آرشیو چهار‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۶۰
هنر
۱۰
زیر آسمان فیروزه ای

جوایز افتخاری اسکار اعطا شد

مراسم یازدهمین دوره جوایز سالانه هیئت رئیسه یکشنبه 27 اکتبر در ری دالبی بالروم در هالیوود اند هایلند سنتر در هالیوود، کالیفرنیا برگزار شد.

در این مراسم دیوید لینچ کارگردان و فیلم نامه نویس آمریکایی، لینا ورتمولر کارگردان و فیلم نامه نویس ایتالیایی و وس استودی بازیگر آمریکایی- چروکی جایزه اسکار افتخاری دریافت کردند و جایزه انسان دوستانه جین هرشولت به جینا دیویس، بازیگر آمریکایی، اعطا شد. لینچ 73ساله برای فیلم های «مرد فیل نما» (1980)، «مخمل آبی» (1986) و «جاده مالهالند» (2001) نامزد اسکار بهترین کارگردانی شد. او برای «مرد فیل نما» در بخش بهترین فیلم نامه اقتباسی نیز نامزد بود. «وحشی در قلب» (1990)، «توئین پیکس: با من بر آتش برو» (1992)، «بزرگراه گمشده» (1996)، «داستان استریت» (1999)، «ایلند امپایر» (2006) و سریال «توئین پیکس» از دیگر ساخته های اوست. جایزه لینچ در حضور ایزابلا روسلینی، کایل مک لاکلان و لورا درن، ستاره های فیلم «مخمل آبی» که در تعداد دیگری از آثار او نیز نقش آفرینی کرده اند، اعطا شد. سخنرانی لینچ پس از دریافت جایزه کوتاه و به شیوه خودش بود. او گفت: از آکادمی و همه کسانی که در این راه به من کمک کردند، تشکر می کنم. تو (اسکار) صورت خیلی قشنگی داری، شب خوش!  ورتمولر 91ساله که متولد شهر رم است، اولین زنی بود که در تاریخ جوایز آکادمی نامزد اسکار بهترین کارگردانی شد. او برای فیلم «هفت خوشگل» (1977) نامزد دریافت این جایزه شد و در بخش اسکار بهترین فیلم نامه غیراقتباسی نیز نامزد بود. «مارمولک ها» (1963)، «عشق و هرج ومرج» (1973)، «گم گشته» (1974) و «کامورا (داستانی درباره خیابان ها، زنان و جنایت)» (1985) از دیگر فیلم های اوست. ایزابلا روسلینی که حرف های ورتمولر را پس از دریافت جایزه به انگلیسی ترجمه می کرد، گفت: او دوست دارد یک اسم زنانه برای اسکار انتخاب شود. دوست دارد آن را «آنا» صدا بزند. خانم های حاضر در سالن، لطفا جیغ بزنید، «ما آنا می خواهیم، یک اسکار خانم!». جین کمپیون، کارگردان نیوزیلندی و سازنده فیلم «پیانو» (1993) که بعد از ورتمولر دومین زن در تاریخ برگزاری جوایز اسکار بود که نامزد اسکار شد (و تنها فیلم ساز زن که برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن شده است)، به همراه گرتا گرویگ، کارگردان فیلم «لیدی برد» (دیگر کارگردان زن نامزد اسکار بهترین کارگردانی) با حضور روی صحنه، درباره زنانی که نامزد اسکار بهترین کارگردانی شده اند، صحبت کردند.

کمپیون 65ساله گفت: چطور می توانید قرن ها سلطه مردانه را درست کنید؟ در جوایز اسکار این کار با لینا ورتمولر شروع شد. او با اشاره به اینکه تاکنون 350 مرد نامزد اسکار بهترین کارگردانی شده اند، در حالی که فقط پنج زن (از جمله خودش و گرویگ)، شانس دریافت این جایزه را داشتند، گفت: سابقه زنان در این بخش بسیار کوتاه است؛ بیشتر شبیه یک هایکو. گرویگ هم از ورتمولر به عنوان «مادربزرگ همه ما» یاد کرد. استودی 71ساله در بیش از 30 فیلم از جمله «با گرگ ها می رقصد» (1990)، «آخرین نفر از موهیکان ها» (1992)، «جرونیمو: یک افسانه آمریکایی» (1993) و «دنیای تازهن (2005) بازی کرده است. او اولین بازیگر سرخ پوست است که اسکار دریافت می کند. او پس از دریافت جایزه گفت: خیلی ساده دوست دارم بگویم  مسئله زمان مطرح است. یک سفر پرهیجان و شگفت انگیز داشتم و واقعا خوشحالم که امشب اینجا هستم تا به عنوان اولین آمریکایی سرخ پوست یک جایزه اسکار دریافت کنم. با فروتنی می گویم افتخار بزرگی است که برای کاری که عاشق آن هستم این جایزه را می گیرم.

کریستین بیل که در فیلم «دشمنان» با استودی هم بازی بود، جایزه اسکار او را اعطا کرد. او با اشاره به حضور کم رنگ بومی ها در هالیوود گفت: هنرمندان سرخ پوست یا بومی فرصت های بسیار کمی در اختیار داشته اند و ما در اتاقی پر از آدم هایی هستیم که می توانند شرایط را تغییر دهند. دیویس 63 ساله برای فیلم «توریست تصادفی» (1988) برنده اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل شد و برای فیلم «تلما و لوییز» (1991) نامزد اسکار بهترین بازیگر زن بود. «مگس» (1986)، «بیتل جوس» (1988)، «لیگ خودشان» (1992)، «قهرمان» (1992) و «بدون نطق» (1994) از دیگر فیلم های اوست. دیویس سی ونهمین دریافت کننده جایزه انسان دوستانه جین هرشولت است که برای تقدیر از خدمات چشمگیر در راه اهداف انسان دوستانه در نظر گرفته شده است. او جایزه خود را از تام هنکس، هم بازی خود در فیلم «لیگ خودشان»، گرفت.   

تعداد دیگری از چهره های سرشناس دنیای سینما از جمله سوفیا لورن، پدرو آلمودوار، جیمی فاکس، مگ رایان، لئوناردو دی کاپریو، آنتونیو باندراس، ویلم دافو، رنی زلوگر، کوئنتین تارانتینو، ادی مورفی، ویل فرل، اسکارلت جوهانسن، تیم رابینز، هاروی کایتل، ادوارد نورتن، آدام سندلر، شارلیز ترون و آدام درایور در مراسم یازدهمین دوره جوایز سالانه هیئت رئیسه آکادمی حضور داشتند.  

آکادمی می تواند هر سال از چهار نفر تقدیر کند: چند جایزه اسکار افتخاری، یک جایزه انسان دوستانه جین هرشولت یا یک جایزه تالبرگ. در سال های گذشته جوایز افتخاری آکادمی در روز برگزاری مراسم اسکار اعطا می شد، اما آکادمی از سال 2009 تصمیم گرفت برای این جوایز یک مراسم جداگانه در نظر گیرد.