آرشیو چهار‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۶۰
دیپلماسی
۱۵

کوتاه دیپلماسی

وزارت خارجه از هم وطنان خواست سفر به عراق را به تعویق بیندازند

ایرنا: وزارت امور خارجه، با تسلیت ایام رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) ضمن قدردانی مجدد از میهمان نوازی کریمانه دولت و ملت برادر عراق در ایام اربعین حسینی، با توجه به گزارش وقوع برخی ناآرامی ها در عراق از هم وطنان عزیز و زائران عتبات عالیات درخواست می شود تا اطلاع ثانوی برنامه سفر خود به عراق را به تعویق اندازند.

آنکارا خبر داد: دیدار وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه پیش از نشست سوریه

ایسنا: صدیق ارسلان، نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل، در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت که وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه قصد دارند پیش از برگزاری نشست کمیته بازنویسی قانون اساسی سوریه و در چارچوب مذاکرات آستانه در ژنو سوئیس در قالب نشستی سه جانبه با یکدیگر دیدار کنند.

رئیس جمهور عراق:جنگ ایران و آمریکا برای همه فاجعه بار خواهد بود

ایسنا: برهم صالح، رئیس جمهور عراق، در گفت وگو با پایگاه خبری اکسیوس به سوالاتی درباره روابط بغداد با سایر کشورها، از جمله ایران و آمریکا پاسخ داد. برهم صالح گفت که دیگر اطمینان ندارد می تواند روی آمریکا به عنوان یک متحد حساب کند و شاید آماده باشد روابط عراق با سایر کشورها، مانند ایران و روسیه را مجددا مشخص کند. وی در ادامه با تاکید بر اینکه نگران وقوع یک جنگ میان ایران و آمریکاست، خاطرنشان کرد: چنین جنگی برای همگان فاجعه بار خواهد بود. رئیس جمهور عراق افزود: اگر چنین اتفاقی بیفتد، عراق قادر نخواهد بود میان ایران و آمریکا یکی را انتخاب کند. حقیقت این است که به نفع بغداد نیست، بخواهد به همسایه قدرتمند خود (ایران) آسیب برساند. صالح تصریح کرد: ایران همسایه عراق است. ما هزار و 400 کیلومتر مرز مشترک داریم. بنابراین، نمی توانیم خواهان یک ایران دچار مشکل باشیم. این به هیچ وجه به نفع عراق نیست. وی در ادامه از آمریکا نیز به عنوان متحد عراق یاد کرد و گفت که خواهان ادامه این رابطه است.