آرشیو چهار‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۶۰
هنر
۱۰

دریچه

شب منوچهر مصیری  برگزار می شود

در ادامه سلسله جلسات کانون کارگردانان در تجلیل کارگردان های دوره اول سینمای پس از انقلاب، شب منوچهر مصیری، کارگردان قدیمی سینمای ایران، برگزار می شود. این مراسم ساعت 17 روز شنبه 11 آبان 98 در سالن عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی برگزار می شود و پس از پایان مراسم، فیلم «دنیا» از ساخته های این فیلم ساز روی پرده می رود. منوچهر مصیری کارگردان 69ساله سینمای ایران است که در کارنامه اش فیلم هایی همچون «تشکیلات»، «مکافات»، «آخرین خون»، «دنیا» و «ازدواج صورتی» به چشم می خورد.

کیهان کلهر جایزه اش را به محمدرضا شجریان تقدیم کرد

 کیهان کلهر، نوازنده کمانچه، جایزه هنرمند سال 2019 را از فستیوال جهانی موسیقی در کشور فنلاند دریافت کرد. این نوازنده ایرانی پیش از این نیز به همراه گروه «راه ابریشم» برنده جایزه گرمی شده بود. کلهر پس از دریافت جایزه هنرمند سال، بیان کرد: معمولا پیش نمی آید انسان وقتی زنده است مورد تجلیل واقع شود. از این رو بسیار مفتخرم و تحت تاثیر قرار گرفتم، هر چند من این جایزه را یک دستاورد شخصی محسوب نمی کنم. سال های بسیاری مرارت، دانش و پشتکار، پیشینه موسیقی ایرانی است که من محصول آن گذشته و پیشینه هستم. امروز این جایزه را از طرف همه جامعه موسیقی ایرانی می پذیرم و به نمایندگی از جامعه موسیقی ایرانی آن را به استاد محمدرضا شجریان، استاد بزرگ موسیقی ایرانی که در چند سال گذشته در بستر بیماری بودند و دلتنگ شنیدن صدایشان هستیم، تقدیم می کنم. امیدوارم حالشان خوب باشد و این هدیه را از من بپذیرند. در این راستا همایون شجریان، فرزند محمدرضا شجریان، ویدئوی سخنرانی کلهر را در لحظه دریافت جایزه در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: «تبریک بسیار کیهان جان. همان طور که اشاره کردی پدر هنوز مراحل بیماری شان را می گذرانند و متاسفانه در شرایطی نیستند که دست به قلم شوند. مانند همیشه در اوج باشی و افتخارآفرین برای هنر این سرزمین و دوستدارانش. سپاسگزار از محبت و معرفت ات».

 
مزایده «رینگ بوکس» مشهور  با قیمت پایه 10 میلیون دلار

تابلو نقاشی «رینگ بوکس» (1981) اثر «ژان میشل باسکیت» با قیمت حدودی 10 الی 15 میلیون دلار در حراجی «فیلیپس» واقع در نیویورک به فروش گذاشته می شود. در این تابلو نقاشی یک بوکسور در حالی که نیزه ای به دست دارد، به تصویر کشیده شده است. شباهت این تابلو با خودنگاره ای که «باکسیت» در همان سال از خود خلق کرده است، سبب شده کارشناسان فکر کنند بوکسر این تابلو نقاشی در حقیقت خود «ژان میشل باسکیت» است. دو سال گذشته «باسکیت» به جمع هنرمندانی پیوست که اثرشان در یک حراجی بیش از  صد میلیون دلار فروش رفته است. سال 2017 فقط دو دقیقه طول کشید تا تابلو نقاشی بدون عنوان این هنرمند در حراجی ساتبیز نیویورک با قیمت  110 میلیون و 500 هزار دلار از سوی یک میلیونر ژاپنی خریداری شود. فروش این تابلو در آن زمان رکورد گران ترین تابلو نقاشی فروخته شده در حراجی ساتبیز نیویورک را شکست. 

 زمان بازدید از نمایشگاه عکس 70 سالگی تصویب کنوانسیون های ژنو تا «15 آبان» تمدید شد

موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به دلیل استقبال عموم مردم، بازدید از نمایشگاه عکس 70 سالگی تصویب کنوانسیون های ژنو را تا روز چهارشنبه «15 آبان ماه سال جاری» تمدید کرد. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به دلیل استقبال هم وطنان و قشر های مختلف مردم، زمان بازدید رایگان از نمایشگاه «عکس 70 سالگی تصویب کنوانسیون های ژنو» را تا «15 آبان» تمدید کرد. علاقه مندان برای بازدید از نمایشگاه عکس «70 سالگی تصویب کنوانسیون های ژنو» می توانند همه روزه تا پایان روز چهارشنبه، 15 آبان، از ساعت 10 الی 15 به گالری فکه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مراجعه کنند. نمایشگاه عکس 70 سالگی توسط دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران در گالری فکه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شده است.

هدف از برگزاری این نمایشگاه، آشناکردن مخاطبان با فعالیت های بشردوستانه کمیته بین المللی صلیب سرخ و کنوانسیون های ژنو است.