آرشیو چهار‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۶۰
جهان
۷
خبر

اعتراضات در عراق ادامه دارد

درگیری های خونین در کربلا

خشونت دولت کنونی عراق در مقابل معترضان این کشور بالا گرفته است.

شمار کشته شدگان اعتراضات صلح آمیز عراق روز به روز افزایش می یابد. بر اساس گزارش ها، روز گذشته شهر کربلا شاهد بالاترین خشونت ها بود و آن طور که منابع مراکز درمانی گزارش داده اند، دست کم 14 نفر از معترضان در این شهر کشته و صدها نفر نیز مجروح شده اند؛ هرچند رئیس پلیس کربلا این خبر را رد کرده و اعلام کرده است که فقط یک نفر در حادثه غیرمرتبطی کشته شده است. این در حالی است که تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان دهنده شلیک گلوله به سوی معترضان است. مقامات امنیتی می گویند خشونت ها در میدان آموزش کربلا روی داده که حدود دو کیلومتر از حرم امام حسین فاصله دارد. معترضان در این مکان با برپایی چادرهایی تحصن کرده اند. آن طور که یک شاهد عینی به الجزیره گفته است، معترضان در این محل حضور داشتند که از سوی یک خودروی در حال عبور به آنها شلیک شد. این معترض که از ترس امنیت به شرط ناشناس ماندن مصاحبه کرده در ادامه می گوید: «پس از آن افراد مسلحی با صورت های پوشیده و لباس های شخصی مشکی از راه رسیدند و به سوی معترضان شلیک کردند». آن طور که این شاهد عینی گفته است، چادرهای معترضان پس از این شلیک ها آتش گرفته است. 

رویترز هم گزارش داده که بعداز ظهر سه شنبه، کاروانی از پلیس های ضدشورش به سوی میدان تحریر بغداد اعزام شده اند، جایی که اکنون دانش آموزان و دانشجویان نیز به معترضان پیوسته اند.

از سوی دیگر خبرها از اصابت خمپاره به پایگاه نظامی آمریکا در بغداد حکایت دارد. به گزارش رویترز، نجاح الشمری، وزیر دفاع عراق، روز گذشته اصابت خمپاره به حوالی پایگاه التاجی در شمال عراق را تایید کرد اما گفت این حمله هیچ گونه خسارتی در پی نداشت و پایگاه هم آسیبی ندید. رسانه های عراقی گزارش دادند که شامگاه دوشنبه سه خمپاره به نزدیکی پایگاه التاجی در شمال بغداد اصابت کرده است. پایگاه التاجی در 27 کیلومتری شمال بغداد قرار دارد. نجاح الشمری، وزیر دفاع عراق که همراه با جمعی از فرماندهان ارتش آمریکا از پایگاه نظامی التاجی بازدید می کرد، در جمع خبرنگاران گفت: «این پایگاه از هر نظر امن و باثبات است و خسارتی هم در اینجا به بار نیامده است».

در همان حال اعتراضات و ناآرامی ها در بغداد باوجود برقراری قوانین منع آمدو شد شامگاه دوشنبه تا بامداد سه شنبه ادامه یافت. در دومین دور اعتراضات عراق تاکنون 277 نفر مجروح شده اند. معترضان خواهان استعفای دولت شده اند اما عادل عبدالمهدی، در یک نطق تلویزیونی از عملکرد خود و دولتش دفاع کرد و باردیگر وعده اصلاحات داد. روز دوشنبه پارلمان عراق مجموعه ای از اقدامات اصلاحی برای تحقق خواسته های معترضان را تصویب کرد: تشکیل کمیته اصلاح قانون اساسی در چهار ماه، انحلال شوراهای استانی و شهری و نواحی، لغو امتیازات آوارگان رفحا، لغو امتیاز رئیسان سه گانه (رئیس جمهوری، نخست وزیر و رئیس پارلمان) نمایندگان پارلمان، مدیران بلندپایه و لغو قانون دریافت حقوق از چند منبع.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر، اما بلافاصله با صدور بیانیه ای اعلام کرد که اصلاحات پارلمان صوری است و مردم باید به اعتراضات خود تا برگزاری انتخابات آزاد زیر نظر سازمان ملل متحد ادامه دهند. صدر در این بیانیه تاکید کرد که در انتخابات آتی هیچ کدام از احزاب کنونی نباید شرکت کنند، مگر حزبی که مردم بخواهند.

بر اساس تصاویری که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، معترضان شامگاه دوشنبه با در دست داشتن پرچم عراق و سر دادن شعارهایی علیه دولت به خیابان های بغداد آمده بودند. ژنرال قیس المحمداوی، فرمانده نظامی بغداد، اعلام کرده بود که از ساعت دوازده نیمه شب تا شش صبح سه شنبه مقررات منع آمدو شد در بغداد به اجرا گذاشته می شود. معترضان اما این مقررات را نادیده گرفتند.