آرشیو چهار‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۶۰
جهان
۷

رویداد

حمایت حزب کارگر بریتانیا از برگزاری انتخابات زودهنگام

بالاخره حزب کارگر بریتانیا در یک مورد با بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور همراه شد. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت در بریتانیا، اعلام کرد این حزب با برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت می کند. هم زمان با موافقت اتحادیه اروپا با تمدید مهلت بریتانیا برای خروج از این اتحادیه (برگزیت)، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، تلاش می کند انتخابات زودهنگام را در اواسط ماه دسامبر و پیش از تعطیلات کریسمس برگزار کند. آخرین تلاش جانسون برای گرفتن رای پارلمان، روز دوشنبه با حضورنداشتن حزب کارگر در رای گیری شکست خورد و روز گذشته بار دیگر برگزاری انتخابات زودهنگام به رای گذاشته شد؛ هرچند تا لحظه تنظیم این خبر، جزئیات این جلسه منتشر نشد. با وجود اعلام کوربین در حمایت از برگزاری چنین انتخاباتی، او به صراحت نگفته است که از طرح دولت برای برگزاری انتخابات در روز 12 دسامبر حمایت خواهد کرد. حزب لیبرال دموکرات و حزب ملی اسکاتلند با انتخابات زودرس موافق اند، اما نهم دسامبر را برای برگزاری انتخابات پیشنهاد کرده اند. بریتانیا قرار بود تا پنجشنبه 31 اکتبر با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود، اما این اتحادیه اعلام کرد 27 عضو آن با تمدید مهلت بریتانیا به مدت سه ماه (تا آخر ژانویه) موافقت کرده اند. تقریبا تمام تلاش های بوریس جانسون برای جلب رای پارلمان در زمینه برگزیت و توافق با اتحادیه شکست خورده و او می خواهد با برگزاری انتخابات، وضعیت برگزیت را در پارلمان از بن بست خارج کند.او که بدون انتخابات عمومی و در پی کناره گیری ترزا می ، نخست وزیر قبلی، به قدرت رسید، با برگزاری انتخابات دنبال جلب حمایت عمومی از خود و سیاست هایش در ارتباط با برگزیت است. جانسون با این وعده به رهبری حزب محافظه کار و نخست وزیری بریتانیا رسید که «بدون اما و اگر» این کشور را در مهلت تعیین شده قبلی (31 اکتبر) از اتحادیه خارج کند، اما شکست های پیاپی او در جلب حمایت پارلمان، باعث شد او نتواند به این وعده عمل کند و با وجود مخالفتش با تمدید مهلت برگزیت، تن به خواسته اکثریت پارلمان دهد.

تقویت ائتلاف علیه داعش در شمال سوریه

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، یک روز پس از اعلام خبر کشته شدن رهبر گروه داعش گفته واشنگتن قصد دارد ائتلاف علیه این گروه را در شمال شرق سوریه، تقویت کند. در همین راستا نیز قرار است دیداری در سطح وزرای خارجه در 14 نوامبر در واشنگتن انجام شود. خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، می گوید دستور دونالد ترامپ برای خروج نیروهای ایالات متحده از شمال شرق سوریه، به معنی توقف نبردها علیه گروه داعش نبود. سه هفته پس از دستور خروج، نیروهای آمریکایی در جریان عملیاتی در شمال غرب سوریه، ابوبکر بغدادی، رهبر گروه داعش را کشتند. از سوی دیگر، طبق اعلام یک منبع در پنتاگون بقایای جسد سرکرده داعش به دریا انداخته شده است. این منبع به چگونگی و زمان انجام این اقدام اشاره ای نکرده، اما مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در سخنانی دراین باره اظهار کرد، روند رهایی از بقایای جسد بغدادی به پایان رسید و به درستی با آن رفتار شد. پنتاگون همچنین می گوید در جریان عملیات ارتش آمریکا علیه محل اختفای ابوبکر بغدادی، رهبر گروه داعش در سوریه، دو مرد را دستگیر کرده است. ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفت که این افراد اکنون «در مرکزی امن» نگهداری می شوند. گرچه رهبر گروه داعش کشته شده است اما بسیاری از کارشناسان بر این باروند که خطر داعش همچنان رفع نشده است و مبارزه علیه هسته این گروه باید همچنان ادامه داشته باشد. 

استرداد پوجدمون از بلژیک به اسپانیا

وکیل رهبر در تبعید و سابق منطقه خودمختار کاتالونیا دیروز (سه شنبه) گفت دادستانی بلژیک با استرداد موکلش به اسپانیا موافقت کرده است. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، جلسه نهایی مربوط به حکم دستگیری کارلس پوجدمون، رهبر سابق و در تبعید منطقه خودمختار کاتالونیا به تعویق افتاده و قرار است 16 دسامبر سال جاری میلادی برگزار شود. پوجدمون که در تبعیدی خودخواسته و در بروکسل به سر می برد، کمی پس از برگزاری رفراندوم استقلال منطقه کاتالونیا در اکتبر 2017، اسپانیا را ترک کرد. مادرید این همه پرسی را غیرقانونی اعلام کرد و پارلمان کاتالونیا را در واکنش به برگزاری این همه پرسی، منحل کرد و زمام امور بر این منطقه را به صورت مستقیم به دست گرفت. اوایل ماه جاری میلادی، راهپیمایی های گسترده و اعتراضی در اسپانیا و در دومین سالگرد همه پرسی ناکام استقلال برگزار شد که به درگیری های خشونت آمیز میان پلیس و مردم و دستگیری 200 نفر منجر شد.