آرشیو چهار‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۶۰
دیپلماسی
۱۵
رویداد

ظریف با نیچروان بارزانی دیدار کرد: آغاز نشست منطقه ای کنفرانس امنیتی مونیخ

نشست منطقه ای کنفرانس امنیتی مونیخ با حضور امیر قطر و مقامات سیاسی و امنیتی از کشورهای مختلف جهان از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دوحه آغاز شد. ظریف در حاشیه این نشست، با مقامات و نمایندگان کشورهای حاضر دیدار و گفت وگو کرد. از جمله دیدارهای ظریف در این سفر، دیدار و رایزنی با نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق بود. به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در این دیدار بارزانی و ظریف درخصوص آخرین تحولات منطقه به ویژه شرایط جاری در عراق و شمال سوریه و سایر موضوعات مورد علاقه تبادل نظر کردند.

دیدار ظریف و بارزانی در حالی انجام می شود که مناطق کردنشین عراق و سوریه اخیرا دستخوش تحولات ناشی از تصمیم رئیس جمهور آمریکا بوده اند. دونالد ترامپ چندی پیش بعد از تماسی با رئیس جمهور ترکیه، خروج نیروهای ایالات متحده از مناطق شمال سوریه را اعلام کرد و بعدتر بسیاری از این نیروها به عراق منتقل شدند. گزارش ها حاکی از این بود که در این تماس، ترامپ تلویحا «چراغ سبز» مدنظر رجب طیب اردوغان درباره مناطق کردنشین شمال سوریه را داده است. در پی اعلام خروج نیروهای آمریکایی از این منطقه، اردوغان عملیات نظامی گسترده ای در این منطقه اجرا کرد که با تلفات بسیار از کردهای سوریه همراه بود.

طبق گزارش های رسانه ها، در واکنش به اقدام ایالات متحده که از سوی رهبران نیروهای کرد سوری به عنوان «خنجر از پشت» توصیف شد، اهالی مناطق کردنشین عراق با پرتاب سنگ به استقبال نیروهای آمریکایی رفتند که از مناطق سوری منتقل شده بودند.

وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و قطر نیز دیروز در دوحه دیدار و درخصوص روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه ای گفت وگو و تبادل نظر کردند. ظریف در این سفر و در حاشیه پنل منطقه ای کنفرانس امنیتی مونیخ با نوربرت روتگن رئیس کمیته سیاست خارجی پارلمان آلمان نیز دیدار و تبادل نظر کرد.

وزیر خارجه ایران در این سفر و در گفت وگو با شبکه الجزیره گفت: کشورهای منطقه را به ابتکار «اعتمادسازی» تحت عنوان ابتکار «صلح هرمز» دعوت می کنم. وی همچنین گفت: جنگ به سود هیچ کس نیست و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نمی تواند توافق یک جانبه علیه ایران تحمیل کند. ظریف در ادامه در رابطه با توافق هسته ای نیز گفت: هر نوع توافق در رابطه با برنامه هسته ای ایران باید منافع تمام طرف ها را محقق کند.

در حاشیه این سفر، سخنگوی وزارت خارجه نیز با همتای قطری اش دیدار کرد. به گزارش ایسنا، سیدعباس موسوی که به همراه وزیر خارجه برای شرکت در این نشست به دوحه پایتخت قطر سفر کرده است، در جریان این سفر با لولوه الخاطر سخنگوی وزارت امور خارجه قطر به رایزنی پرداخت. در جریان این دیدار سبحانی سفیر ایران در قطر نیز حضور داشت.

همچنین، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران نیز که در این سفر بخشی از هیئت ایرانی بود، با نخست وزیر قطر دیدار کرد. به گزارش ایرنا، آذری جهرمی که برای حضور در اجلاس امنیتی مونیخ به دوحه سفر کرده است، با عبدالله بن ناصر آل ثانی دیدار و گفت وگو کرد. توسعه همکاری های اقتصادی شرکت های فناوری اطلاعات ایران با شرکت های قطری در برگزاری جام جهانی 2022 از محورهای گفت وگوی دوجانبه آنها بود.