آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۲۰
ورزش
۴

هفته دهم لیگ برتر با تداوم شادی آبی های تهران و تیره روزی های تراکتور همراه بود

تعطیلات با ترس از ویروس فیفا

رضا پورعالی

هفته دهم لیگ برتر طی روزهای دوشنبه 13 تا جمعه 17 آبان برگزار شد تا پرونده این هفته هم بسته شود. این هفته تقریبا همه تیم های بالانشین نتایج خوبی گرفتند. تراکتور که چند هفته ای است نتایج خوبی نمی گیرد، این هفته هم مقابل سپاهان تن به شکست داد تا کاملا از کورس رقابت با صدرنشینان جا بماند. تیم اول تبریز که آرام آرام راه صدر جدول را در پیش گرفته بود، در سه هفته اخیر سه شکست پیاپی را مقابل صنعت نفت آبادان، استقلال تهران و سپاهان اصفهان تجربه کرد تا 9 امتیاز حیاتی را از دست بدهد. به جز تراکتور، دیگر مدعیان نتایج خوبی گرفتند. سپاهان که این فصل با خریدهای خوب و گرانقیمت، اسب خود را برای قهرمانی زین کرده، مقابل تراکتور به برتری 2 بر صفر رسید. شهر خودرو که هنوز بازی عقب افتاده اش مقابل گل گهر را پیش رو دارد، در مشهد مقابل تیم خوب پارس جنوبی جم با یک گل پیروز شد، پرسپولیس در برابر فولاد به برتری رسید و استقلال هم تیم شایسته صنعت نفت آبادان را با پنج گل مغلوب کرد تا به روند خوب هفته های اخیر تداوم دهد. این نتایج خوب، همه را به ادامه رقابت های لیگ برتر امیدوار کرد؛ اما با فرارسیدن روزهای فیفا همه با نگرانی به هفته یازدهم لیگ برتر نگاه می کنند. پرسش اصلی هواداران فوتبال در ایران این است: نکند ویروس روزهای فیفا دامن لیگ ایران و تیم هایی را بگیرد که این روزها تازه به راه افتاده اند؟ هفته یازدهم به ما پاسخ می دهد که این نگرانی ها تا چه حد درست است.

سید گل نمی خورد

شهر خودرو اگر بازی هفته هشتم خود مقابل گل گهر را با برد پشت سر بگذارد، به تنهایی در صدر جدول قرار خواهد گرفت. یکی از دلایل موفقیت شهر خودرو در این روزها، سیدمهدی رحمتی است.

رحمتی که در انتقالی پرسروصدا به مشهد رفت و حاشیه های جدایی او حتی ماه ها بعد هم دامن استقلال را رها نکرد و به مشاجره وریا غفوری و علی خطیر کشیده شد، این روزها در شهر خودرو روزهایی آرام را می گذراند. او آخرین بار در دقیقه 32 بازی هفته پنجم لیگ در شهر مسجد سلیمان مقابل نفت گل خورد و یکی از دلایل مهم اقتدار خط دفاعی شهر خودرو در این فصل به شمار می آید.

رحمتی در هفته ششم مقابل پرسپولیس، در هفته هفتم مقابل ذوب آهن، در هفته نهم مقابل سایپا و در هفته دهم مقابل پارس جنوبی جم گل نخورد.

اگر رحمتی در بازی عقب افتاده هفته هشتم مقابل گل گهر هم دروازه خود را بسته نگه دارد، با احتساب 58 دقیقه بازی با نفت مسجد سلیمان به رکورد 508 دقیقه کلین شیت های پیاپی دست پیدا می کند.

دنیزلی می ماند؛ اما...

مصطفی دنیزلی بعد از سال ها دوری از فوتبال ما، دوباره به ایران و لیگ برتر برگشت. او بعد از دو حضور موفق روی نیمکت پاس و پرسپولیس برای چهار سال ایران را ترک کرد و بعد دوباره به پرسپولیس رفت. حضوری که البته زیاد ماندگار و موفق نبود و او به دلیل جنگ و ناسازگاری

با یک چهره مشهور محبوب، مجبور شد مشکلات خانوادگی را بهانه کند و از ایران برود.

هفت سال زمان برد تا دنیزلی دوباره به ایران برگردد. او به تبریز رفت و این بار تلاش کرد تراکتور را به صدر ببرد؛ اما مشخص نشد چرا یکباره تیم او آن قدر ضعیف شد که در پنج هفته تنها 4 امتیاز گرفت و 11 امتیاز از دست داد.

محمدرضا زنوزی مالک تراکتور در پاسخ به شایعه های موجود در فضای مجازی گفت: دنیزلی تا پایان فصل در تراکتور می ماند. مشخصا او تا پایان فصل در تراکتور می ماند؛ اما فضایی که اخیرا به وجود آمد ثابت کرد او هم نمی تواند تراکتور را قهرمان کند.

دنیزلی آن طور که زنوزی گفت تا پایان فصل در تراکتور می ماند؛ اما بی تردید زنوزی از همین حالا به دنبال یک مربی نامدار برای فصل بعد می گردد؛ مربی نامداری مثل برانکو که گفته می شود خودش هم بی میل نیست به ایران برگردد.

موقعیت خطرناک علی منصور

علیرضا منصوریان این روزها در ذوب آهن اوضاع مناسبی ندارد. مردی که با ذوب آهن به آسیا رفت و نتایجی درخشان گرفت، این روزها در اصفهان مدام شکست را تجربه می کند.

ذوب آهن علیرضا منصوریان در هفته نهم مقابل تیم بحران زده شاهین شهرداری بوشهر به برتری

2 بر صفر رسید تا 3 امتیاز به 4 امتیاز قبلی اضافه کند. این 7 امتیاز فقط توانسته ذوب آهن را بالاتر از شاهین شهرداری بوشهر و گل گهر سیرجان قرار دهد.

رده چهاردهم ذوب آهن اصلا در حد نام این تیم نیست و به همین دلیل مدام در اصفهان درباره اخراج منصوریان حرف می زنند. گفته می شود مدیران ذوب آهن، مذاکرتی با منصور ابراهیم زاده

داشته اند.

باز هم فقر گل

در هفته دهم لیگ برتر 15 بار توپ از خط دروازه ها گذشت. این تعداد گل، میانگین 875/1 گل در هر بازی را نشان می دهد. این عدد البته به نسبت آمار فاجعه بار هفته نهم بهتر است. در هفته نهم ده گل در سه بازی به ثمر رسید و میانگین 25/1 گل در هر بازی را ثبت کرد. هفته دهم گرچه به نسبت هفته نهم بهتر بود؛ اما باز هم تا استاندارد قابل قبول فوتبال دنیا فاصله دارد.

تیم منتخب هفته دهم لیگ برتر

دروازه بان: سیدحسین حسینی (استقلال)

مدافعان: سعید آقایی (سپاهان)، وریا غفوری (استقلال)، حجت حق وردی (پیکان) و رضا علیاری (نساجی)

هافبک ها: مهدی کیانی (سپاهان)، مهدی ترابی (پرسپولیس)، قائم اسلامی خواه (ماشین سازی)، حسین مهربان (شهر خودرو)

مهاجمان: شیخ دیاباته و مهدی قائدی (استقلال)

بازیکنان ذخیره: سیدمهدی رحمتی (شهرخودرو)، فراز امامعلی (پیکان)، محمد دانشگر (استقلال)، میلیچ (استقلال) و سجاد شهباززاده (سپاهان)

انتقاد یحیی از فهرست ویلموتس

یحیی گل محمدی که با برنامه «تهران ورزشی» رادیو تهران گفت وگو می کرد، با انتقاد از فهرست اخیر ویلموتس گفت: ما اگر گل گهر را ببریم، به صدر جدول صعود می کنیم، اما یک بازیکن شهر خودرو هم به تیم ملی دعوت نشده است. امیدوارم نگاه بهتری به تیم ما باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با وحید هاشمیان برای دعوت بازیکنان شهر خودرو به تیم ملی صحبت کرده است یا خیر، بیان کرد: حدود 20 روز پیش با او صحبت کردیم که هاشمیان گفت حداقل یک بازیکن شهر خودرو می تواند به تیم ملی اضافه شود. او نظر خیلی مثبتی داشت، اما نمی دانم چه اتفاقی افتاد که بازیکنی از ما به تیم ملی دعوت نشد.

حسن زاده از کمیته انضباطی فوتبال رفت

رئیس فدراسیون فوتبال با تقدیر از زحمات و تلاش های اسماعیل حسن زاده در دوران تصدی ریاست کمیته انضباطی، با توجه به انتصاب وی در مسوولیت جدید به عنوان معاون قضایی و رئیس حوزه ریاست کل دادگستری استان تهران با استعفای نامبرده موافقت کرد.

این موضوع ابتدا در شهریورماه گذشته با مخالفت رئیس فدراسیون همراه شد اما در ادامه با درخواست دوباره دادگستری استان تهران در مهرماه با آن موافقت شد. سرپرست کمیته انضباطی فدراسیون در روزهای آتی معرفی خواهد شد.

کالدرون یک جلسه محروم شد

کمیته انضباطی پس از بررسی مصاحبه گابریل کالدرون که گفته بود، امیدوارم نتیجه در زمین فوتبال تعیین شود و برای تیم خاصی نتایج را در خارج از زمین بازی تعیین می کنند، طبق ماده 71 آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال صحبت های سرمربی پرسپولیس را مصداق افترا و نشر اکاذیب دانسته و وی را به یک جلسه محرومیت از مسابقه رسمی تیم خود محکوم کرد. ضمنا به این مربی تذکر داده می شود چنانچه این رفتار در آینده ادامه داشته باشد مجازات های شدیدتری برای او در نظر گرفته می شود.