آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۲۰
زندگی: ایران
۱۶

خبر

تاربال های نفتی مهمان دوباره سواحل قشم

پس از گذشت حدود 2 ماه از آلودگی نفتی سواحل جزیره قشم، دوباره مقدار قابل توجهی از تاربال های نفتی بر لب ساحل جزیره قشم خودنمایی می کند.

به گزارش ایرنا، با خروج از شهر قشم و به فاصله حدود 2 تا 5 کیلومتر از شهر قشم، ساحل دریا با مقدار معتنابهی از تاربال ها مواجه شد.

مواد نفتی در دریا بر اثر عوامل جوی و تابش خورشید و تبخیر اجزای سبکتر، تغلیظ شده و حالتی قیر گونه به خود می گیرد که جریان باد و امواج، آن ها را به صورت توده درآورده و به ساحل می راند. مشاهده تاربال در سواحل، از اولین هشدارهای بروز آلودگی نفتی است و اهمیت گلوله های نفتی یا تاربال به سبب همین هشداردهندگی است.  این تاربال ها به مقدار فراوانی در لب ساحل وجود دارد و از این رو از ذهن دور است که باقی مانده تاربال های پخش شده در گذشته باشد. در حالی که علت اصلی آلودگی نفتی در ساحل جزیره قشم از سوی مراجع رسمی اعلام نشد، اکنون بار دیگر وجود تاربال ها نفتی سواحل قشم را تخریب و بوم سازگان(اکوسیستم) و گردشگران را تهدید می کند.

حضور کرمانشاه در جشنواره ملی فرهنگ اقوام لرستان

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه از حضور فعال این استان در جشنواره فرهنگ اقوام زاگرس در مجموعه تاریخی گلستان قلعه فلاک افلاک در لرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه،علی صابر، سرپرست معاونت گردشگری این اداره کل شامگاه پنجشنبه 16 آبان 98 در این راستا اظهار کرد: این اداره کل با برپایی سیاه چادر عشایری و چیدمان غرفه و نصب ماکت معماری پلکانی منطقه پاوه و هورامان، صنایع دستی گیوه و گلیم، نمایش گروه آیینی سنتی، حضور نمایندگان انجمن صنفی راهنمایان گردشگری با ارائه کاتالوگ و بروشور و نقشه، معرفی جاذبه ها و مجله کودکان در این جشنواره حضور دارد.