آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۷۲۱۸
ورزشی
۱۵

اصفهانیان: داوری نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان ضعیف شده است

زاهدی فر محروم شد یا نشد؟!

محمدحسین زاهدی فرد، داور دیدار تیم های سپاهان و استقلال صحنه هند کی روش استنلی، مهاجم سپاهان در محوطه جریمه این تیم را ندید تا با انتقاد استقلالی ها و حتی کارشناسان داوری مواجه شود. زاهدی فرد که در تست های پیش از آغاز فصل داوری نیز شرکت نکرده و چند هفته ای از قضاوت دور بود، به دلیل اشتباه تاثیرگذارش در بازی شنبه سپاهان- استقلال برای چند هفته از قضاوت در لیگ برتر محروم شد. فریدون اصفهانیان، عضو کمیته داوران به تسنیم گفت: «همان طوری که داوران تشویق شده و بازی های پخش مستقیم و بزرگ را می گیرند، به خاطر اشتباهات خود نیز جریمه و محروم می شوند.»

البته این عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال در مصاحبه ای دیگر با ایرنا، محرومیت زاهدی فر را تکذیب کرد: «چنین حرفی نزدم و نمی دانم برخی از رسانه ها به دنبال چه چیزی هستند. همیشه گفتم و بازهم می گویم که طبق آیین نامه رفتار می کنیم. همان طور که اگر داوری خوب قضاوت کند، طبق آیین نامه تشویق می شود؛ اگر هم قضاوت بعدی داشته باشد تنبیه لازم برایش در نظر گرفته خواهد شد.»

او در پاسخ به این سوال که زاهدی فر چرا با وجود رد شدن در تست های داوری ابتدای فصل، در لیگ نوزدهم قضاوت می کند؟ خاطرنشان کرد: «اطلاع ندارم که او در ابتدای فصل تست داده یا خیر. اما در آیین نامه داریم که اگر داوری در تست های ابتدای فصل رد شود، می تواند 6 تا 8 هفته بعد بار دیگر تست بدهد و در صورت قبولی، به قضاوت بپردازد. به نظر می رسد همین اتفاق برای زاهدی فر رخ داده باشد.» فریدون اصفهانیان، دیگر داوران حاضر در این بازی را مورد انتقاد قرارداد: «باید همکاران زاهدی فر، او را یاری می کردند. داور پشت دروازه می توانست در صحنه هند بازیکن سپاهان به داور کمک کند اما یا خودش هم تمرکز نداشته یا شهامت نداشته که اعلام کند. نباید فراموش کنیم که جاگیری داور به گونه ای است که خودش بهترین قاضی ممکن می توانست باشد. کی روش استنلی زرنگی کرد و در لحظه آخر دستش را کشید اما توپ به انگشتان دست او برخورد کرد و به احتمال زیاد همین مساله داور را به اشتباه واداشته است. اصفهانیان در پایان گفت: «داوری نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان ضعیف شده است، چرا که بهای لازم به داوران داده نمی شود. مگر ما مدارس فوتبال نداریم؟ چرا نباید مدارس فوتبال برای داوران داشته باشیم؟ جایی که بتوان داوران جوان را آموزش داد و آنها را به فوتبال تزریق کرد. داورانی که هم بازی کنند و هم داوری. اگر علیرضا فغانی به موفقیتی رسیده، یکی از دلایل اصلی اش این است که خودش فوتبالیست بوده و فهم لازم را دارد.»

انتقادات از وضعیت داوری درحالی به اوج خود رسیده که می توان به اوضاع نابسامان کمیته داوران هم توجه کرد. 27 آبان 98 خبری روی خروجی سایت فدراسیون قرارگرفت مبنی بر اینکه اعضای کمیته داوران مشخص شدند. براساس آن خبر، فریدون اصفهانیان، اسماعیل صفیری، حسین نیرویار، علیرضا کهوری، حیدر شکور و نادره درودیان به عضویت کمیته داوران درآمدند تا هدایت الله ممبینی تنها تصمیم گیر این کمیته مهم نباشد. خبری که به نظر می رسد تنها برای ساکت کردن منتقدان بوده. انتقاداتی که به تصمیم گیری های تک نفره ممبینی مربوط می شد. اما با وجود گذشت دو هفته، نه ابلاغیه ای از سوی رئیس فدراسیون فوتبال به دست اعضای این کمیته رسیده و نه جلسه ای برای آشنایی و مشورت درباره وضع داوری کشور تشکیل شده است؛ اتفاقی که تنها مسئولیت آن برعهده رئیس کمیته داوران است که دپارتمان داوری را هم زیرنظر خود دارد.