آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۶
گردشگری
۱۹

خبر کوتاه

نصب تابلوهای دوزبانه جنگل های هیرکانی در خراسان شمالی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی با اشاره به برنامه ریزی ها در جهت حفاظت و معرفی جنگل های جهانی هیرکانی گفت: «در محدوده های تردد مسافران، تابلوهای دوزبانه به منظور معرفی این میراث طبیعی به گردشگران در استان نصب می شود.»

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی، حبیب یزدان پناه با اعلام این مطلب اظهار کرد: «تهیه مستندهای تصویری، آموزش کودکان و نوجوانان، تبلیغات و فرهنگ سازی در جهت دعوت به حفاظت عمومی از جنگل های هیرکانی از دیگر برنامه های ما برای این میراث جهانی در استان است.» او با بیان اینکه 25هزار هکتار از جنگل های هیرکانی در خراسان شمالی واقع است، افزود: «در تیرماه امسال و چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکوی آذربایجان، پرونده جنگل های هیرکانی به نام جمهوری اسلامی ایران ارائه و با نظر موافق اعضای کمیته، در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد.»

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی تصریح کرد: «با برنامه ریزی های انجام شده در وزارتخانه متبوع، جشن ثبت جنگل های هیرکانی اواخر ماه جاری در استان برگزار و لوح ثبت جهانی این اثر رونمایی خواهد شد.» یزدان پناه با تاکید بر حساس سازی و آگاهی بخشی به گروه های مختلف مردم نسبت به اهمیت جنگل های هیرکانی، افزود: «تلاش برای حفاظت از این میراث ارزشمند، مهم ترین اقدامی است که باید ازاین پس انجام بگیرد.» او تنوع طبیعی و فرهنگی را ازجمله جاذبه های خراسان شمالی برشمرد و اظهار کرد: «همزیستی اقوام مختلف، هم مرز بودن این استان با ترکمنستان و نیز طبیعت بکر استان خراسان شمالی ظرفیت ویژه ای برای توسعه گردشگری است.» جنگل های هیرکانی که در زبان عامیانه به آن جنگل های شمال گفته می شود، نوار باریکی است که تمرکز آن در خزر بوده و درختان دیرزیست حدود 3هزارساله با منبع غنی ژن در آن وجود دارد و بخشی از این گنجینه ارزشمند در خراسان شمالی است.

ارومیه شهر بین المللی گردشگری می شود

گروه بنگاه ها : رئیس سازمان سرمایه گذاری شهرداری ارومیه از 4 هزار میلیارد تومان پروژه سرمایه گذاری در شهر ارومیه خبر داد و گفت: شهرداری معافیت و تشویق هایی را برای گسترش زیرساخت های گردشگری شهر فراهم کرده است. رضا مشهدی کشتیبان با بیان اینکه این پروژه ها در بخش خدمات شهری، تجاری، مسکونی، کشاورزی، انرژی های نو و پسماند هستند، گفت: شهرداری ارومیه در راستای جذب سرمایه گذار برای این پروژه ها دو اقدام اساسی را در پیش گرفته است تا با حذف موانع و مشکلات پیش روی سرمایه گذاران روند سرمایه گذاری در این شهر تسهیل شود.

وی در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» افزود: در این راستا بر کاهش بوروکراسی و پیچیدگی های اداری حاکم بر عقد قراردادها به شدت متمرکز شده ایم. همچنین در گام دوم مشوق هایی را طراحی کردیم تا سرمایه گذاران بتوانند با این مشوق ها از حمایت لازم برای سرمایه گذاری برخوردار شوند.  وی ادامه داد: در راستای افزایش جذابیت های سرمایه گذاری در بخش گردشگری، شهرداری ارومیه مصوب کرد تا عوارض شهرداری برای احداث هتل در این شهر رایگان باشد. همچنین مجموعه های فرهنگی، تفریحی و گردشگری نیز از پرداخت عوارض معاف هستند. کشتیبان با اشاره به دو برنامه عمده شهرداری ارومیه گفت: این دو برنامه به همت شورای شهر ارومیه مصوب شده است؛ در محور اول بحث ارومیه 2020 را با هدف تبدیل ارومیه به شهر بین المللی گردشگری دنبال می کنیم و می خواهیم رویکرد ارومیه در بخش گردشگری در مقایسه با گذشته پررنگ تر شود. رئیس سازمان سرمایه گذاری شهرداری ارومیه گفت: عضویت ارومیه در شبکه شهرهای خلاق یونسکو در حوزه موسیقی یا صنایع دستی موضوع دیگری است که در حال انجام بررسی های کارشناسی آن هستیم تا مقدمات عضویت ارومیه در شهرهای خلاق یونسکو انجام شود. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر چهار شهر اصفهان، رشت، سنندج و بندرعباس در بخش های خوراک شناسی، حوزه صنایع دستی و موسیقی در شهرهای خلاق یونسکو ثبت شده اند و ما امیدواریم که پنجمین شهر در این زمینه باشیم. وی با بیان اینکه تعاملات بین المللی برای جذب گردشگر بر پایه قابلیت های فرهنگی و محلی انجام می شود، افزود: قابلیت ها و مزیت های محلی در بخش های مختلف باعث می شود شهرها این موضوعات را محور توسعه قرار دهند تا با ایجاد اشتغال و درآمد بتوانند اقتصاد پایدار را از این طریق ایجاد کنند.

فارابی و عطار در فهرست گرامیداشت یونسکو قرار گرفتند

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، از قرار گرفتن ابونصر فارابی و عطار نیشابوری در فهرست گرامیداشت کمیسیون ملی یونسکو خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الله ایوبی با اشاره به بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی و گرامیداشت هزار و هفتصدوپنجاهمین سالروز تاسیس دانشگاه جندی شاپور از سوی کمیسیون ملی یونسکو در سالی که گذشت عنوان کرد: هر دوسال یک بار کشورها می توانند دو شخصیت برجسته خود را که تولد و وفات آنان در مضربی از 50 است به یونسکو معرفی کنند و بزرگداشت این شخصیت ها برگزار شود.

وی گفت: پس از بررسی گروه های کارشناسی در نهایت دو شخصیت ابونصر فارابی و عطار نیشابوری برای معرفی به یونسکو به منظور درج در فهرست گرامیداشت انتخاب شدند. ابونصر فارابی از مفاخر ایران در علوم زبان، ریاضیات، کیمیا، هیات، موسیقی، طبیعیات، الهیات، علوم مدنی، فقه و منطق بوده است. بزرگداشت این نابغه اندیشمند که در سراسر عمر در راستای پیوند و تلفیق دین و فلسفه در تاریخ اندیشه اسلامی تلاش کرد اتفاقی بزرگ است و خرسندیم نام معلم ثانی در فهرست گرامیداشت یونسکو قرار گرفت. ایوبی در ادامه با اشاره به جایگاه رفیع عطار نیشابوری و قرار گرفتن این عارف و شاعر نامی ایران در فهرست گرامیداشت یونسکو عنوان کرد: جای خرسندی است که نام عطار که عمر خود را در سده شش و هفت قمری در راه سیر و سلوک گذاشت در این فهرست قرار گرفته و شاهد برپایی بزرگداشت این عارف و شاعر نام آور ایران هستیم. وی با بیان اینکه هریک از مشاهیر می توانند برای هر منطقه و کشور هویت بسازند تاکید کرد: برنامه های متنوعی در بزرگداشت ابونصر فارابی و عطار نیشابوری در دست خواهد بود که به زودی اعلام می شود.