آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۱۶
جامعه
۱۳

سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد: صدور احکام فعالان محیط زیست

گروه اجتماعی: احکام فعالان محیط زیستی بازداشتی بدون حضور وکلای شان در دادگاه انقلاب اعلام شد. بر این اساس، نیلوفر بیانی و مراد طاهباز به 10 سال زندان، طاهر قدیریان و هومن جوکار به 8 سال زندان و امیرحسین خالقی و سپیده کاشانی نیز به 6 سال حبس محکوم شدند. حکم سام رجبی و عبدالرضا کوهپایه هم هنوز مشخص نیست. محمدحسین آقاسی، وکیل پرونده فعالان محیط زیستی، با تایید این خبر به اعتمادآنلاین گفت: «خبر درست است و حالا باید منتظر برگزاری دادگاه باشیم. قانونی داریم که اگر در پرونده، محکوم علیه تسلیم احکام بشود، دادگاه می تواند یک چهارم حکم را کاهش دهد، یعنی در صورتی که مراد طاهباز یا نیلوفر مردانی از تجدیدنظر انصراف بدهند، قاضی می تواند دو سال و نیم از حکم را کم کند. البته باید دید که آیا قاضی دادگاه تمام این سال هایی را که دراختیارش است کاهش می دهد یا تنها به بخشی از آن بسنده می کند.»

آقاسی با اشاره به اینکه ورود مقامات عالی باعث کاهش حکم ها از اعدام به حبس شده، عنوان کرد: «گفت وگوهایی انجام شد و سپس مقامات عالی به آن ورود کرد و همین مساله هم باعث شد تا حکم ها این چنین کاهش پیدا کند و از شدت و حدت آنها کاسته شود.» آقاسی درباره نحوه اعلام حکم به موکلانش هم گفت: «در پرونده های امنیتی نحوه ابلاغ حکم به این شکل نیست که در زندان ارایه شود، بلکه دادگاه تشکیل می شود و در آن حکم را برای افراد می خوانند.» این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: «به احتمال بسیار زیاد، سام رجبی و عبدالرضا کوهپایه حکم شان را روز شنبه هفته آینده، دوم آذرماه دریافت خواهند کرد.» آقاسی در پایان و در پاسخ به پرسش اعتمادآنلاین مبنی بر اینکه امکان کاهش بیشتر حکم ها هم وجود دارد یا خیر، گفت: «اصلا نمی شود چنین پیش بینی ای انجام داد. باید منتظر ماند و دید که چه اتفاقی می افتد و نحوه تعامل دادگاه با موکلان ما چگونه خواهد بود.»

این 6 نفر از فعالان محیط زیست، بهمن ماه سال 96، دستگیر و متهم به جاسوسی علیه ایران برای کشورهای بیگانه و همچنین فساد فی الارض شده بودند. حکم ابتدایی برای محکومان این پرونده، اعدام بود.

اسماعیلی: رای محیط زیستی ها صادر شد

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه؛ سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به صدور و ابلاغ رای متهمان جاسوسی از مراکز نظامی در پوشش محیط زیست گفت: پس از برگزاری 36 جلسه از دادگاه متهمان مورد اشاره که با حضور آنها و وکلای مدافعشان در شعبه 15 دادگاه انقلاب برگزار شد، رییس دادگاه با توجه به استماع دفاعیات متهمان و وکلای مدافع آنها رای خود را صادر و ابلاغ کرد. اسماعیلی ادامه داد: مطابق دادنامه صادر شده از سوی رییس شعبه 15 دادگاه انقلاب، متهمان این پرونده به حبس از 4 تا 10 سال محکوم شده اند. سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به اینکه رای دادگاه بدوی و قابل تجدید نظر خواهی است با استناد به مواد قانونی از بیان جزییات حکم خودداری کرد. گفتنی است، متهمان و وکلای مدافع آنها 20 روز فرصت دارند تا نسبت به رای صادر شده تجدید نظرخواهی کنند. لازم به ذکر است، بی سابقه ترین ارزیابی کارشناسی از سوی نهادهای نظامی و اطلاعاتی کشور در مورد این پرونده صورت گرفته است.