آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۲۰
رسانه
۵

تهیه کننده باسابقه تلویزیون دار فانی را وداع گفت

خداحافظی در اوج

فاطمه عودباشی

با سواد بود و مقتدر. همه کسانی که با او کار می کردند دستمزدهایشان را به موقع دریافت می کردند. امکان نداشت دستمزد کسی به تعویق بیفتد. برایش فرقی نمی کرد بازیگر است یا عوامل تدارکات. حساب و کتاب ها به موقع بود و هیچ کس از او ناراضی نبود. به گفته بازیگران و عوامل پشت صحنه که با او کار کرده اند همیشه زودتر از بقیه سر صحنه حاضر بود. امکان نداشت روزی سر صحنه نیاید. حواسش به همه چیز و همه کس بود و دلش می خواست کاری که انجام می دهد از همه لحاظ شسته و رفته باشد. فقط در کسوت تهیه کننده نبود، بلکه می خواست همه کارها به بهترین شکل انجام شود. او کسی نبود جز مجید اوجی، تهیه کننده با سابقه و پیشکسوت تلویزیون. اوجی سریال های متعددی را برای تلویزیون تولید کرد. برایش فرقی نمی کرد سریال هایش مناسبتی هستند یا در ایام عادی پخش می شد، آنچه برایش اهمیت داشت این بود که بتواند با یک سریال سرگرم کننده، مخاطبان را پای تلویزیون بنشاند. اما همه کارهایش یک نقطه مشترک داشت و آن هم مفهوم زندگی بود. او به زیبایی در هر یک از کارهایش از زندگی حرف می زد. روزهای زندگی، سفر سبز، نشانی، همسایه ها، ماه عسل، مشق عشق، توطئه فامیلی، به سوی افتخار، باغ سرهنگ و... از کارهایی است که اوجی تهیه کنندگی آنها را به عهده داشت. آخرین اثر این تهیه کننده خوشنام در تلویزیون سریال مرضیه به کارگردانی همسرش، فلورا سام بود که از شبکه دوی سیما روانه آنتن شد. این سریال ایام محرم پخش شد. او روز جمعه 17 آبان بعد از سپری کردن دوران بیماری بر اثر ایست قلبی درگذشت. به همین دلیل با تعدادی از بازیگرانی که در کارهای او بازی کردند به گفت وگو نشستیم و آنها درباره ویژگی های شخصیتی و کاری او گفتند. همچنین پیکر مجید اوجی امروز ساعت 9 صبح از مسجد بلال سازمان صدا و سیما به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع و به خاک سپرده شد.

رفیق قابل اعتماد

مجید مظفری: از لحاظ شخصیتی بسیار همراه خوبی بود. آدمی بود که راحت می شد با او درددل کرد. به همین دلیل قابل اعتماد بود. یکی دیگر از ویژگی های مجید اوجی این بود که اهل رفاقت بود و همه کسانی که با او کار کردند، خاطرات خوبی  به یاد دارند.

مجید اوجی جزو تهیه کنندگانی بود که کارهای شاخص در تلویزیون کم انجام نداده بود. من دو سریال روزهای زندگی به کارگردانی سیروس مقدم و سفر سبز ساخته محمدحسین لطیفی را با او کار کرده بودم که اوجی تهیه کنندگی آنها را به عهده داشت. این دو جزو سریال های شاخص و پرمخاطب تلویزیون است و با این که بارها بازپخش شده، اما همچنان برای مخاطب جذاب است. به نظرم حضور مجیداوجی برای همکارانش و تلویزیون اعتبار بزرگی بود.

شایسته ترین تعامل با بازیگران

محمد صادقی: روح مجید اوجی شاد و خداوند او را رحمت کند. بسیار مرد نازنینی بود. اوجی جزو تهیه کنندگان بااخلاق و حرفه ای محسوب می شد که همیشه اصولی کار می کرد.

او استانداردهایی برای خودش تعریف کرده بود و طبق همان جلو می رفت. به همین دلیل وقتی بازیگری با او کار می کرد، می دانست که با یک فرد حرفه ای کار می کند که به اصول کار آشناست. همیشه برخورد درست با همه داشت، برایش فرقی نمی کرد آن فرد بازیگر است یا یکی از دستیاران صحنه.

در واقع او شایسته ترین تعامل را با همه برقرار می کرد و برایش اهمیت داشت. من دو سریال بی قرار 1 و 2 را با او کار کردم. واقعا از همکاری با او لذت بردم. فوت مجید اوجی عزیز ضایعه ای دردناک بود که همه همکاران را ناراحت کرد. تلویزیون یکی از خوبان خودش را از دست داد، یکی از خوبانی که بسیار هم باسواد بود و با دانش کارش را انجام می داد.

مردمدار و خوش حساب

 علیرضا جلالی تبار: هیچ چیز برای بازیگر در کار اهمیت ندارد، مگر آن که با کسانی کار کند که در کارشان حرفه ای باشند.  مجید اوجی از این دست افراد بود. تهیه کننده ای مطلع و با دانش که خیال بازیگر از کار کردن با او راحت بود. من سریال تلویزیونی راز پنهان را با او کار کردم که کارگردانی سریال را فلورا سام، همسرش انجام می داد. مجید اوجی جزو انسان های شریف بود. روحش شاد. چیزی که از خودش به یادگار گذاشته این بود که همیشه خوش حساب بود و هیچ وقت کسی از او گلایه ای درباره دستمزد نداشت. او بسیار هم مردمدار بود. به خانواده اش تسلیت می گویم.

مراقب همه بود

پروانه معصومی: مجید اوجی یکی از خوش قول ترین و درست ترین آدم هایی بود که با او کار کردم. از همکاری با او در سریال های ماه عسل و راز پنهان لذت بردم. او به شدت حواسش به همه بود.

 آنقدر که آقای اوجی به بازیگران اهمیت می داد و برایشان احترام قائل بود، فکر نمی کنم در خانه خودمان تا این اندازه به ما توجه می شد.

هر سریالی که می ساخت در طول کار مراقب همه بود تا مبادا کسی کم و کسری داشته باشد. او خودش یک تنه مقابل مشکلات می ایستاد، اما نمی گذاشت سختی آن شامل حال گروه شود. خاطرات خوب از این مرد نازنین در ذهن من است، خاطراتی که فراموش شدنی  نیست .

روزی که پایم شکست...

نعیمه نظام دوست: مجید اوجی، شریف ترین، متعهدترین و خوش حساب ترین تهیه کننده ای بود که می شناختم و با او کار می کردم. واقعا مثل مجید اوجی تا این اندازه خوش حساب و دقیق نداریم. هر روز سر کار می آمد و امکان نداشت روزی سر صحنه نباشد. حواسش به همه بود و متعهدانه کار می کرد. البته تهیه کنندگان عالی مثل آقای اوجی داریم، اما بقیه باید از او یاد بگیرند. مطمئن هستم آدم هایی که با او کار کردند خاطرات خوش زیاد دارند.

به یاد دارم سال 77 سریال روزهای زندگی را با او کار می کردم. در میانه کار پایم شکست و جالب بود یک روز آقای اوجی به منزلم آمد و کل مبلغ قراردادی را که با او بسته بودم کامل برایم آورد و به من گفت اگر می توانم بروم سر صحنه و کارم را ادامه بدهم و اگر هم نمی توانم هیچ اشکالی ندارد و دستمزدم کامل پرداخت می شود. باورم نمی شد تهیه کننده ای این کار را انجام بدهد، اما اوجی جزو خوبان بود. به همین دلیل من هم به کارم ادامه دادم و سر صحنه رفتم. این دوستی و رفاقت از آن سال تا به امروز ماند.

بعد از روزهای زندگی در سریال تلویزیونی همسایه ها، منشی صحنه بودم و در سریال باغ سرهنگ هم بازی کردم. بسیار فرد بامحبت و با معرفتی بود. همه خاطرات خوب از او دارند.

او همیشه جزو اولین نفرها بود که به صحنه می آمد، حتی قبل از تدارکات. واقعا اوجی، شریف، نجیب و پاک بود. سینما و تلویزیون یکی از بهترین هایش را از دست داد. از لحظه ای که خبر فوت او را شنیدم حالم اصلا خوب نیست.