آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۳۸
سیاسی
۲

اقناع عباد

گروه سیاسی: با گذشت چند روز از اعلام نرخ های جدید بنزین و فروکش کردن برخی ناآرامی ها، سخنگوی دولت، به جای آن که در مقام عذرخواهی ظاهر شده و توضیح دهد که چرا طرحی با این درجه از اهمیت، این قدر ضعیف اطلاع رسانی شده است، طلبکارانه گفته است که «ما از پیش اقناع کرده بودیم» و اضافه کرده که «تعجب می کنم که چطور برخی بزرگان انتقاد می کنند». حال که چند روز از ابتدای ماجرا گذشته، جدا از مسائل اقتصادی، اگر صرفا بخواهیم به نحوه اطلاع رسانی دولت بپردازیم، تمام اشکالات زیر، روی میز است و قاعدتا مسئولان دولت و به ویژه جناب سخنگو برای آن جواب قانع کننده ای داشته باشند.

یک. عقل حکم می کند که موضوعی با این میزان از اهمیت و این درجه از تاثیرگذاری بر زندگی عموم مردم، از همان ابتدا توسط شخص رئیس جمهور یا مسئول ارشدی که مردم او را می شناسند، اعلام شده و تشریح شود، نه آن که مدیران میانی و در اطلاعیه ها و بیانیه ها اطلاع رسانی شود.

دو. چنین موضوعی باید از پیش اعلام شود و حتی اگر قرار نیست زمان دقیقش مشخص شود(که آقایان چنین استدلالی دارند)، حداقل مشخص باشد که گران کردن بنزین در افق کاری دولت وجود دارد تا جامعه چنین دچار شوک در نیمه شب نشود.

سه. شب میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع) برای اعلام چنین موضوعی، انتخابی بسیار بی سلیقه است و به نظر نمی رسد مسلمانی، در این زمینه تردیدی داشته باشد. حال چگونه است که دولت محترم، این شب را انتخاب کرده است؟

چهار. شیوه مواجهه دولت با موضوع پس از آغاز اعتراضات، بدتر از نحوه عمل دولت پیش از اعلام ماجراست. دولت از همان ابتدا، فضا را به سمتی برد که نشان دهد گران کردن بنزین، تصمیم تمام ارکان نظام است، گویی خود اعتماد به نفس لازم برای دفاع از این تصمیم را ندارد و به دنبال شریک جرم می گردد.در چند روز اول ناآرامی ها، کمتر شاهد موضع غلط از سوی مسئولان بوده ایم، اما حالا که تا حدی آب ها از آسیاب افتاده، سخنگوی دولت به جای آن که پاسخگو شود، طلبکار شده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت اخیرا طی گفت وگویی با صداوسیما در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت قبل از افزایش قیمت بنزین اطلاع رسانی نداشت و مردم را قانع نکرد؟ گفت: اقناع سازی درباره افزایش قیمت بنزین از چند سال قبل انجام شده بود و تعجب می کنم چرا برخی بزرگان انتقاد می کنند که چرا ما در موضوع افزایش قیمت بنزین اقناع سازی انجام نداده ایم.

سخنگوی دولت افزوده است: یکی دو نفر از بزرگان هم دیدم چنین حرفی زده بودند و اینجا بحث دو قسمت است یکی اینکه چرا اعلام نکردیم که فلان تاریخ گران می شود و یکی اینکه آیا درخصوص گران شدن حامل های انرژی و حذف یارانه ها صحبتی نکرده بودیم؟ چندین بار خودم در این خصوص و در بحث حذف یارانه ها صحبت کرده ام 

و سناریو های مختلفی نیز مطرح شد و بار ها اصلاح ساختار اقتصادی را منوط به حذف یارانه ها دانسته بودیم و اقتصاددانان بزرگ نیز نامه نوشته و علاج بیماری اقتصادی ایران را حذف یارانه ها خوانده بودند.»

مردم دقت نکردند، اما نخبگان دقت داشتند!

ربیعی همچنین گفته است: بحث پیرامون اینکه قیمت حامل های انرژی باید به فوب خلیج فارس برسد بحث تازه ای نیست و مدتهاست صورت می گیرد، اما مردم، چون تصوری از آثار این تصمیمات نداشتند دقت نکردند، اما نخبگان به این موضوع دقت داشتند.

مگر می توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می شود؟ 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا اعلام نکردید فلان ساعت بنزین گران می شود و چرا یک شبه این کار انجام شد؟ گفت: مگر می توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می شود؟ مگر سال های قبل خانه هایی را ندیدید که به دلیل انباشته کردن بنزین آتش گرفت و مگر آن صف های طولانی و آتش سوزی ها را ندیدیم؟ این تصمیمی ملی بود و ما باید کاری می کردیم که بنزین از پمپ بنزین ها به خانه ها منتقل نشود و اگر زمان آن از قبل اعلام می شد خیلی ها هرچه امکانات در مناطق مرزی داشتند برای دو ریال سود بیشتر جمع می کردند و به فکر قاچاق آن می افتادند.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه اقناع سازی درخصوص افزایش قیمت بنزین از دو سال پیش انجام شده است، افزود: البته این طرح موافق و مخالف دارد، اما بحث یارانه های پنهان در انرژی موضوع مهمی است و حتی تلویزیون نیز بار ها درباره حذف آن بحث کرده است.

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا این اتفاق پلکانی صورت نگرفت؟ گفت: از دولت یازدهم این بار سوم است که قیمت بنزین افزایش پیدا می کند و نظرات مختلفی بود یک نظر این بود که قیمت 5 هزار تومان شود و نظر دیگر این بود که قیمت بنزین به حدود 7 هزار تومان برسد و قیمت آب و برق و گاز هم افزایش یابد و در قبال آن پول بیشتری به مردم بدهیم و یک نظر هم این بود که قیمت 

2 هزار تومان باشد و سهمیه هم برداشته شود، اما ما هرکدام از این پیشنهادها را عملی می کردیم عیبی داشت و موردی را انتخاب کردیم که آثار منفی آن کمتر باشد.

وی افزود: ما باید افزایش را به گونه ای اعمال می کردیم که پول قابل توجهی به دست بیاید و بتوانیم میان 60 میلیون نفر تقسیم کنیم و برای ما مهم بود که مبلغ به گونه ای باشد که هفت دهک را پوشش دهیم.

زندگی مسئولان شبیه زندگی مردم است

وی افزود: دولت در کنار مردم است و زندگی سخت مردم را درک می کند و خیلی مسئولان زندگی شان شبیه زندگی مردم است و تصور نشود ما به فکر مردم نیستیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت مکان و بستری برای نشان دادن اعتراضات مردم ایجاد نمی کند؟ گفت: این بحث مهمی است و من و همچنین آقای رئیس جمهور در این خصوص اعلام کرده ایم که اعتراض حق مردم است.

در واکنش به سخنان عجیب ربیعی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، عضو هیئت رئیسه مجلس به فارس گفته است: «احتمالا آقای ربیعی این موضوع را در منزل خود و در جمع خانواده اش مطرح کرده است».

این نماینده مجلس همچنین اضافه کرده «ما به عنوان نمایندگان مجلس از این موضوع بی خبر بودیم.» حال سوال این جاست که وقتی حتی نمایندگان مجلس نسبت به این تصمیم نه تنها اقناع نشده بلکه مطلع هم نبوده اند، چگونه سخنگوی دولت ادعا می کند که اقناع مردم پیش از این صورت پذیرفته است.