آرشیو چهار‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۶۰
سیاست
۲

شایعه استعفای وزیر جهاد کشاورزی تکذیب شد: همه استعفاهای وزرای دولت دوم روحانی

علی ایوبی

استعفا و حتی شایعه آن، برای اعضای دولت حسن روحانی در حال تبدیل شدن به یک عادت است. بین التعطیلی های این هفته، تقریبا همه مراکز را تعطیل و نیمه تعطیل کرده بود؛ اما باز هم شایعه یک استعفا در دولت به گوش رسید و البته تکذیب شد. دوشنبه بود که در فضای مجازی شایعه ای منتشر شد که محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، چند روزی است استعفا داده است. این خبر در حالی منتشر شد که «خلیل آقایی»، رئیس سازمان جنگل ها، به تازگی بازداشت شده است؛ با این حال یک منبع آگاه در دفتر رئیس جمهوری در گفت و گو با ایسنا این شایعه را تکذیب کرد. استعفا، استیضاح یا برکناری هرکدام از اعضای دولت می تواند روایت و معنی خاص خود را داشته باشد؛ اتفاقی که چند باری در دولت دوم حسن روحانی رخ داده که در اینجا به استعفاهای رخ داده اشاره می کنیم:

  استعفای وزیر خارجه

استعفای محمدجواد ظریف قطعا مهم ترین شوک برای سیاست خارجی دولت حسن روحانی و حتی منطقه و جهان بود. ششم اسفند سال گذشته محمدجواد ظریف، با آنکه معمولا برای اخبار مهم از توییتر استفاده می کند، در اقدامی غیرمنتظره در اینستاگرام خود اعلام کرد از سمت خود استعفا داده است. آن هم در روزی که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در سفری کوتاه به تهران، با مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری دیدار و گفت وگو کرده بود. تصاویر منتشرشده از آن ملاقات ها نشان می داد محمدجواد ظریف و دیگر اعضای وزارت خارجه در آن حضور نداشته اند و همین می توانست دلیل این استعفا باشد. یک روز بعد وزیر خارجه با سایت آریا گفت وگو کرد و گفت: «استعفای من صرفا به منظور دفاع از شان و جایگاه وزارت امور خارجه در روابط خارجی بوده است که آن را در کنار سایر توانمندی ها برای امنیت ملی ایران حیاتی می دانم. من ناراحتی و دلخوری شخصی ندارم و نیازی به دلجویی ندارم. به عنوان وزیر خارجه وظیفه داشتم به خاطر منافع ملی و اقتدار کشور در برابر رعایت نشدن جایگاه وزارت خارجه واکنش نشان دهم. بقیه گمانه زنی ها صرفا زاییده تخیلات افراد است». به هرحال حسن روحانی استعفای او را برخلاف مصالح کشور دانست و با آن موافقت نکرد. این استعفا با واکنش سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه که در دیدارهای بشار اسد با مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری حضور داشت، مواجه شد. او گفت: «برخی ناهماهنگی ها در نهاد ریاست جمهوری که مطرح هم شده، منجر به عدم حضور وزیر خارجه کشورمان در این ملاقات و متعاقبا گلایه مندی ایشان شده است. قرائن نشان می دهد هیچ گونه تعمدی برای عدم حضور آقای دکتر ظریف در این ملاقات نبوده است و باید تاکید کنم ایشان به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران مسئول اصلی در حوزه سیاست خارجی کشور هستند».

  استعفای وزیر راه

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی که از اصلاح طلبان دولت روحانی محسوب می شد، 28 مهر سال گذشته استعفایش را در کانال شخصی خود منتشر کرد. او در سه سال آخر حضورش در وزارتخانه، سه بار استیضاح شده و هر سه بار نیز استیضاح او رای نیاورده بود؛ اما آخوندی در استعفای خود اعلام کرد در سال 96 سه بار استعفا داده است. متن استعفا نشان می داد او با رئیس جمهور اختلاف نظر زیادی داشته است و به گفته او حسن روحانی سه اصل «پایبندی به قانون»، «احترام به حقوق مالکیت» و «اقتصاد بازار رقابتی» را نقض کرده است. استعفای آخوندی با موافقت رئیس جمهور همراه شد.

  استعفای وزیر بهداشت

حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و از وزاری کلیدی دولت روحانی نیز در 13 دی 97 استعفا داد. دلیل این استعفا کمی بودجه سال 98 در بخش سلامت عنوان شده بود. رئیس جمهوری با این استعفا نیز موافقت کرد.

  استعفای وزیر صمت

استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم، آن هم درحالی که قرار بود از سوی مجلس استیضاح شود، از نکات جالب دولت دوازدهم است. مهر سال پیش حسن روحانی با استعفای محمد شریعتمداری موافقت کرد و سپس او را به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مجلس معرفی کرد. مجلس نیز که قرار بود او را به دلیل عملکردش در وزارت صمت استیضاح کند، به وزارتش بر وزارتخانه جدید رای داد.

  استعفای وزیر آموزش و پرورش

استعفای محمد بطحایی در 16 خرداد امسال را می توان عجیب ترین استعفای یک وزیر برشمرد. نکته جالب آنکه براساس شنیده ها، وزیر آموزش و پرورش درخواست استعفا داده بود، اما تصورش بر این بود که رئیس جمهور با استعفا موافقت نخواهد کرد و او برای پیگیری درخواست ها و انتظاراتش از روحانی فرصت به دست خواهد آورد؛ اما برخلاف انتظارش با استعفایش موافقت شد؛ اما سخنگوی دولت دلیل استعفای بطحایی را حضور او در انتخابات مجلس عنوان کرد و گفت: «آقای بطحایی با رئیس دفتر رئیس جمهور، تماس گرفته و خواستند تا قبل از پایان مدت زمانی که در قانون برای پذیرش استعفا تعیین شده است، رئیس جمهور با استعفای او موافقت کند که به همین دلیل روحانی استعفا را پذیرفت. با شخصیتی که از آقای بطحایی سراغ داریم، هر آنچه در متن استعفا آمده، در ذهنشان نیز بوده است». 

باید منتظر بمانیم تا مشخص شود وزیر سابق از کدام حوزه انتخابیه برای مجلس نامزد خواهد شد.