آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۴
اخبار کشور
۳

رهبر انقلاب خطاب به داوطلبان نمایندگی مجلس تاکید فرمودند: اگر توان مدیریتی ندارید مسئولیت نپذیرید

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی صبح دیروز پیش از آغاز جلسه درس خارج فقه، با شرح روایتی درباره توصیه پیامبر اعظم(ص) خطاب به جناب ابوذر، ضمن انتقاد به ثبت نام بی محابای برخی افراد در انتخابات مجلس، تاکید کردند: هر مسئولیتی، هر سمتی، هر توانایی ای، در کنارش یک مسئولیتی دارد، یک تعهدی وجود دارد. باید دید که آیا می توانید آن تعهد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درس بزرگی است.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای متن این سخنان را به شرح زیر منتشر کرده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلاه و السلام علی سیدنا محمد و آله الطاهرین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین.

عن ابی ذر (سلام الله علیه) ان النبی (صلی الله علیه و آله) قال یا ابا ذر انی احب لک ما احب لنفسی انی اراک ضعیفا فلا تومرن علی اثنین و لا تولین مال یتیم.(1)

قال یا ابا ذر انی احب لک ما احب لنفسی

خود جناب ابی ذر این توصیه پیغمبر به خودش را ذکر می کند؛ برای ماها هم درس است، درس بسیار بزرگی است. حضرت به او فرمود من هر چه برای خودم دوست می دارم، برای تو هم دوست می دارم؛ یعنی آن چیزی که میخواهم به تو بگویم، از روی کمال محبت است؛ چون انسان به خودش کمال محبت را دارد. خب حالا آن حرفی که حضرت می خواهد به ابی ذر بزند چیست؟

انی اراک ضعیفا

من جنابعالی را در مدیریت، ضعیف می بینم. خیلی آدم خوبی هستی، مجاهد فی سبیل الله، رک گو، و آسمان بر راست گوتر از او سایه نیفکنده، زمین راست گوتر از او را بر خودش حمل نکرده؛ اینها همه به جای خود محفوظ، اما شما آدم ضعیفی هستی.

فلا تومرن علی اثنین

حالا که آدم ضعیفی هستی، مواظب باش بر دو نفر هم ریاست نکنی! یعنی پیدا است آن ضعفی هم که حضرت فرمودند، ضعف در مدیریت است؛ یعنی تو آدمی هستی که مدیریت نداری؛ اگر چنانچه بر دو نفر یا بیشتر ریاست پیدا کردی، نمی توانی کار آنها را به سامان برسانی. این، درس برای ماها است. ما -حالا همه ما نه؛ بعضی مان این جوری هستیم- به مجرد اینکه یک مسندی، یک جایی، یا خالی می شود یا ممکن است خالی بشود، فورا چشم می دوزیم که برویم آنجا! خب شما اول نگاه کن ببین می توانی یا نمی توانی. حالا بحث اسم نویسی برای انتخابات مجلس است، گفتند شروع شده، همین طور بدون محابا می روند! خب شما که می خواهی بروی آنجا، آنجا سوال دارد؛ این توانایی ای که خدا به من و شما می دهد، کنارش مسئولیت هست. این [مطلبی] که عرض می کنم، در مورد خود این حقیر از همه بیشتر است. شما هم همین جور؛ یعنی آن کسانی که مسئولیتی دارند، همین جور. هر مسئولیتی، هر سمتی، هر توانایی ای، در کنارش یک مسئولیتی دارد، یک تعهدی وجود دارد. می توانید آن تعهد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درس بزرگی است.

و لا تولین مال یتیم

هیچ مال یتیمی را هم شما به عهده نگیر. نه از باب اینکه احتمال این وجود دارد که خدای نکرده مثلا ایشان دست درازی می کند به مال یتیم. خب مقام ابی ذر خیلی بالاتر از این حرفها است، نزدیک مقام عصمت است مقام او؛ پس این احتمال در او نیست. علت اینکه میگویند تولیت مال یتیم را قبول نکن، این است که نمیتوانی حق یتیم را به او بدهی؛ دیگران می آیند دست درازی می کنند، جنابعالی هم آدم ضعیفی هستی، تدبیر لازم را نداری و نمیتوانی. برجستگی های نظام اسلامی و نظام ارزش های اسلامی اینها است؛ یعنی در درجه اول، من و شما خودمان مسئولیم که ببینیم این کار را قبول بکنیم؟ نکنیم؟ می توانیم؟ نمی توانیم؟ این بسیار مسئله مهمی است.

1) امالی طوسی، مجلس سیزدهم، ص 384؛ «از ابوذر روایت است که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: ای ابوذر! من آنچه برای خود دوست میدارم برای تو نیز دوست می دارم؛ همانا تو را ناتوان می بینم، پس هیچ گاه به دو نفر امر نکن و به هیچ وجه عهده دار مال یتیم مباش».