آرشیو چهار‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۶۰
ورزش
۱۴

لغزش کلام قلعه نویی یا...

امیر قلعه نویی و ادبیاتش، البته اگر بتوان کلمه «ادبیات» را برایش به کار برد، این روزها دوباره جنجال آفرین شده است؛ ماجرا مربوط به چند روز پیش و بعد از بازی سپاهان با سایپا در رقابت های لیگ برتر است که با تساوی به پایان رسید. بعد از بازی، امیر قلعه نویی که در چندسال اخیر تلاش کرده خودش را یکی از «اخلاق مدارترین» آدم های فوتبال معرفی کند، در کنفرانس خبری جملات ناشایستی به زبان آورد که «مثبت 18» برایش کم بود. قلعه نویی درباره توهین هایی که خطاب به او در ورزشگاه می شود به طرز ناشایستی جبهه می گیرد و می گوید: «این آقایان یک اتاق فکر راه انداخته اند و جالب است؛ خدا شاهد است قبل از مسابقه می گویند که فلان لیدر در فلان جایگاه به شما توهین می کند و این اتفاق هم رخ می دهد و لیدر جایگاه روبه رو مثلا به شما کاری ندارد. اشکالی ندارد. به نظرم کسانی که این حرف ها را می زنند، لقمه و نطفه شان ایراد دارد و این برمی گردد به خودشان و خانواده ای که ندارند. معمولا کسی که خانواده داشته باشد و بداند پدرش کیست، این الفاظ را نمی گوید. من هم تقدیم می کنم به خودشان و خانواده های نداشته شان. امیدوارم پدرشان را هم پیدا کنند». البته این برای اولین بار نیست که امیر قلعه نویی درباره «نطفه» آدم هایی که رودررویش می ایستند صحبت می کند؛ اولین باری که ادبیات ضعیف این مربی سروصدای زیادی به راه انداخت مربوط به آذر 1390 می شود؛ او آن سال ها هدایت تراکتور را برعهده داشت و به خاطر تیتر چند روزنامه یکباره به خبرنگاران توهین کرد. در آن زمان چند نشریه خبر از درگیری علی فتح الله زاده با یکی از دوستان قلعه نویی را دادند که واکنش سرمربی وقت تراکتورسازی به این موضوع بسیار زننده بود. «هر کس اینها را نوشته باید به نطفه اش شک کرد». 

صحبت های عجیب قلعه نویی آن قدر زشت بود که بسیاری از خبرنگاران با تنظیم بیانیه ای از این مربی شکایت کردند؛ در آن زمان بیش از 60 نفر از خبرنگاران از ارکان قضائی فوتبال خواستند نسبت به ادبیات زننده قلعه نویی واکنشی تند نشان دهند. البته قلعه نویی یکی، دو ماه بعد نشان داد نه تنها از بیان آن جملات پشیمان نیست، بلکه تکرار دوباره اش هم کاری برایش ندارد! او دی 1390 در واکنش به بیانیه خبرنگاران گفت: «چندی قبل یکی از خبرنگاران درباره مطلب نادرستی از من سوال پرسید و بنده هم گفتم قلم حرمت دارد و قداست آن باید حفظ شود و نباید با این وسیله آبروی مردم را به بازی گرفت؛ وقتی عده ای با این وسیله این کار را می کنند باید به لقمه و نطفه آنها شک کرد. حالا نمی دانم که این عده چرا به خودشان شک دارند؟! برایم خیلی جالب است که این عده علیه من بیانیه داده اند و از این ماجرا می توان دو برداشت داشت؛ یا اینکه منظور مرا نفهمیده اند یا اینکه خودشان از همان طایفه ای هستند که من گفتم و با این بیانیه این موضوع را نشان داده اند». صحبت های قلعه نویی و تاکید بر تشکیک در نطفه و لقمه افراد در حالی چندین بار در آن روزها تکرار شد که فقط برایش جریمه ای پنج میلیون تومانی داشت؛ جریمه ای سبک که هرگز باعث نشد او این لغات زشت را از دایره ادبیاتش خارج کند. درواقع قلعه نویی نه تنها ترک عادت نکرد، بلکه بعدها چندین بار دیگر هم این دو کلمه را کنار هم و به مناسبت های مختلف به کار برد؛ نمونه اش مهر 1394 است که در گفت وگو با تسنیم با اشاره به نطفه پاک مرحوم هادی نوروزی، خیلی زیرپوستی دوباره نطفه عده ای دیگر را زیر سوال برد. «مرگ از رگ گردن به انسان نزدیک تر است. خدا هادی نوروزی را رحمت کند و امیدوارم راه و افکار هادی در فوتبال حاکم شود. این موضوع در لقمه و نطفه آدم هاست و نطفه هادی پاک بود و اکنون دردناک است که کنار ما حضور ندارد. برخی افراد جلوی در خانه ام التماس می کردند، دو نفر واسطه می فرستادند و گریه می کردند که در حال نابودی هستند و کمکشان کنم، من هم به آنها محبت کردم، اما رفتارشان تغییر کرد. حالا بروید ببینید چه زندگی شخصی ای دارند و چه کارهایی می کنند. این آقایان بدانند که بار کج به منزل نمی رسد. شاید بتوانند سر مردم کلاه بگذارند، ولی نمی توانند سر خدا را کلاه بگذارند».

حضور مستمر و پررنگ امیر قلعه نویی در ایام سوگواری امام حسین از یک سو و صحبت از فرهنگ و تمدن ایرانی و اخلاق و انسانیت از سوی دیگر، این موضوع را ترسیم کرده بود که قلعه نویی تبدیل به انسانی پخته تر شده و قرار نیست ادبیات زشتی را که یک دهه پیش برایش دردسر به بار آورد تکرار کند. بااین حال، پختگی او در گفت وگو با رسانه ها یا کامل نشده یا اینکه او هنوز هم تصور می کند اگر بگوید نطفه و لقمه کسی حرام است، توهین بزرگی نکرده است. قلعه نویی حتی همین سال پیش در دو نوبت دوباره از کلمات موردعلاقه اش استفاده کرد که کمتر در رسانه ها بازتاب داشت. ابتدای اردیبهشت 97 درباره اینکه از باشگاه استقلال به کمیته تعیین وضعیت بابت طلب هایش شکایت کرده، گفت: «واقعا آدم به یک سری از افراد تاسف می خورد، کمیته تعیین وضعیت پرونده هایی را که از قبل بوده باید به کنفدراسیون فوتبال آسیا گزارش بدهد و این در حالی است که من از استقلال و تراکتورسازی طلب دارم و آنها این درخواست را انجام دادند. الان جباری، نکونام و کاوه رضایی هم از استقلال به کنفدراسیون فوتبال آسیا شکایت کردند، آیا آنها هم با هماهنگی قلعه نویی این کار را کردند؟ لقمه و نطفه یک سری از افراد مشخص است». او آبان سال گذشته و این بار پیش از جدال با مس کرمان هم دوباره به مخالفانش تاخت و گفت: «متاسفانه دو، سه گروه فیک در فضای مجازی دنبال این مسائل (خوشحالی قلعه نویی مقابل تیم سابق) هستند. گواردیولا هم جلوی بارسا برد و خوشحالی کرد، آیا برای او هم این مسائل را به وجود آوردند؟ آنهایی که دست به چنین کارهایی می زنند نطفه شان مشکل دارد. البته دو جای دیگر کار این افراد مشکل دارد که بهتر است چیزی در موردشان نگویم».

اینکه قلعه نویی تنها آدم فوتبالی ایران است که با نطفه و لقمه بقیه مشکل دارد، مورد عجیبی نیست؛ او برخلاف ادعایی که بعضا در کلامش دیده می شود تغییری نسبت به گذشته نکرده و تلاش هایش در این زمینه بیهوده است؛ نکته عجیب اما ضعف ارکان قضائی فدراسیون فوتبال است که هرگز با این مربی برخورد جدی ای نداشته یا ظاهرا توان برخورد با مربیانی از این قبیل را ندارند. البته شاید در این بین عده ای هم در فدراسیون فوتبال باشند که اعمال قانون را فدای مصلحت اندیشی کنند تا همه چیز مشمول گذر زمان شود؛ آن وقت زمان بگذرد تا اینکه دوباره قلعه نویی به نطفه آدم دیگری شک کند! شاید البته تنها تفاوت این دفعه این باشد که قلعه نویی نوع معذرت خواهی اش متفاوت شده است؛ او بعد از به کار بردن چنین کلماتی، در صفحه اینستاگرامش نوعی عذرخواهی منتشر کرده که بیش از آنکه نشان دهنده پشیمانی از رفتار باشد، خط ونشان کشیدن برای ارکان فدراسیون فوتبال است. «من بابت لغزش کلام و خارج شدنم از دایره ادب شهامت و شجاعت عذرخواهی را دارم. اما آیا مدیران آن تیمی که هوادارانش نود دقیقه بدترین الفاظ را به من نسبت دادند هم حاضرند از من عذرخواهی کنند؟ آیا فدراسیون، کمیته های اخلاق و انضباطی در این جفایی که به من و خانواده ام شده و خواهد شد واکنشی خواهند داشت. این جریان اگر جلویش گرفته نشود به روزی می رسیم که هیچ کسی از این فحاشی سازمان یافته در امان نخواهد بود».