آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۷۲۰۹
سیاسی
۲

رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت: به خاطر صبوری و موقع شناسی مردم سر تعظیم فرود می آورم

خودکفایی در تامین انرژی و کمک به اقشار نیازمند، دو هدف اصلی طرح اصلاح قیمت حامل های انرژی است که رئیس جمهوری روز گذشته در هیات وزیران بر آن تاکید کرد. این چندمین توضیح و تبیین رئیس جمهوری درباره دلایل، اهداف و رویکردهای این طرح است. حجت الاسلام حسن روحانی اعلام کرد که مبالغ حاصل از اجرای این طرح، به 18 میلیون خانوار متوسط و کم درآمد پرداخت می شود که دو مرحله آن در 27 آبان برای حدود 7 میلیون و 850 هزار خانوار و 29 آبان برای 4 میلیون و 448 هزار خانوار وجوه مورد نظر پرداخت شده و به مابقی خانوارها نیز روز شنبه پرداخت خواهد شد.

روحانی درعین حال، با تکیه بر گزارش وزیر کشور، اغتشاشگران را «جمع کوچک، ضد کشور و علیه وطن و منافع ملی» توصیف و تاکید کرد که به خاطر آگاهی، صبوری و موقع شناسی مردم سر تعظیم فرود می آورم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رئیس جمهوری در این جلسه، با قدردانی از اجتماعات عظیم و خودجوش مردم در شهرهای مختلف کشور از جمله زنجان، تبریز، شهر کرد و سایر شهرها علیه آشوبگرها، آن را بزرگ ترین نمایش قدرت ملت ایران دانست و گفت: در این جریانات هم توان دشمنان ما مشخص شد و هم میزان ایستادگی، بزرگواری و عظمت ملت ایران به نمایش درآمد.

او با بیان اینکه امروز می خواهم به خاطر آگاهی، صبوری و موقع شناسی مردم سر تعظیم فرود بیاورم، افزود: مردم ایران از یک آزمون تاریخی دیگر سربلند بیرون آمدند و نشان دادند با وجود اینکه ممکن است مشکلات اقتصادی یا گله هایی از مدیریت کشور داشته باشند، اما هرگز نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود.

رئیس جمهوری ادامه داد: ممکن است طرح اصلاح شامل برخی از افراد بشود که حتی خودشان از دریافت یارانه ها انصراف داده بودند و در این گروه ها هستند، به گونه ای که برخی افرادی که مبالغ را دریافت کرده اند نمی دانستند که این پول از کجا آمده و دچار تعجب شده بودند که باید در این راستا توضیحات بیشتری برای مردم بیان شود.

وی در ادامه با اشاره به گزارش وزیر کشور در جلسه هیات دولت به عنوان مسئول اجرای طرح و ارائه آمار و ارقام افرادی که در چند روز اخیر به خیابان ها آمده بودند، گفت: مشخص شد که چه تعداد از افراد به خیابان ها آمده بودند و آشوبگران تعداد کمی از آنان بودند؛ اما آشوب طلبان سازمان یافته، برنامه ریزی شده و مسلح بودند که کاملا بر اساس برنامه طراحی شده از سوی ارتجاع منطقه، صهیونیست ها و امریکایی ها اقدام کردند.

روحانی اظهارکرد: همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند مردم ما در حوادث مختلف در برابر نقشه دشمن پیروز شدند و این بار هم در اغتشاشات که نقشه دشمن برای ایجاد ناامنی بود مردم به پیروزی رسیدند و آنانی که در 2 سال گذشته با اعمال تحریم های حداکثری ناامنی و اقدام علیه نظام را طراحی کرده بودند و به دنبال این بودند که این فشار باعث شود روزی مردم علیه نظام به خیابان ها آمده و ایستادگی کنند، نتوانستند موفق شوند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه با وجود فشار دشمنان در سال های 97 و 98 مردم نشان دادند که نسبت به منافع و امنیت ملی و یکپارچگی خود حساس هستند، ادامه داد: معلوم شد دشمنان ملت ایران که در این دو سال و سال های گذشته برنامه ریزی گسترده ای برای آشوب طلبان داشته اند، چقدر سربازان کمی داشته اند؛ گرچه انسان های شروری را به خدمت گرفته بودند و خسارات زیادی به زندگی و جان مردم وارد کردند و حتی به کودکان و نوجوانان هم رحم نکردند و با سلاح گرم و سرد به مردم حمله کرده و به مغازه ها، خانه ها، داروخانه، مراکز پزشکی و اماکنی که خدمات رسان به مردم بودند، خسارت وارد کردند. روحانی تصریح کرد: این نشان می دهد که این جمع کوچک ضد کشور و علیه وطن و منافع ملی اقدام کردند.

رئیس جمهوری با اشاره به نمایش قدرت ملت ایران علیه آشوبگران در روزهای اخیر ادامه داد: ملت ایران همواره به دنیا هوشیاری، بیداری، اتحاد و همبستگی خود با کل نظام را نشان می دهند و ما باید همواره نسبت به نقدها و نظرات مردم گوش شنوا داشته باشیم هرچند آنان که نقد دلسوزانه دارند، همیشه زمان شناس بوده و می دانند که چه وقت باید برای از بین بردن نقشه های دشمنان در برابر آنان متمرکز شوند.

روحانی با قدردانی از ملت ایران و رهبر معظم انقلاب که با بیانات حکیمانه خود مردم را راهنمایی و واقعیت ها را تبیین کردند، گفت: دولت همچنان مانند گذشته در طرح های مهم با دو قوه دیگر در جلسات هماهنگی و مشورت می کند و همان طور که این بار نیز با تصمیم سران سه قوه و با هماهنگی دو قوه دیگر فعالیت خود را برای کمک به خانوارهایی که تحت فشار بیشتر اقتصادی هستند انجام داده ایم، در آینده نیز هر طرحی داشته باشیم با دو قوه دیگر هماهنگ خواهیم بود.

او با بیان اینکه خوشبختانه مردم، کسبه و بازاریان هم همکاری کردند و در کنار این طرح و نظام بودند، اظهارکرد: باید از عزیزانی که در این ایام برای امنیت ایران شهید شدند و صدمه دیدند و مجروح شدند یاد کنیم؛ تعدادی از افتخارآفرینان ما در نیروی انتظامی، سپاه و بسیج در این جریانات دچار آسیب شدند که نسبت به عظمت و تلاش های آنان سر فرود آورده و با خانواده های عزیز و بزرگوار آنان ابراز همدردی می کنیم.

روحانی با بیان اینکه امروز ملت ایران آزمایش خود را به خوبی پشت سر گذاشته و با نمره بالایی در قبولی موفق شدند، اضافه کرد: امروز نوبت مسئولان اعم از دولت و وزرا برای خدمت و تلاش بیشتر در مسیر خدمت به مردم و کاهش مشکلات از زندگی مردم است و باید برای انجام این رسالت بزرگی که بر دوش داریم تلاش کنیم.

رئیس جمهوری با بیان اینکه باید نسبت به مراقبت از وحدت و انسجام مردم نیز هوشیار بوده و تلاش کنیم، گفت: آن دستگاه هایی که از این به بعد و پس از پایان این ماجراها نسبت به آگاه سازی مردم موظف هستند از جمله دستگاه های اطلاعاتی، قوه قضائیه و صدا و سیما نیز باید به وظایف خود عمل کنند و مردم را آگاه کنند که چه کسانی و با چه نیاتی به خیابان ها آمدند و چه اقداماتی برای تخریب اموال مردم و جان آنان داشته و چه نتیجه ای را کسب کردند.

روحانی با بیان اینکه مردم در این حوادث نشان دادند که نقشه آشوب و حادثه سازی دشمن و تلاش سرویس های بیگانه و تروریستی را به خوبی می شناسند و فریب آنان را نمی خورند، تاکید کرد: ما باید در برابر مردم متواضع بوده و سر فرود آوریم و در برابر مزدورانی که علیه امنیت کشور اقدام می کنند قاطع باشیم تا کشور در مسیر تعالی و توسعه و امنیت قرار بگیرد.