آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۲۰
فرهنگ
۹
گزارش کپسولی

حراج آثار ایرانی اسلامی در باران

حراج باران به چهارمین دوره اش رسید؛ یک حراجی متفاوت با عرضه آثار مرتبط با هنرهای ایرانی و اسلامی. در این دوره قرار است 94 اثر هنری و شیء کاربردی در این حراج عرضه شود که برخی از آنها تا یک قرن هم قدمت دارد.

براساس گزارشی که فارس به نقل از روابط عمومی حراج باران منتشر کرده، چهارمین دوره این حراج تخصصی که به خط و خوشنویسی و هنرهای ایرانی و اسلامی اختصاص دارد، عصر جمعه 24 آبان در مرکز همایش های بین المللی رایزن برگزار می شود. محبوبه کاظمی دولابی، بنیانگذار و مدیر حراج باران است که می گوید، این دوره از حراج به رسم سال های گذشته به یکی از بزرگان هنر والای خوشنویسی ایران تقدیم می شود؛ چهارمین دوره به جایگاه یگانه استاد محمدحسین عمادالکتاب القزوینی ادای احترام می کند و به او تقدیم شده است.

در این دوره 71 اثر کهن که قدمت برخی شان به بیش از یک قرن می رسد، آثاری از سده دوم هجری قمری تا دوره های تیموریه، صفویه، افشاریه، زندیه و قاجار را دربر می گیرد.

گران ترین ها : دو اثر در این حراجی بالاترین برآورد قیمت را به خود اختصاص داده است: یک نقاشی مینیاتور و خط که چهره نواب اکبری بیگم (زوجه پادشاه هندوستان) را منقش کرده و توسط هنرمند هندی در دوره زندیه خلق شده پنج تا شش میلیارد تومان تخمین زده شده و اثر بسیار خاص خوشنویسی منشور حقوق بشر کوروش اثر حسین نیک طلب که حاصل هشت سال کار این هنرمند است و با خوشنویسی و هنر فیروزه کوبی روی عقیق تابلویی 65 کیلویی خلق شده که هشت کیلو و 300 گرم فیروزه و 5/18 کیلو عقیق در آن به کار رفته و دو تا 5/2میلیارد تومان برآورد قیمت خورده است.

آثار کاربردی: در این حراج 11 شیء کاربردی که منقش به خط نوشته های ایرانی اسلامی نیز عرضه می شود؛ از بازوبند قرآنی تا مهر، کلاه، ادوات جنگی، عصا، ظروف و... و سه انگشتری که گرانبهاترین شان انگشتری آیه الکرسی اثر حسین یساول است که 900 میلیون تا یک میلیارد تومان برآورد قیمت شده.

آثار خوشنویسی: چهارمین حراج باران همچنین 23 اثر از نمونه هایی شاخص از هنر معاصر خط و هنرهای ایرانی اسلامی را عرضه کرده که نام های آشنا در آن حضور دارند از غلامحسین امیرخانی، رضا مافی، کیخسرو خروش، علی اشرف صندوق آبادی، یدا... کابلی، فرامرز پیلارام، ناصر اویسی و... و جوان ترها محمدرضا توابی، عین الدین صادق زاده و...

حراج تخصصی خط و خوشنویسی، هنرهای ایرانی و اسلامی در حالی عصر جمعه 24 آبان به چهارمین دوره خود پای می گذارد که اسفندماه گذشته با فروش 11 میلیارد و 769میلیون تومان رکورد خود را ارتقا داد و با فروش یک جلد مصحف شریف قرآن کریم به قیمت هفت میلیارد و 700 میلیون تومان رکورد گران ترین اثر به فروش رسیده در یک حراجی هنری در ایران را به ثبت رساند.