آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۷۲۱۸
صفحه آخر
۱۶
اتفاق روز

ترمیم تماشاخانه سنگلج در حال تکمیل شدن است

بازسازی یک سالن خاطره انگیز

پریسا مقتدی

فاز جدید بازسازی بنای تماشاخانه سنگلج به سرانجام رسید. در ادامه بازسازی بنا و ارتقای امکانات فنی تماشاخانه سنگلج، سیستم صوتی تماشاخانه سنگلج به جدیدترین امکانات روز مجهز شد و میکسر صدای آنالوگ این تماشاخانه با یکی از به روزترین میکسرهای صدای دیجیتال تعویض شد. از امکانات این سیستم جدید، می توان به بالا رفتن سطح دسترسی برای کنترل صوت، ارتقای کیفیت صدای سالن و افزایش تعداد ورودی ها و خروجی ها اشاره کرد.

بازسازی تماشاخانه سنگلج در فازهای مختلفی انجام می شود. بازسازی اصلی و اولیه این تماشاخانه از دوره مدیریت اتابک نادری شروع شد و بعد از دوره آقای عابدی مدیر وقت این تماشاخانه ادامه یافت و وقتی من مسئولیت را پذیرفتم آن را ادامه دادم. بازسازی تماشاخانه سنگلج به این شکل نیست که تماشاخانه ناگزیر به تعطیلی باشد. همزمان با بازسازی گروه های تئاتری به اجرای خود ادامه دادند.

قبلا یک بار در دوره آقای نادری تماشاخانه تعطیل شد اما اکنون احتیاجی به تعطیلی ندارد. این دو فاز از تعمیر و مرمت بنای سنگلج یکی مرمت نمای بیرونی تماشاخانه بود که در جشنواره تئاتر فجر 97 آن را رونمایی کردیم و با نمای جدید تماشاخانه به استقبال جشنواره رفتیم. فاز جدید هم به تجهیز سیستم صوتی اختصاص دارد که با امکانات جدید و افزایش تعداد ورودی ها و خروجی های صدا همراه است. مهم ترین بخش بازسازی ها مربوط به باندهای صداست که فاکتور مهمی در داشتن صدای مناسب هنگام اجرای نمایش است. اکنون 2 باند جدید و بسیار به روز نصب شده است. پیشتر در صحنه اجرا بازیگران صدای پخش شده درسالن را همزمان با تماشاگر نمی شنیدند اما 2 باند روی سن تعبیه کردیم که این مشکل هم رفع شد. امیدواریم با تغییرات جدید گروه های نمایشی رضایت داشته باشند. ممکن است در آینده در فازهای دیگر چند روزی به تعطیلی برسیم اما به ماه نمی رسد.

فاز بعدی، سرویس های بهداشتی و همچنین درب سالن نمایش است نه درب اصلی تماشاخانه. مشکل در خود سالن، آکوستیک نبودن بود که بخوبی صدا را جذب نمی کرد. از طرف دیگر ما یک پشت صحنه 3 طبقه ای داریم که به آسانسور نیاز دارد. اینها بخش های جزئی است که با توجه به شرایط اقتصادی جدید کشور باعث شده که به کندی پیش رویم و نمی توانیم حتی وعده زمان اتمام کار را بدهیم. قطعا برای مردم که خود در شرایط سخت اقتصادی کنونی به سر می برند این مساله قابل فهم و درک است. خوشبختانه کلیت کار تماشاخانه سنگلج به اتمام رسیده و فقط همین جزئیاتی که مطرح کردم باقی مانده است. تماشاخانه سنگلج اکنون یکی از سالن های خوب تئاتر برای تماشاگران شده است.