آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۴
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

دل تان برای مردم می سوزد یا هوای اسکار و کن کرده است؟

گروهی از سینماگران جشنواره ای که در انتخابات سال های 92 و 96 از حسن روحانی حمایت کرده بودند، روز گذشته با صدور بیانیه ای نسبت به آنچه برخورد خشن با آشوبگران خوانده اند اعتراض کردند!

امضاء کنندگان این بیانیه که البته تعداد قلیلی را شامل می شود، سینماگرانی دوزیست هستند که هم وابسته به حمایت های دولتی اند و هم از طریق جوایز جشنواره های غربی ارتزاق می کنند. آنها باز هم با هدف جلب توجه محافل خارجی بیانیه ای سراسر ابهام و تحریف را صادر کرده اند و بدون اشاره به مسئولیت خود در فریب افکار عمومی، طوری وانمود کرده اند که گویی آنها نبودند که در دوره های اخیر انتخابات، از مسئولان کنونی حمایت کرده و موجب روی کار آمدنشان شدند! همین جماعت، سال 88 نیز از دروغ های بزرگ فتنه گران حمایت کردند و در ریخته شدن خون بی گناهان در آن فتنه نقش ایفا کردند. 10 سال بعد، آنها باز هم فراموشکار شده اند و ژست حق طلبی گرفته اند، گویی یادشان رفته است که چگونه از شهرت خود برای به قدرت رسیدن عاملان بی تدبیری استفاده کردند!

ای کاش یک بار هم که شده، این جماعت خودبرتربین و روشنفکرپندار، از برج عاج خود پایین می آمدند تا حال این روزهای مردم را درک کنند. ای کاش کمی از غرور و تکبر خود می کاستند و به جای چنین بیانیه ای، یک بار از مردم به خاطر تبلیغات جاهلانه خود عذرخواهی می کردند. اما جوایز جشنواره های خارجی و هوای بردن خرس و خروس ها و اسکار و سواحل کن و کوچه های ونیز، مگر می گذارد دست از اطوارهای خود بردارند؟ به ویژه اینکه مدتی است، جشنواره های خارجی نیز آنها را نادیده می گیرند و امروز فرصت خوبی است تا با برخی دولت های غربی، همنوا شوند، بلکه بار دیگر رنگ فرش قرمز فستیوال ها را ببینند!

نکته جالب اینکه یکی از امضاکنندگان بیانیه حمایت از اغتشاش، چند روز پیش شامل رافت اسلامی واقع شد و حکم برائت گرفت.

البته، شاید متن اعترافات و بازجویی وی برای همکارانش خواندنی باشد و میزان صداقت وی را در همراهی با همکاران سینمایی اش روشن کند!

علی مرادخانی مطرح کرد

تفاوت های جدی «گرامافون» و «عصبانی نیستم» در ترسیم فضای دانشگاهی

رمان «گرامافون» که روایت یک عاشقانه آرام دانشجویی است، به قلم علی مرادخانی و توسط انتشارات شهید کاظمی به تازگی روانه بازار کتاب شده است.

علی مرادخانی نویسنده رمان «گرامافون» در گفت وگو با خبرنگار ادب و هنر روزنامه کیهان گفت: تلاش کردم تصویر منصفانه و قابل ارجاعی از فضای فعالیت های دانشجویی و روابط انسانی در دانشگاه ترسیم کنم و در این رمان محبتی را به تصویر بکشم که ریشه در نجابت و حیا دارد.

نویسنده کتاب گرامافون ادامه داد: وقتی به تصویر دانشگاه در فضای هنری چند سال اخیر فکر می کنیم، به موارد معدودی چون فیلم های دلشکسته، متولد ماه مهر و عصبانی نیستم می رسیم که به خصوص عصبانی نیستم هرچند تلاش می کند تصویر دانشگاه را با جزئیات توصیف کند اما روایتش کاملا مخدوش، مغرضانه و قابل خدشه است.

مرادخانی گفت: از این منظر تلاش کردم روایتی صادقانه از جامعه دانشجو و فضای دانشگاه های کشور ترسیم کنم که طبیعتا بخش کتمان ناپذیری از آن روابط انسانی دانشجویان است.

گفتنی است رمان عاشقانه گرامافون به همت انتشارات شهید کاظمی اخیرا منتشر شده که در مدت محدود انتشار کتاب نیز با استقبال بسیار خوبی روبه رو شده است.

وحشت کانون نویسندگان از استقلال ایران در فضای مجازی!

گروهی که روزگاری ادعای آنها در مبارزه با امپریالیسم گوش فلک را کر می کرد، امروز به حدی از دریوزگی برای غرب رسیده اند که علیه استقلال ایران در فضای مجازی بیانیه صادر کردند!

گروه موسوم به کانون نویسندگان که متشکل از نویسندگان هوادار حزب توده و سازمان منافقین و جبهه ملی و وابستگان به غرب است، به مناسبت روز جهانی مبارزه با سانسور، علیه آنچه ملی شدن اینترنت در ایران خوانده اند بیانیه صادر کردند!

این کانون بدون توجه به حق اولیه یک کشور برای داشتن اینترنت و شبکه های اجتماعی بومی در بیانیه خودشان نوشتند که حکومت با اجرای «اینترنت ملی» تلاش دارد تا رسانه حاکم تنها صدایی شود که حق سخن و حکم راندن بر مردم را دارد. این کانون همچنین انتقادی از تلاش های آمریکا و رژیم صهیونیستی برای جاسوسی و دخالت در امور ایران نکرده است. همچنین این مدعیان آزادی بیان، انتقادی از تلاش های غرب برای محدود ساختن و سانسور صفحات مخالف خود در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نکرده است.

گفتنی است، جریان بومی سازی اینترنت و شبکه های اجتماعی، مدتی است به یکی از اهداف حمله گروه های معاند ایران تبدیل شده است. این گروه ها در حالی از اینترنت ملی ابراز نگرانی می کنند که برخی از کارشناسان سابق سازمان سیا مانند «ادوارد اسنودن» قبلا در افشاگری های خود از کنترل تمامی داده های سایبری جهان توسط این سازمان جاسوسی و تروریستی، افشای فروش اطلاعات کاربران فیس بوک به شرکت های حامی ترامپ، رسوایی کنترل ایمیل های رهبران سیاسی جهان همچون مرکل و کلینتون توسط سرویس جاسوسی آمریکا، برداشت اطلاعات شخصی کاربران فیس بوک و توییتر توسط سرویس جاسوسی اسرائیل و... یاد کرده بودند.

حال باید پرسید که یک تشکیلات به ظاهر ادبی با عنوان «کانون نویسندگان» چرا نگران کوتاه شدن دست مراکز جاسوسی و تروریستی از طریق اینترنت به ایران شده اند؟

پیش تر برخی از اعضای کانون، در تهران و در دیدار با سفرای دو کشور اروپایی، خواستار اعمال تحریم بیشتر علیه ایران و در نهایت تهاجم نظامی غرب به ایران شده بودند!

وقتی رژیم غاصب اسرائیل در تئاتر تطهیر می شود!

در حالی که موضع رسمی کشور عدم پذیرش مشروعیت رژیم کودک کش اسرائیل است، در کمتر از یک ماه سه تئاتر در تهران روی صحنه می رود که به تبیین مسئله مظلومیت صهیونیست ها در اراضی اشغالی می پردازد!

به گزارش مشرق، نه در زیر پوست شهر، بلکه این بار در روی پوست شهر با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سه تئاتر مرتبط با موضوع مظلومیت رژیم صهیونیستی روی صحنه رفت و مسئولان ذی ربط هم در خواب هستند. نمایش های اسلو، هفت کودک یهودی و زنان آشویتس در فاصله زمانی مهر و آبان 1398 روی صحنه رفته اند و در خوش بینانه ترین حالت می توان ادعا کرد که اجرای چنین نمایش هایی به زودی به یک روند تبدیل خواهد شد.

تلویزیون وهابی: ما گناهی نداریم فقط دعوت به اغتشاش کردیم!

یک تلویزیون وهابی تجزیه طلب ادعا کرد در حوادث آبان ماه، ما گناهی نکردیم فقط اغتشاشات را پوشش دادیم.

در واکنش به اقدامات حقوقی وزارت اطلاعات و قوه قضائیه در قبال رفتارهای ضدملی «ایران اینترنشنال»، این تلویزیون وهابی، ادعا کرد: ما فقط حوادث و اعتراضات را پوشش دادیم.

برخلاف این ادعا، یکی از تلویزیون هایی که علنا اغتشاشگران را دعوت به تخریب اموال شخصی و عمومی و جنایت می کرد، ایران اینترنشنال بود. این شبه رسانه، با هدف تحریک عواطف عمومی، بدون معرفی منبع رسمی، از تعداد بالای کشته های اغتشاش خبر می داد و در گوشه قاب تصویر خود، روزشمار قطع اینترنت در ایران را قرار داده بود.

همین تلویزیون از عوامل خود در ایران می خواست که از آشوب ها تصاویر ویدئویی بفرستند. گفتنی است تلویزیون یاد شده، اولین شبکه ای بود که از گروهک پادوی سعودی- الاحوازیه - و جنایت آن در شهر اهواز حمایت کرد!