آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۵
سیاست
۳
پارلمان

لاریجانی برای آخرین نوبت در مقام ریاست مجلس به پرسش های خبرنگاران پاسخ گفت

نشست خداحافظی

علیرضا کیانپور

علی لاریجانی ساعت 10 و 10 دقیقه صبح دیروز دوباره به تالار مشروطه آمد و در اتمسفری که رنگ و بوی مشروطه و مشروطیت می دهد و هر گوشه اش یادآور رویداد و خاطره از مجلس شورای ملی و دوران پرتلاطم عهد مشروطه است برای واپسین نوبت مقابل جمعی از خبرنگاران نشست تا در قالب یک جلسه مطبوعاتی، پاسخگوی پرسش های خبرنگاران ایرانی و غیرایرانی باشد. اما تنها تاخیر و دیرکرد 10 دقیقه ای آقای رییس نبود که نشان از خستگی و کسالت او در قیاس با نوبت های پیش داشت. او این بار انگار به واقع خسته بود. بعدازظهر شنبه، در حالی که می دانست قرار است صبح یکشنبه را با این نشست خبری آغاز کند، بمب خبری اصلی را ترکانده و گفته بود که دیگر قرار نیست اقبالش در مجلس شورای اسلامی را به آزمون رای شهروندان قم و دیگر شهروندان ایرانی بیازماید و اگر چه به این 12 سال نمایندگی از شهروندان قمی به خود مفتخر است اما چنان که در جریان نشست خبری صبح یکشنبه هم تاکید کرد، «دیگر بس است.»

در حاشیه یک نشست آرام

درست یک سال پیش و هنگامی که علی لاریجانی نشست خبری روز مجلس سال 97 خود را برگزار می کرد، جایی از نشست، هنگامی که مشکلی در سیستم صوتی ایجاد شد به مزاح گفته بود که «این مشکل میکروفن هم که هیچ وقت در جمهوری اسلامی حل نمی شود!» امسال اما آنچه باعث شد صدای رییس مجلس به گوش خبرنگاران و حضار در تالار مشروطه نرسد و خبرنگاران به ناچار، جابه جا از یکدیگر بپرسند که چه گفت و چه شد، صدای بی حس و حال لاریجانی بود. شاهدی دیگر بر این مدعا که او خسته بود. لاریجانی البته در نخستین جملات نشست خبری دیروز، خطاب به حضار تالار مشروطه از کسالت جسمانی و صدای گرفته اش پوزش خواست که «باید بیش از یک ساعت» او را «تحمل» کنند اما آنچه بیش از آن یک ساعت پیش چشم خبرنگاران رقم خورد، تنها حاکی از یک سرماخوردگی و کسالت ساده نبود. بلکه انگار لاریجانی دیگر حال و حوصله حرف زدن نداشت. نکته ای که به نحوی دیگر در پاسخی که به پرسش ها می داد نیز عیان بود و باز آنجا که در آخرین لحظه از این نشست خبری، وقتی متوجه شد خبرنگاری که به او پاسخ گفته آخرین نفر از فهرست سوال کنندگان بوده، به قول معروف «گل از گلش شکفت» و ضمن تشکر از مجری جلسه و خبرنگاران این «صحنه تاریخی» را ترک کرد. چنان که حتی برخلاف آنچه پیش از ورود او به تالار از سوی مسوولان اداره اخبار مجلس وعده داده شده بود تا در پایان آنچه «آخرین نشست خبری رییس مجلس دهم» توصیف شد، خبرنگاران با لاریجانی عکسی به یادگار بگیرند نیز حاضر نشد و این پیشنهاد مجلسی ها از جانب خودشان منتفی شد.علی لاریجانی البته در این نشست خبری به پرسش های متعدد خبرنگاران پاسخ گفت. پاسخ هایی که بعضی را به تفصیل و با جزییات توضیح می داد و از کنار برخی نیز سرسری می گذشت و بیشتر چند کلامی به جهت خالی نبودن عریضه می گفت. در این میان او با کلامی صریح تر از دفعات پیش از شان مجلس و جایگاه نهاد قانونگذاری سخن گفت. آن هم در روزهایی که ظاهرا گروهی نان شان را در تضعیف جایگاه نهاد مجلس یافته و تا آنجا پیش می روند که نه در لفافه و بین سطور کلام و اخبار، بلکه علنا با پلاکاردها و شعارهای رسا در خیابان های شهر شعار «لیاخوف کجایی» و «مشکل از انتخاب ملت است» سر می دهند. او همچنین در این نشست به چند سوال مختلف درباره بحث داغ این روزهای کشور یعنی افزایش قیمت بنزین و حواشی بعدی آن پاسخ گفت. همزمان بعضی پرسش ها نیز بودند که همچون سوال خبرنگار روزنامه ژاپنی «آساهی» در ارتباط با «قطعی اینترنت در روزهای اعتراض های بنزینی و میزان خسارات ناشی از آن به خصوص به کسب و کارهای نوپا» یا حتی پرسش خبرنگار «اعتماد» درخصوص «حق اعتراض شهروندان و نحوه پاسخگویی مجموعه حاکمیت به این حق برحق و همچنین علت عدم ارایه آمار روشن و شفاف از جزییات خسارت ها و تعداد جان باختگان، مجروحان و بازداشت شدگان حوادث اخیر» با پاسخ روشن و دقیق رییس مجلس مواجه نشدند.

پرسش «اعتماد» از لاریجانی

در روزهایی که بحث اعتراض های بنزینی در کشور داغ بود، ما اینجا در روزنامه «اعتماد» در چند نوبت، پیرو تاکید موکد بسیاری از مسوولان بر به رسمیت شناختن «حق اعتراض شهروندان» در پرونده ها و بسته های خبری به ابعاد این موضوع پرداختیم و از این نوشتیم که دولت و مجلس این سال ها گام هایی برای آنکه اماکنی مشخص برای بیان اعتراض شهروندان به موجب اصل 27 قانون اساسی فراهم شود، برداشتند اما هر بار با مشکلی مواجه شده و حالا هنوز مشخص نیست شهروندانی که بنابر نص صریح قانون اساسی و تاکید موکد بزرگان نظام، حق دارند در چارچوب قانون اساسی به برخی تصمیم های حاکمیت اعتراض کنند، چگونه درد دل و صدای شان را به گوش حاکمان برسانند. پیش تر همچنین در نشست خبری اخیر رییس جمهوری، نسبت به نحوه عملکرد و کارنامه دولت دوم حسن روحانی را در راستای احقاق حقوق شهروندی طرح پرسش کرده بودیم. پس به این اعتبار، دیروز در جریان نشست خبری ریاست قوه مقننه نیز از این مهم پرسیدیم و در عین حال گامی پیش تر رفته و علاوه بر طرح پرسش درباره حدود و ثغور «حق اعتراض شهروندان» از رییس مجلس پرسیدیم که مسوولان باید چه کار کنند تا این حق برحق از «تیتر رسانه ها» به «عرصه عمل» تسری یابد؟ همین طور پرسیدیم وظیفه مسوولان در قبال آنچه «حق به رسمیت شناخته شده شهروندان» می خوانند، چه مسوولیتی دارند و آیا وقتی به طور نمونه در روزهای اخیر از «حق اعتراض شهروندان» سخن می گویند، قاعدتا شهروندان باید منتظر تعدیل و اصلاح روش های اجرای طرح یا مصوبه هایی که موضوع اعتراض شهروندان بوده، باشند؟! خبرنگار «اعتماد» علاوه بر این، به عدم شفافیت در اعلام اخبار این اعتراض ها اشاره کرد و از رییس مجلس پرسید که چرا این روزها آماری از جزییات حوادث اخیر ارایه نشده است.

پاسخ لاریجانی به «اعتماد»

رییس مجلس نیز به این پرسش ها پاسخ گفت، هر چند نه چنان که انتظار می رفت با جزییات و دقیق و شفاف. او گفت: «در مورد حق اعتراض که مدلی در مجلس هست و معمولا صنوف مختلف وقتی اعتراضی دارند در مکانی مشخص، مطالبات شان را بیان می کنند. ما نیز این گونه عمل می کنیم که یک نفر از اعضای هیات رییسه یا کمیسیون مربوطه در جمع معترضان حاضر می شود، نظرات شان را می شنود و حتی در صورت لزوم از آنها برای حضور در مجلس دعوت می شود. مذاکره می کنیم، حرف شان را می شنویم و اگر مواردی برای پیگیری باشد، پیگیری می کنیم. در واقع ما فرمولی داریم تا بتوانیم در پارلمان که باید «خانه ملت» باشد، صدای مردم را بشنویم. تقریبا اکثر روزها هم شما می بینید که برای بیان این مسائل مقابل پارلمان تجمعی انجام می شود. در مجموعه کشور نیز قانون اساسی بر این مساله تصریح دارد و مشکلی از این جهت نیست.» او در عین حال اضافه کرد: «مشکل از آنجا شروع می شود که به نوعی رفتار خشونت آمیز می انجامد و از سلاح های سرد و گرم استفاده می شود.» لاریجانی با اشاره به اعتراض های اخیر گفت که «در یکی از شهرها گفته شد از تیربار استفاده کرده اند که این اشکال است و نشان می دهد دو صنف هستند.» رییس مجلس در این رابطه توضیح داد: «یک صنف معترضان هستند که حتما باید حرف شان را شنید و سنجید برای مشکل شان راه حل پیدا کرد و یکی هم عده ای که می خواستند از این بلوا چیزی دیگر پیدا کنند که رهبری هم گفتند این صف ها باید جدا شود.» رییس مجلس ادامه داد: «طبعا برای هر دو موضوع راه وجود دارد. اگر مقصود این است که قانون خاصی نیاز است، بعضی همکاران نیز به دنبال این بودند که طرحی بیاورند اگر لازم باشد، می توانیم قانون بنویسیم اما فکر نمی کنم مشکلی باشد و اگر هم نقصی باشد، می توان جبران کرد.» رییس مجلس همچنین با اشاره به اینکه «در این حادثه، بعضی افراد مجروح شدند، مشکلاتی پیدا کردند، ضایعاتی برای مردم به وجود آمد، خانه هایی سوخت و خسارت هایی دیدند، حتما بخش های امنیتی کشور این موضوع را دنبال خواهند کرد؛ این وظیفه شان است.» لاریجانی درباره پاسخ حاکمیت به محتوای اعتراض ها و تعدیل و اصلاح طرح افزایش بنزین نیز گفت: «این راه بسته نیست و حتما به خواسته های مردم توجه خواهد شد و اگر لازم باشد که کارهایی انجام شود، حتما پیگیری خواهد شد.»آنچه در ادامه می خوانید اهم سخنان رییس مجلس شورای اسلامی است، در پاسخ به پرسش های دیگر خبرنگاران در این نشست خبری که شاید بتوان از آن به «جلسه الوداع مطبوعاتی لاریجانی در پارلمان» تعبیر کرد.