آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۳۸
بین الملل
۹

احتمال استعفای پمپئو قوت گرفت

ترامپ در یک قدمی پرتگاه

گروه بین الملل:  طی روزهای اخیر بار دیگر، موضوع احتمال استعفای مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده بر سر زبان ها افتاده است. این استعفا، درست در بحبوحه و اوج ماجرای اوکراین گیت و دردسرهای آن برای ترامپ صورت می گیرد.بدون شک این موضوع ضربه دیگری را به رئیس جمهور ناتوان آمریکا وارد خواهد کرد. 

بر اساس گزارش رسانه های آمریکایی،«مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا در هفته های گذشته به سه نفر از اعضای ارشد حزب جمهوری خواه گفته قصد دارد از سمتش استعفا کرده و در انتخابات مجلس سنا در سال آینده نامزد شود. مجله تایم نوشته مشکلی که پمپئو در حال حاضر با آن روبه رو است انجام دادن این کار بدون وارد آوردن لطمه سیاسی به خودش است. 

سه عضو حزب جمهوری خواه به تایم گفته اند برنامه پمپئو قبلا این بود که تا اوایل بهار سال آینده میلادی در سمتش باقی بماند، اما اتفاقات اخیر، به خصوص آغاز تحقیقات استیضاح از «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا به او ضربات سیاسی وارد کرده و روابطش با ترامپ را مخدوش کرده، بنابراین او در حال بازنگری در برنامه قبلی خودش است. 

از میان سه سیاستمدار جمهوری خواه که منبع تایم در این خبر بوده اند یکی قبلا در دولت ترامپ سمت داشته، دیگری در حال حاضر عضو این دولت است و نفر سوم از افراد فعال در تصمیم های سیاسی حزب است. آنها گفته اند زمان بندی خروج پمپئو از دولت به این بستگی خواهد داشت که چه زمانی بتواند به راحت ترین شکل ممکن این کار را انجام بدهد. هنوز نشانه ای مبنی بر اینکه پمپئو درباره برنامه هایش با ترامپ صحبت کرده باشد در دست نیست. او قبلا گزارش های منتشرشده در ماه های گذشته مبنی بر نامزد شدن جهت انتخابات سنا را رد کرده است.

دستیاران پمپئو هم تا به حال چندین بار گفته اند که او قصد استعفا ندارد، با این حال، آنها از اظهارنظر درباره گزارش تایم خودداری کردند. منابع مورد استناد تایم گفته اند پمپئو همزمان با برگزاری جلسات علنی استماع با وضعیت بغرنجی رو به روشده؛ او از یک طرف   می داند هر چه بیشتر در سمتش باقی بماند، انتقادها از او بابت عدم دفاع از دیپلمات های آمریکایی در برابر سیاست های ترامپ شدت خواهد گرفت. 

ترامپ اردیبهشت ماه «ماری یووانویچ»، سفیر آمریکا در اوکراین را اخراج کرد. این برکناری در حال حاضر یکی از مسائلی است که در ارتباط با تحقیقات استیضاح ترامپ مورد بررسی قرار دارد. یووانویچ به همراه دیپلمات دیگری به نام «ویلیام تیلور» در جلسات استماع مجلس نمایندگان برای پیشبرد تحقیقات استیضاح شرکت کرده و سخنان تندی علیه ترامپ به زبان آورده اند. از طرف دیگر، ترامپ و طرفداران او از پمپئو بابت ادای شهادت کارکنان وزارت خارجه در جلسات استماع علیه ترامپ گلایه دارند. آنها به علاوه معتقدند پمپئو سرسختانه از دفاع حمایت نکرده است.

موضوع بقا یا برکناری مایک پمپئو از قدرت، به یکی از دغدغه های سیاسی در ایالات متحده تبدیل شده است. وزیر خارجه دولت ترامپ از یک سو زمینه لازم را برای خروج خود از دولت (به بهانه شرکت در انتخابات سنای 2020) فراهم آورده و از سوی دیگر، سعی دارد در ظاهر، اختلافات خود و رئیس جمهور آمریکا را پنهان کند. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که وزیر خارجه آمریکا در آینده ای نه چندان دور و شاید تا قبل از فرا رسیدن سال 2020 میلادی از سمت خود استعفا کند. 

بروز ماجرای «اوکراین گیت»، پمپئو را بیش از پیش در این خصوص تحت فشار قرار داده است. واقعیت امر این است که وزیر خارجه آمریکا هنوز تکلیف خود را در حوزه سیاست خارجی این کشور نمی داند! یکی از نکات مهمی که پس از اخراج بولتون از کاخ سفید مطرح می شود، به برکناری احتمالی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال 2020  باز می گردد. اگرچه طی روزهای اخیر اکثر تحلیلگران مسائل آمریکا مشغول بررسی دلایل، ابعاد و تبعات برکناری و اخراج جان بولتون از کاخ سفید هستند، اما به زودی جانشین بولتون معرفی می شود و تا حدود زیادی این بحث ها فروکش خواهد کرد! با این حال آنچه در آینده ای نزدیک به یکی از موضوعات داغ در حوزه سیاسی آمریکا تبدیل می شود، گمانه زنی در خصوص سرنوشت مایک پمپئو وزیر امور خارجه دولت ترامپ است. اگرچه ترامپ در تازه ترین سخنان خود از پمپئو تمجید کرده و حتی به صورت تلویحی، وی را برای پذیرش همزمان پست وزارت امور خارجه و مشاور امنیت ملی ایالات متحده مناسب دانسته است، اما وزیر خارجه آمریکا به خوبی می داند که چنین تعاریف و تمجیدهایی، قبلا از سوی ترامپ در قبال بولتون و حتی رکس تیلرسون نیز وجود داشته است! از این رو تعاریف اخیر ترامپ از پمپئو، ضمانتی برای استمرار حضور وی در راس معادلات سیاست خارجی آمریکا نیست.

واقعیت امر این است که پمپئو نیز به مانند بولتون، نماد شکست تمام عیار واشنگتن در برابر تهران است. 

رای دهندگان آمریکایی از پنسیلوانیا و ویسکانسین گرفته تا میشیگان و فلوریدا، مخالفت خود را در نظرسنجی ها با مشی تهاجمی حاکم بر سیاست خارجی ایالات متحده اعلام کرده اند! پمپئو امروز نه دیگر از شروط 12 گانه مضحکانه خود سخنی به میان می آورد و نه جرئت می کند واژه جنگ را بر زبان قاصر خود جاری سازد! امروز پمپئو نیز مانند جان بولتون مشاور امنیت ملی اخراجی دولت ترامپ به نماد شکست و عقب گرد کاخ سفید در نظام بین الملل تبدیل شده است. پمپئو از فرصت دادن به دیپلماسی سخن می گوید، این در حالی است که خروج رسمی ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران، مصداق عینی شلیک نهایی دولت آمریکا به دیپلماسی بود! امروز وزیر امور خارجه کشوری دم از دیپلماسی می زند که طی سه سال اخیر نهایت فشار خود را برای اعمال راهبرد فشار حداکثری به ایران  به کاربرده است. کشوری که به قول جان بولتون، سردمدارانش به دنبال غروب آفتاب انقلاب اسلامی در چهلمین سالگرد پیروزی این نهضت بودند.مایک پمپئو خود به خوبی می داند  که پس از کنار زدن رکس تیلرسون و حضور در مسند وزارت خارجه آمریکا، چه هدفی را در قبال جمهوری اسلامی ایران دنبال کرده است!

وقوع ماجرای اوکراین گیت، نقش موثری در برکناری احتمالی پمپئو از قدرت دارد. بسیاری از دموکرات ها و حتی برخی از جمهوری خواهان ، با توجه به احتمال  بسیار اندک موفقیت آمیز بودن استیضاح ترامپ، ترجیح می دهند پمپئو را در این مسیر قربانی کنند. برخی جمهوری خواهان سنتی که از ابتدا با اخراج رکس تیلرسون از کاخ سفید و جانشینی پمپئو مخالف بودند، همچنان ترامپ را بابت اخراج پمپئو از این مسند تحت فشار قرار داده اند.