آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۵۵۳۰
رسانه: شبکه
۷

حملات شبانه اسرائیل به اطراف دمشق 2 کشته برجای گذاشت

صهیونیست ها در آسمان دمشق

رحیم محمدی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر معلق رژیم صهیونیستی برای تثبیت جایگاه سیاسی خود درون سرزمین های اشغالی دست به ماجراجویی هایی در بیرون می زند. این ماجراجویی ها اخیرا با حمله به نیروهای وابسته به جهاد اسلامی در غزه و سوریه تشدید شد و حال با حملات هوایی به اطراف دمشق ادامه پیدا کرده است . هدف درجه اول این حملات آنچنان که گفته شد تثبیت موقعیت لرزان و سیاسی بنیامین نتانیاهو در داخل اسرائیل است، زیرا به دلیل ناکامی های سیاسی باید روانه زندان شود و به همین دلیل می کوشد با این مانورهای نظامی خود را به عنوان یک مهره غیرقابل جایگزین در صحنه نگه دارد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بامداد دیروز رژیم صهیونیستی در تجاوزی جدید به حریم سوریه، با چند راکت حومه دمشق را هدف گرفت. به گفته سانا در این حملات دو شهروند سوری (غیرنظامی) جان خود را از دست داده و یک نفر نیز زخمی شده است. برخی منابع خارجی تعداد را تا ده نفر نیز گفته اند. یک منبع نظامی سوری به سانا گفت: «ساعت یک و 20 دقیقه بامداد روز چهارشنبه، نیروی هوایی اسرائیل از دو محور جولان اشغالی و مرج عیون لبنان، اطراف شهر دمشق را با تعدادی موشک هدف گرفت که پدافند هوایی ما به شکل فشرده با آن مقابله کرد و توانست موشک های متخاصم را رهگیری و بیشتر آنها را قبل از رسیدن به هدف، منهدم کند». سانا درعین حال گفت «ترکش یکی از موشک ها به یک منزل مسکونی در شهرک سعسع در جنوب غرب دمشق سبب تخریب خانه و شهادت دو فرد و زخمی شدن شماری دیگر شد که برای درمان به بیمارستان های قنیطره منتقل شدند». یک منبع امنیتی به خبرگزاری اسپوتنیک گفت، جنگنده های رژیم صهیونیستی 12 موشک شلیک کردند و نیروهای هوایی سوریه 9 موشک را توانستند رهگیری و منهدم سازند.

صبح روز سه شنبه رسانه های رژیم صهیونیستی از به صدا درآمدن آژیرهای هشدار حملات راکتی در شهرک های صهیونیست نشین جولان خبر دادند. ساعتی بعد ارتش رژیم صهیونیستی مدعی شد چهار راکت از سوریه به جولان شلیک شده است. این در حالی بود که سوری ها دراین باره هیچ گونه خبری نداشتند. هفته گذشته در یک حمله همزمان هواپیماهای رژیم صهیونیستی بخش هایی از غزه و خاک سوریه را هدف قرار دادند که در جریان آن تعدادی از اعضای جنبش جهاد اسلامی به شهادت رسیده یا زخمی شدند. یکی از این افراد فرمانده بهاء ابوالعطاء بود که پیکر او طی مراسم خاصی در غزه تشییع و به خاک سپرده شد. رژیم صهیونیستی ابوعطاء را یک بمب ساعتی توصیف کرده بود. گروه های مقاومت فلسطینی به تلافی این حملات صدها موشک و راکت به سرزمین های اشغالی شلیک کردند. قدرت آتش فلسطینی ها به حدی بود که بنیامین نتانیاهو مجبور شد طرح پیشنهادی از سوی مصر و سازمان ملل برای آتش بس در غزه را بپذیرد. البته آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل در این باره گفت: جنگنده های ما ده ها هدف نظامی وابسته به ارتش سوریه را در داخل اراضی این کشور هدف گرفتند که این اهداف شامل موشک های زمین به هوا، مقرهای فرماندهی، انبارهای سلاح و پایگاه های نظامی و در پاسخ به حملات موشکی روز سه شنبه از اراضی سوریه بود.

 رجزخوانی صهیونیستی

مقامات رژیم صهیونیستی در واکنش به حمله بامدادی دیروز زبان به تهدید گشوده و حتی سران ایران را نیز تهدید کردند. به گزارش فارس، بنیامین نتانیاهو مدعی شد: «قبلا به صراحت گفته بودم، هر کسی به ما آسیب بزند، ما حمله مقابله به مثل خواهیم کرد. این کاری است که دیشب در قبال اهداف نظامی ایرانی و سوری در سوریه انجام دادیم». بعد از نتانیاهو، «نفتالی بنت» وزیر جنگ این رژیم به تهدید مستقیم ایران روی آورد و مدعی شد حتی «سران تهران نیز در امان نیستند». به نوشته وبگاه تایمز اسرائیل، بنت با ادعای این که قواعد بازی در میدان نبرد تغییر کرده، گفت: «هر کسی که در روشنایی روز به اسرائیل حمله کند، شب را به سر نمی برد».

این رجزخوانی های توخالی در حالی است که عملیات راکتی چند روز پیش جنبش جهاد اسلامی در غزه، خواب را از چشمان صهیونیست های ساکن جنوب فلسطین اشغالی و حتی تل آویو ربود و مراکز دولتی و خصوصی مدتی تعطیل شد. در همان روز نخست اعلام شد بیش از یک میلیون اسرائیلی از ترس به پناهگاه ها رفته اند. از این رو تحلیلگران معتقدند حملات نظامی و لفظی صهیونیست ها به خصوص بنیامین نتانیاهو برای آن است که وی قصد دارد به این وسیله خود را در صحنه سیاسی اسرائیل نگه داشته و به عنوان یک شوالیه مقتدر برای حراست از این رژیم معرفی کند. فردی که جایگزینی ندارد تا به این وسیله گروه ها و احزاب اسرائیلی را ناچار به پذیرش شرایط وی و ائتلاف با حزب لیکود سازد. ائتلاف لیکود در انتخابات اخیر نتوانست بیش از 32 کرسی پارلمان را به دست آورد و حدود یک سال است که از تشکیل یک کابینه عاجز مانده است .

 محکومیت ها

جنبش جهاد اسلامی ضمن محکومیت حمله اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه، حمایت کامل خود را از این کشور اعلام کرد. میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه نیز ضمن غیرقانونی دانستن تجاوز جدید صهیونیست ها به سوریه آن را محکوم کرد. به نوشته خبرگزاری «اینترفکس» بوگدانوف با بیان این که حملات موشکی اسرائیل به خاک سوریه در «تضاد آشکار با قوانین بین المللی» است، افزود: «بعد از حمله اسرائیل به سوریه، روسیه با تمام شرکای خود در تماس است و تلاش می کند جزئیات آن را به دست بیاورد». حملات مکرر رژیم صهیونیستی به بخش هایی از خاک سوریه درحالی است که محافل بین المللی بخصوص سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری در این باره سکوت محض کرده اند. دولت سوریه می گوید هر بار که چنین حملاتی صورت گرفته به سازمان ملل شکایت برده است، اما هیچ گوش شنوایی برای آن پیدا نمی شود. به همین دلیل گروه های فلسطینی و دولت سوریه می گویند تنها راه برای مقابله با تجاوزات صهیونیستی مقاومت مسلحانه و مقابله به مثل خواهد بود.