آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۶
ورزش
۱۸

کار دشوار رونالدو برای رکورد شکنی

خوشحالی علی دایی از گروه مرگ!

دنیای اقتصاد : قرعه کشی رقابت های یورو 2020 انجام شد و تیم های حاضر در این تورنمنت حریفان خود را در مرحله گروهی شناختند. مرحله نهایی این مسابقات برای نخستین بار در 12 کشور مختلف اروپایی برگزار خواهد شد و به همین دلیل سرگروه ها پیش ازقرعه کشی مشخص شده بودند. بر این اساس مسابقات یورو از تاریخ 23 خرداد 1399 درشهر رم آغاز و یک ماه بعد در تاریخ 22 تیر 1399 در شهر لندن خاتمه خواهد یافت. اما قرعه کشی این مسابقات به شکلی پیش رفت که درانتها باعث بهت و حیرت خیلی از فوتبالدوستان دنیا شد.

قرعه کشی مسابقات به این شرح بود: گروه A: ایتالیا، سوئیس، ترکیه، ولز، گروه B: بلژیک، روسیه، دانمارک، فنلاند، گروه C: اوکراین، هلند، اتریش، پلی آف مسیر D (تیم اول از گروه بلاروس/  گرجستان /  مقدونیه /  کوزوو)، گروه D: انگلیس، کرواسی، چک، پلی آف مسیر C (تیم اول از گروه اسکاتلند /  رژیم اشغالگر قدس /  نروژ /  صربستان)، گروه E: اسپانیا، لهستان، سوئد، پلی آف مسیر B (تیم اول از گروه بوسنی /  ایرلند شمالی /  اسلواکی /  ایرلند جنوبی)، گروه F: آلمان، فرانسه، پرتغال، پلی آف مسیر A (تیم اول از گروه ایسلند/  بلغارستان /  مجارستان /  رومانی). با نگاهی به قرعه کشی و مشاهده شرایط گروه ششم این مسابقات متوجه خواهید شد که گروه مرگ به معنای واقعی تشکیل شده است. با وجود سه تیم مدعی آلمان، پرتغال و فرانسه تلاش برای صعود از این گروه برای این تیم ها بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد شد. این بدان معناست که قهرمان جام جهانی 2014، قهرمان یورو 2016 و فاتح رقابت های جام جهانی 2018 با یکدیگر مصاف خواهند کرد و یکی از مدعیان خیلی زود با این رقابت ها وداع خواهد داشت. دردوره قبلی یورو در فرانسه، فینال بین این تیم و تیم ملی پرتغال برگزارشد و حالا آنها باید در مرحله گروهی به مصاف یکدیگر بروند.

واکنش سرمربیان گروه مرگ

اما سرمربیان تیم های بزرگ جهان که در گروه مرگ قرار گرفتند واکنش های متفاوتی به این قرعه داشتند. نقطه مشترک هر سه آنها اما اعلام نیاز به تلاش و کار مضاعف برای صعود بود. یوآخیم لو  سرمربی تیم ملی آلمان پس از قرعه کشی گفت: «این گروه مرگ است! بازی ها در مونیخ، فستیوال فوتبال خواهد بود. انتظارات از ما بالاست. برای بازیکنان جوان ما، این یک چالش بسیار بزرگ خواهد بود اما یک انگیزه بزرگ هم هست. این جایزه صدرنشینی در مرحله مقدماتی است!» دیدیه دشان سرمربی فرانسه نیز گفت: «این سخت ترین گروه این رقابت هاست اما باید آن را بپذیریم. شرایط همین است. این یعنی بازیکنان فرانسه باید هرچه زودتر آماده شوند.» همچنین فرناندو سانتوس سرمربی پرتغال نیز گفت: «این سه تیم، قهرمان های سه رقابت بزرگ اخیر بین المللی فوتبال هستند. گروه دشواری است که دو مدعی و یک کاندیدا برای قهرمانی در آن حضور دارند. ما می خواهیم به شانس خود باور داشته باشیم.»

امیدواری ایرانی ها!

سال ها است که علی دایی مهاجم سابق تیم ملی فوتبال ایران با به ثمر رساندن 109 گل، در صدرگلزنان ملی جهان قرار دارد. این رکوردی ارزشمند برای فوتبال ایران است و در سال های اخیر بازتاب زیادی برای ایران داشته است. حالا فوتبالیستی که توانسته خود را به این رکورد نزدیک کند کریستیانورونالدو پرتغالی است که با 99 گل ملی تنها 10 گل دیگر با اسطوره ایرانی فاصله دارد. البته علی دایی مدتی پیش درمصاحبه با یک رسانه اسپانیایی تاکید کرده بود به نظرش رونالدو موفق خواهد شد رکورد او را تصاحب کند. اما ایرانی ها دوست دارند این رکورد همچنان در دست یکی از هموطنان آنها باشد، از این رو زمانی که قرعه کشی مسابقات یورو اعلام شد و پرتغال در گروه سختی قرار گرفت خیلی ها امیدوار شدند که رونالدو در ثبت این موفقیت ناکام خواهد شد؛ چراکه او بیشتر گل هایش را مقابل تیم های ضعیف به ثمر رسانده و حالا برای ارتقای گل های ملی خود کار بسیار دشواری خواهد داشت.