آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۴۷
صفحه اول
۱
یادداشت

مراقب چهل دزد بغداد باشیم!

حنیف غفاری

عراق روزهای آرامی را سپری نمی کند! تشویش و ناامنی  در فضای اجتماعی، امنیتی و سیاسی این کشور  به وفور به چشم می خورد و مطالبات ملت عراق نیز در خصوص اصلاح زیرساخت های مالی، اعتباری و مبارزه با فساد به قوت خود باقی است.اعلام استعفای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق نیز بر پیچیدگی اوضاع داخلی عراق افزوده است. در میان این هیاهو و غوغایی که بخشی از آن نیز حمله به  اماکن دیپلماتیک وابسته به جمهوری اسلامی ایران در عراق بوده است، شاهد تحرکات هشدار دهنده ای هستیم که اگر در مقابل آنها اقدامی صورت نگیرد، در آینده ای نزدیک شاهد وخامت اوضاع در این کشور و متعاقبا منطقه خواهیم بود.

نکته اصلی این است که ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی، رژیم اشغالگر قدس و امارات متحده عربی در ماورای ناآرامی های عراق و مدیریت این ناآرامی ها در میان شیعیان ، به دنبال تحقق پروژه ای خطرناک به نام «بازتعریف تروریسم تکفیری»هستند. یکی از اصلی ترین دلایلی که در خلال اغتشاشات ماه های اخیر در عراق، استان های شیعی به عنوان «جوامع هدف» انتخاب شده اند، نقش بسزای ساکنان این استان ها در مهار «داعش» و «نابودی خلافت تروریست های تکفیری» بوده است. از سوی دیگر، ریاض و واشنگتن در پروژه ای خطرناک و مشترک، تخریب حشد الشعبی در نزد افکار عمومی عراق و اعمال فشار بر این جمعیت مردمی را در دستور کار قرارداده اند. 

آری! چهل دزد بغداد دیگر از حالت «کمین» خارج شده و برای تاراج دوباره این کشور مستقیما وارد صحنه شده اند.همان گونه که تاکید شد، در ماورای این «آنارشی خونین و هدایت شده»، نوعی استراتژی به نام «بازتولید تروریسم تکفیری» خودنمایی می کند. نکته حائز اهمیت اینکه پیش نیاز  رسیدن   به این هدف ، تحقق یک هدف میانی  به نام «استمرار بحران های مزمن اجتماعی و امنیتی» در عراق است. هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در ایالات متحده آمریکا نیز در خصوص دستیابی به این استراتژی ها و اهداف کلان و میانی ، با یکدیگر متفق القول و همراه هستند. نباید فراموش کرد که تز «تجزیه عراق» به سه منطقه شیعه نشین، سنی نشین و کرد نشین،از سوی جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و نامزد فعلی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 مطرح شده است! 

بدیهی است که امروز مرجعیت شیعه ، حشدالشعبی، گروه های مستقل و علاقه مند به ایجاد نظم و آرامش در عراق و... جملگی مشغول رصد هوشمندانه رفتار دشمنان امنیت عراق ، خصوصا ایالات متحده و آل سعود هستند. بدون شک مواجهه با این توطئه بزرگ دشمنان عراق و منطقه، باید در همین مرحله صورت گیرد زیرا زمانی که این «استراتژی» وارد فاز عملیاتی شود، باید هزینه زیادی برای مواجهه با آن پرداخت شود. امروز زمان «آگاهی ملت عراق» در برابر توطئه های از پیش طراحی شده ای است که بانیان، حامیان و مهره های تروریسم تکفیری در غرب و کشورهای مرتجع منطقه جملگی در شکل گیری آنها نقش دارند. نادیده انگاشتن نقش حامیان و موسسان غربی و عربی داعش در ناارآمی ها و آشوب های اخیر عراق، خصوصا آشوب های هدایت شده ای که با هدف منحرف کردن اعتراضات بحق مردمی و به سود منافع کشورهایی مانند عربستان و امارات صورت گرفت ، ساده انگاری  محض است. امروز ، زمان مدارا در برابر چهل دزد بغداد و خوش خیالی در خصوص آنها نیست! تنها در این صورت می توان توطئه بزرگ «غربی-عبری-عربی» در عراق را خنثی ساخت...