آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۲۰
اقتصاد
۳

نبض اقتصاد

جزئیات طرح ملی مسکن اعلام شد

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این که ثبت نام کنندگان طرح ملی مسکن باید در مرحله اول 30درصد قیمت تمام شده را پرداخت کنند، گفت: بازپرداخت وام صد میلیونی با سود 18درصدی نیز 12ساله است.

محمود محمودزاده دیروز در نشست خبری خود به تشریح جزئیات آغاز ثبت نام متقاضیان مسکن در طرح اقدام ملی پرداخت.

وی با بیان این که در طرح اقدام ملی، ساخت 400 هزار واحد مسکونی در شهرهای کشور هدف گذاری شده است، گفت: در این طرح، متقاضیان باید چهار شرط فاقد مالکیت از اول تیرماه 84، استفاده نکردن از امکانات دولتی از اول انقلاب، تاهل و سابقه چهار سال اقامت در شهر مذکور را داشته باشند.

این مقام مسوول ادامه داد: سه شیوه کلی برای تامین زمین در این طرح پیش بینی شده است؛ در شهرهای کوچک که مشکل کمتری در تامین زمین وجود دارد برنامه واگذاری 99ساله زمین اجرا می شود. شیوه دوم مشارکت است که بخش کمی را شامل می شود.

وی با بیان این که قیمت ساخت به صورت قیمت تمام شده در اختیار مردم قرار می گیرد، افزود: در بخش زمین تدبیری اندیشیده شد برای علاقه مندان به مالکیت زمین، دو سال تنفس در نظر گرفته شده و بقیه قیمت زمین به صورت اقساطی پرداخت می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که ثبت نام کنندگان در صندوق پس انداز یکم می توانند در ساخت مسکن از این وام استفاده کنند، گفت: وام دوم، وام بافت فرسوده است که در قالب آن بخشی از منابع از صندوق توسعه و منابع داخلی بانک به رقم صد میلیون تومان است. وام 75 تا صد میلیون تومانی نیز از محل منابع بانک های عامل به متقاضیان با سود 18درصد و فروش اقساطی 12ساله پرداخت خواهد شد. محمودزاده با اعلام این که «امروز سامانه https://tem.mrud.ir بازگشایی می شود و سه روز فرصت مطالعه و جمع آوری مدارک را داریم»، بیان کرد: همه مراحل ثبت نام از طریق سامانه صورت می گیرد و در مرحله آخر واجدان شرایط برای تطبیق مدارک به ادارات کل راه و شهرسازی مراجعه کنند.

این مقام مسوول در وزارت راه و شهرسازی درباره آورده متقاضیان در طرح ملی مسکن، گفت: در مرحله اول 30درصد قیمت تمام شده باید پرداخت شود که عدد ثابتی نیست که بتوانیم آن را اعلام کنیم. قیمت واحد مسکونی بستگی به شرایط ثبت نام دارد. آورده متقاضیان متفاوت بوده و به طبقه، زمین، شهرها و... بستگی دارد.

محمودزاده گفت: قیمت تمام شده واحدهای مسکونی طرح ملی، متری 6/1 تا 5/2 میلیون تومان و به طور متوسط دو میلیون تومان است.

کارگران حادثه دیده در زلزله بیمه بیکاری می گیرند

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پرداخت مقرری بیمه بیکاری به کارگران واحدهای آسیب دیده در زلزله اخیر خبر داد و گفت: کارگران مشمول قانون کاری که به دلیل زلزله از کار بیکار شده اند مشمول دریافت بیمه بیکاری می شوند.

به گزارش ایسنا، کریم یاوری ضمن ابراز همدردی با آسیب دیدگان حادثه زلزله آذربایجان شرقی گفت: حسب دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمام ارکان و زیر مجموعه های مرتبط با وزارتخانه مکلف شدند به صورت شبانه روزی نسبت به ارائه خدمات مرتبط به حادثه دیدگان از زلزله در میانه و سراب اقدام کنند. یاوری افزود: مطابق تبصره 2 ماده 2 قانون بیمه بیکاری، بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث قهریه از جمله زلزله از کار بیکار می شوند با معرفی واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.

به گفته مدیر کل حمایت از پایداری مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کارگران حادثه دیده زلزله آذربایجان شرقی بدون در نظر گرفتن حداقل سابقه در بند (الف) ماده6 قانون، از حمایت پرداخت ماهانه مقرری بیمه بیکاری برخوردار می شوند.