آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۵
سیاست
۳
امنیت

فرمانده سپاه تهران با اشاره به اعتراض های صورت گرفته به افزایش قیمت بنزین

کشته شدن افراد بررسی خواهد شد

«گرانی بنزین»، کلیدواژه جدیدترین اعتراض های صورت گرفته در ایران بود. بامداد بیست وچهارم آبان ماه پس از آنکه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تصمیم اتخاذ شده از سوی شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه درباره بنزین را اجرایی کرد، اعتراض ها به افزایش سه برابری قیمت بنزین نخست در شبکه های اجتماعی آغاز و سپس به خیابان های شهرها و شهرستان های مختلف ایران کشیده شد. این اعتراض ها رفته رفته رنگ و بوی متفاوتی به خود گرفت. فیلم ها و تصاویر در شبکه های اجتماعی یکی پس از دیگری منتشر شد ولی تا لحظه نگارش این گزارش هیچ یک از دستگاه های مسوول، چه در دولت و چه در قوه قضاییه آماری از تعداد کشته و بازداشت شدگان اعتراض های اخیر ارایه نکرده اند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت دوازدهم در جریان حضور خود در برنامه ای زنده در شبکه نخست صداوسیما همزمان با ارایه آمار دقیق و موردی از میزان بانک ها و موسسات آسیب دیده در جریان اعتراض ها، هیچ آماری درباره تعداد کشته و بازداشت شدگان ارایه نکرد. علی ربیعی، سخنگوی دولت دوازدهم نیز پس از اظهارات او و در جریان نشست خبری اش، آماری از میزان کشته و بازداشت شدگان ارایه نکرد و در مقابل تاکید کرد که با توجه به امنیتی بودن موضوع، دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی پیگیر مساله هستند. دستیار ارتباط اجتماعی حسن روحانی البته خاطرنشان کرد که به محض ارایه آمار تجمیع شده به دولت دوازدهم، قوه مجریه تعداد بازداشت شدگان به علاوه کشته و زخمی شدگان را اعلام خواهد کرد. اینکه این آمار تاکنون در اختیار قوه مجریه قرار گرفته یا خیر، مشخص نیست ولی در آخرین اظهارنظر منتشرشده در این زمینه مسوولان وزارت کشور گفته اند که دادستانی مسوول اعلام تعداد کشته و بازداشت شدگان است.

در مسیر التیام بخشی

دادستانی نیز تا لحظه نگارش این گزارش، آماری ارایه نکرده است ولی در این میان علاوه بر نمایندگان اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی که از قرار معلوم خواهان دیدار با خانواده کشته شدگان اعتراض ها به گرانی بنزین هستند، شورای شهر تهران نیز دو فوریت طرحی برای رسیدگی به خانواده آسیب دیدگان در اعتراض های اخیر را روز گذشته تصویب کرد. در این مصوبه آمده است که «با عنایت به بند دوم ماده هشتادم (80) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوبه 1/3/75 با اصلاحات و الحاقات بعدی و نظر به حوادث تاسف بار اخیر که منجر به وارد شدن خسارات جانی و مالی به برخی شهروندان تهرانی، جانباختگان، شهدای امنیت و مجروحان شد و با عنابت به لزوم همراهی و رسیدگی مسوولان به خانواده های آسیب دیده، شهرداری تهران موظف است با هماهنگی سایر دستگاه های اجرایی ذی ربط و در حد ممکن ضمن التیام بخشی صدمات روحی، روانی و اجتماعی نسبت به جبران بخشی از خسارات وارده اقدام و گزارش اجرا و اقدامات انجام شده را به شورای اسلامی شهر تهران ارایه دهد.»

تفکیک معترض و اغتشاشگر

سردار یزدی، فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران یکی از مسوولان نظامی که در اظهاراتی به موضوع اعتراض های صورت گرفته به گرانی بنزین در ایران اشاره کرده است، روز گذشته پس از حضورش در نشست شورای شهر تهران به میان خبرنگاران آمده و خبر از تیراندازی به سمت نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات به گرانی بنزین در تهران داده است. او تایید کرده که «برخی افراد ما توسط اغتشاشگران از پشت تیر خوردند و بنده این مساله را تایید می کنم.» او در ادامه در مواجه با سوالی درباره مساله کشته شدن «اشتباهی» برخی افراد در جریان اعتراضات اخیر، نه تنها این مساله را رد نکرده بلکه خبر از آغاز بررسی ها در این زمینه داده است. او گفته که «بررسی می شود» چه کسانی اشتباهی تیر خورده و جان خود را از دست داده اند ما «الان نمی توانیم در این مورد اظهارنظر کنیم اما به دقت دلیل کشته شدن افراد بررسی خواهد شد.»

فرمانده سپاه تهران که خبر از سرکشی به خانواده کشته شدگان اعتراض های اخیر از «شهدای امنیت» گرفته تا سایر مردم داده است، همچنین خواستار تفکیک مردم و معترضان با اغتشاشگران شده است. این مقام نظامی با بیان اینکه «مطالبه مردم در مورد مسائل معیشتی یک مطالبه و خواست بحق است که هیچ کس آن را انکار نمی کند و دولت نیز این را مورد تردید قرار نداده است»، گفت: «اما در ارتباط با اینکه کسانی که وارد عرصه اعتراض شدند باید صف شان با عده ای که قصد تخریب داشتند، جدا شود چرا که ما عده ای را داشتیم که اصلا اعتراض نداشتند و برخی از دستگیر شدگان کسانی هستند که دغدغه مالی نداشته و فقط آمده بودند که آشوب کنند و کاری انجام دهند که کشور را به هم بریزند و از بیرون هم حمایت می شدند.» فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ همچنین تاکید کرد: «مردم روز اول وقتی وارد شدند اعتراض مسالمت آمیزی داشتند اما عده ای بر این اعتراض سوار شده و شروع به آتش زدن و تخریب اموال عمومی کردند. فیلمش هست که در جاهایی حتی مردم به آنها اعتراض می کنند که چرا بانک را آتش می زنید، کدام فردی است که در زمینه مسائل معیشتی مشکل دارد اما برای رفع آن پمپ بنزین را آتش می زند؟»