آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۲۰
فرهنگ
۹
پشت صحنه

از سیر تا پیاز مطرب

ارادت ما به شما سر جای خودش اما تعطیلی از هر جنسی که باشد مایه مسرت و شادمانی است حتی اگر هجوم آگهی ها، جایی برای خط و خبری ساده و کوتاه نگذاشته باشد. خلاصه این که ما به لطف مزایده املاک تهران، جمعه ای داشتیم مثل جمعه بسیاری از شما با صبحگاه به ظهر پیوند خورده و عصر دلگیرش که هر چه داشت اما از کار و نوشتن و کیبورد زدن خبری در آن نبود.

دیروز اما تدارک ویژه دیدیم و دست از آستین همت بیرون کشیدیم و مطالبی طبخ کرده ایم از آن دست که انگشت برای شما نماند؛ شکر خدا که خودستایی نه مالیات بر می دارد و نه ارزش افزوده. هرچند در نهایت قضاوت با شماست. حالا اگر خوب آماده و مشتاق شده اید نگاهی کنید به این چهار صفحه تدارک دیده شده در گروه فرهنگ و هنر.

از همین جا شروع کنیم و برگزیده های جایزه جلال. دیروز برگزیدگان بخش مستندنگاری این جایزه ادبی معرفی شدند و ما هم رفتیم سراغ این آثار و درباره آنها نوشتیم که خوب با این برگزیدگان آشنا شوید و بدانید که چه خبر است در دنیای ادبیات و کتاب و برگزیده ها و بهترین های وطنی کدام هستند، باشد که در کنار ملت عشق، من پیش از تو و جز از کل، هوس کردید گاهی هم از نویسندگان وطنی بخوانید، مخصوصا که برگزیدگان این بخش از جایزه جلال درباره وقایع واقعی نوشته اند.

دو صفحه 10 و 11 یک پرونده مفصل است درباره فیلم مطرب که از همان زمانی که پوسترش منتشر شد و عده ای به صراحت از کپی بودن آن حرف زدند تا امروز که در سینماها به نمایش درآمده، قصه و ماجرا کم نداشته است. بچه های سرویس فرهنگی این فیلم را زیر ذره بین گذاشته و با ارائه نقدهای تحلیلی و فنی، یک نگاه کاملا جدی انداخته اند به این فیلم کمدی، باشد که مورد قبول واقع شود مخصوصا از این بابت که فیلمنامه، بازیگری، کارگردانی، شوخی ها و همه بخش های فیلم از تیررس نگاه منتقد ما دور نبوده و حتی به کیفیت حضور بازیگر خارجی این فیلم هم پرداخته ایم؛ بازیگری اهل کشور ترکیه که در فیلم حضور داشت و به همین بهانه چشم اندازی ساخته ایم از حضور سایر بازیگران خارجی در سینمای ایران.

صفحه 12 را مثل همیشه کیکاووس زیاری از سینمای جهان دست چین کرده برای ما و شما که به موضوع جذابی اشاره دارد: یک فیلم و یک زندان یا به عبارت دقیق تر درباره فیلمی است که درباره زندان گوانتانامو ساخته می شود و واقعیت های پشت پرده آن را به نمایش می گذارد. فیلم شماره 760 که زیاری مفصل درباره اش نوشته، یک درام افشاگرانه سیاسی است و اگر به اندازه کافی درباره اش کنجکاو شده اید، مرحمتی نموده و به صفحه 12 سر بزنید که به جز گزارش فیلم، خبرهای جذاب و خواندنی از جهان سینما و سینمای جهان دارد.