آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۵
سیاست
۲
بازتاب

عباسعلی کدخدایی با سردبیران و مدیران رسانه گفت و گو کرد

انتقاد به شورای نگهبان ضدیت با نظام نیست

سخنگوی شورای نگهبان معتقد است که قانون انتخابات باید «اصلاح شود»؛ عباسعلی کدخدایی دلیل این امر را «به روز نبودن قانون» می داند که باعث شده «نظارت بر انتخابات» با مشکلات زیادی مواجه شود. قائم مقام دبیر شورای نگهبان همچنین می گوید نظارت شورای نگهبان که در این سال ها محل بحث و انتقادهای فراوانی هم بوده، از «ابتدا» استصوابی بوده است. او معتقد است «اصولا نظارت اگر غیر از استصوابی باشد، عملا هیچ مفهوم و کارکردی ندارد.» این عضو شورای نگهبان در عین حال می گوید که انتقاد به شورای نگهبان و شخص کدخدایی، «ضدیت با نظام نیست» و مدعی است که شورای نگهبان از «انتقاد سازنده» استقبال می کند.

کدخدایی که روز شنبه نهم آذرماه، میزبان مدیران و سردبیران بیش از 20 رسانه مطرح کشور بود، انتخابات را کنش اجتماعی عظیمی دانست که همه در آن درگیر هستند و هرکس به سهم خود در آن نقش دارد. او ابراز امیدواری کرد که انتخابات پرشور و نشاطی را در اسفندماه شاهد باشیم و شرط برگزاری چنین انتخاباتی را «مشارکت حداکثری» مردم دانست. در این نشست، 20 نفر از مدیران و سردبیران رسانه های مختلف کشور، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با قائم مقام شورای نگهبان در میان گذاشتند. «حضور فعالانه در عرصه رسانه ای کشور، لزوم پاسخگویی سریع به شبهات موجود درباره شورای نگهبان، تبیین وظایف شورای نگهبان و لزوم اطلاع رسانی پیرامون نحوه بررسی صلاحیت افراد» مهم ترین نکاتی بود که مدیران رسانه ای کشور در این نشست 140 دقیقه ای مطرح کردند. پس از بیان نظرات مدیران رسانه ها، عباسعلی کدخدایی به پرسش ها و نکات مطرح شده از سوی مدیران رسانه ها در قالب 6 بخش مجزا پاسخ داد.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان در این نشست اعلام کرد که موضوع افزایش قیمت بنزین به سال 94 و مصوبه مجلس برای رسیدن قیمت بنزین به فوب خلیج فارس بازمی گردد و اصلا موضوع جدیدی نیست. کدخدایی البته تاکید کرد که «اگر چه اجرای این مصوبه لازم بوده اما مسوولان باید در شکل و زمان اجرای آن دقت بیشتری می کردند تا مردم دچار مشکل نشوند.»

او مدعی است که برخی وزرا در پاسخ به پرسش های کدخدایی درباره افزایش قیمت بنزین گفته اند که وزارتخانه های تحت امرشان مخالف اجرای این مصوبه در شرایط فعلی بوده اند، لذا کاری از دست ما (وزرا) هم برنمی آمد؛ چرا که دولت زمان اجرای این طرح را تعیین کرده بود و نهایتا هم این طرح را اجرا کرد.

یکی از مدیران رسانه ها درباره بررسی صلاحیت ها در انتخابات ریاست جمهوری و مصلحت سنجی شورای نگهبان در ایجاد توازن (تایید 3 کاندیدا از هر جناح) از سخنگوی شورای نگهبان پرسیده بود که کدخدایی به این موضوع پاسخ داد: «در بحث انتخابات ریاست جمهوری ایجاد تعادل در کاندیداهای تایید صلاحیت شده، هیچ وقت مطرح نبوده و نیست و اصولا شورای نگهبان به هیچ وجه چنین نگاهی ندارد.»

کدخدایی با بیان اینکه «در بحث حریم خصوصی داوطلبان، قانون کاملا رعایت می شود» گفت: «مخصوصا در مورد التزام عملی به اسلام؛ در این مورد اگر گزارشی درباره عدم التزام فرد به اسلام به شورای نگهبان ارایه نشود، شورای نگهبان هیچ ورودی ندارد اما اگر گزارش یا مستنداتی درباره عدم التزام وجود داشته باشد، آن را بررسی می کنیم.»

سخنگوی شورای نگهبان 3 محور «فساد اقتصادی، فساد اخلاقی و ضدیت با نظام و انقلاب» را 3 محور اصلی شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها معرفی کرد و با بیان اینکه «از قانون فعلی این 3 محور اصلی را استخراج کرده و مبنا و معیار عمل خود قرار داده ایم» گفت: «محکم روی این 3 محور ایستاده ایم.»

او همچنین در پاسخ به انتقاد یکی از مدیران رسانه درباره علت عدم اعلام دلایل ردصلاحیت کاندیداها چنین توضیحی داد: «قانون انتخابات تصریح دارد که باید دلایل ردصلاحیت افراد فقط به خود فرد، آن هم به طور محرمانه اعلام شود و ما نمی توانیم خلاف قانون عمل کنیم. در واقع، مستندات قانونی ردصلاحیت یا عدم احراز صلاحیت افراد به طور رسمی و طی یک نامه به فرد اعلام می شود، البته فرد می تواند به نتیجه ای که شورای نگهبان به آن دست یافته، اعتراض کند و اعتراضات هم به طور دقیق بررسی می شود.»

کدخدایی در این نشست همچنین به انتقادهایی که بارها به موضوع نظارت استصوابی شورای نگهبان مطرح شده، چنین واکنشی نشان داد: «نظارت شورای نگهبان از ابتدا استصوابی بوده است و این طور نیست که این موضوع را به مصوبه مجلس چهارم نسبت می دهند، به این صورت که نظارت استصوابی به قانون اضافه شده باشد. اصولا نظارت اگر غیر از استصوابی باشد، عملا هیچ مفهوم و کارکردی ندارد.»

او ادامه داد: «قانون به شورای نگهبان دستور داده که صلاحیت افراد را بررسی و اعلام کند که آیا این فرد صلاحیت حضور در رقابت انتخاباتی را دارد، یا خیر؛ این خودش به معنای استصوابی بودن نظارت شورای نگهبان است نه استطلاعی بودن آن. قانونا شورای نگهبان مسوول تایید یا ردصلاحیت هاست و این یعنی نظارت استصوابی و نظارت استطلاعی هیچ مفهومی در این موضوع ندارد.»