این که آنها دلار جعلی یا قاچاق دارند و عضو گروه تروریستی داعش هستند شاکیان را در خیابان شناسایی و 1000 تا 6000 دلار از آنها سرقت می کردند یا تعدادی از آنها را ربوده و بعداز کف زنی دلارهایشان، رهایشان می کردند. در جریان تحقیقات پلیسی ماموران رد خودروی پژو 405 یکی از سارقان را که در حوالی ناصرخسرو تردد کرده و دوربین های مداربسته تصویرش را ثبت کرده بودند به دست آوردند.

فرد تصریح کرد: در استعلام از پلاک خودرو معلوم شد مالک آن مرد 35 ساله ای به نام سهراب بوده که به اتهام سرقت تحت پوشش پلیس در رامسر بازداشت بوده و با سپردن وثیقه آزادشده است. این متهم و همدستان وی که 30 تا 60 ساله بودند تحت تعقیب قرار گرفتند و 13 آبان امسال در شمال،شمالغرب تهران و شهرستان کرج بازداشت شدند. خودروهای آنها و بخشی از اموال سرقتی نیز کشف شد. متهمان در بازجویی پلیسی به جعل عنوان پلیس، سرقت و کف زنی از شاکیان اعتراف کردندکه معلوم شد چهارنفراز آنها سابقه دار بوده و همه از طایفه خاصی هستند. همچنین آنها به بیش از ده ها فقره سرقت از اتباع خارجی و رانندگان ترانزیت در شهرهای تهران، اتوبان آزادگان، اردبیل، تبریز و آستارا و کرج نیز اعتراف کردند. ارزش اموال سرقتی تاکنون یک میلیارد و 500 میلیون تومان برآورد شده است.

می خواستم دومین هتلم را تاسیس کنم

45 سال دارد و به راحتی به 50 زبان خارجی صحبت می کند. صاحب یک هتل پنج ستاره در ترکیه است و فرزندانش کارهای هتل را برایش انجام می دهند. سعید سرکرده این باند است و در گفت وگو با جام جم از شگردشان گفت که در ادامه می خوانید.

سابقه داری؟

به خاطر گذرنامه ام فقط چند روز در ترکیه بازداشت شده و بعد آزاد شدم. کف زن بین المللی ام و تاکنون به دام نیفتاده ام.

چطور کف زن شدی؟

 سرقت و کف زنی در خانواده مان موروثی بوده و از پدر به پسر و همین طور نسل به نسل می رسد و از هشت سالگی کف زن شدم.

چه شد به فکر سرمایه گذاری در ترکیه افتادی؟

در 15 سالگی همراه خانواده ام برای کف زنی به ترکیه رفتیم و مدتی در هتلی اقامت داشتیم . من و همسرم که دختر مدیر هتل بود، دلباخته هم شدیم اما خانواده مان با ازدواجمان مخالفت کردند. طبق رسم مان عروس دزدی کردم. او را به تهران آوردم که خانواده اش راضی به ازدواج ما شدند. بعد هم من در این کشور سرمایه گذاری کردم.

همسرت می دانست کف زن هستی؟

نه هنوز نمی داند. من به 50 زبان دنیا تسلط دارم و فکر می کرد برای تجارت به کشور های دیگر سفر می کنم. با پول های کف زنی هتلی بزرگ با 1100 کارمند تاسیس کردم.

وضع مالی ات خوب است، پس چرا به ایران بازگشتی و سرقت می کردی؟

بعد از 30 سال از ترکیه به ایران آمدم و به کمک اقوام و آشنایان یک باند پلیس های قلابی را تشکیل دادم تا از جهانگردان سرقت کنیم. می خواستم با سرقت از جهانگردان دومین هتلم را در ترکیه تاسیس کنم اما دستگیر شدم.