آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۷۲۱۸
سیاسی
۲

آغاز رسمی روند انتخابات مجلس یازدهم

ثبت نام 789 داوطلب در روز اول

گروه سیاسی: روز گذشته ستادهای انتخاباتی مستقر در فرمانداری های سراسر کشور شاهد حضور داوطلبانی بودند که در اولین روز ثبت نام برای قرار گرفتن در مسیر نمایندگی مجلس پاشنه ور کشیده بودند. از چهره های نام آشنا تا شهروندانی که با داشتن ایده های متفاوت معتقد بودند به شعار هایشان عمل خواهند کرد و نشان خواهند داد که بدون رانت های میلیاردی و شام های مجلل نیز می توان با رای مردم به مجلس راه یافت.

ثبت نام داوطلبان ساعت 8 روز یکشنبه با دستور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور خطاب به فرمانداران مراکز حوزه های انتخابیه سراسر کشور آغاز شد.

به گزارش ایرنا، وزیرکشور در جریان حضور در ستاد انتخابات و بازدید از روند ثبت نام داوطلبان برای برگزاری انتخاباتی باشکوه، قانونی و سالم ابراز امیدواری کرد و از همه مسئولان اجرایی کشور خواست  تا مر قانون را رعایت کنند و راهنمایی های لازم را داشته باشند.

رحمانی فضلی یک بار دیگر گمانه زنی های رسانه ای درباره انتخاباتی بودن جابه جایی برخی مقام های سیاسی از جمله فرمانداران و بخشداران را قویا رد کرد و با تاکید بر اینکه حکم، اصل و عقل بر این است که باید در فضای انتخابات حوزه های مدیریتی ثبات داشته باشند، گفت: حضور فرمانداران فقط برای انتخابات نیست بلکه فرماندار متناسب با شرایطی فعالیت می کند و اگر اتفاقی افتاد که حس کنیم جابه جایی نیاز است، انجام می شود. دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور عصر دیروز اعلام کرد که تا پایان ساعت روز اول 789 نفر در سراسر کشور برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس ثبت نام کردند.

به گزارش ایسنا، سیداسماعیل موسوی در جمع خبرنگاران گزارش داد در روز نخست 956 نفر به ستادهای ثبت نام مراجعه کردند و 789 نفر ثبت نام نهایی شد و 167 نفر هم کارشان در حال بررسی است. 726 نفر معادل 93 درصد مرد بودند و 63 نفر معادل 7 درصد زن بودند. او با بیان اینکه بر اساس این آمار درصد قابل توجهی افزایش ثبت نام وجود داشته است، افزود: بیشترین آمار ثبت نام کنندگان مربوط به استان تهران با 221 نفر و کمترین آمار مربوط به کهگیلویه و بویراحمد با 6 نفر بوده است.

دبیر ستاد انتخابات کشور نیز همچنین با اشاره به محدودیت قانونی که پس از ثبت نام شامل داوطلبان می شود و هیات های نظارت آنها را از لحظه ثبت نام رصد می کنند، گفت: فقط می توانیم فعالیت های آشکار آنها را رصد کنیم.

وی افزود: بر اساس  قانون، تبلیغات از هشت روز قبل از اخذ رای آغاز شده و تا 24 ساعت قبل از شروع رای گیری ادامه خواهد داشت، بنابراین یک بازه زمانی هفت روزه در اختیار داوطلبان وجود دارد که فعالیت های تبلیغاتی خود را انجام دهند. موسوی تاکید کرد: قبل و بعد از زمان مشخص شده هیات های اجرایی، هیات های بازرسی و هیات نظارت بررسی و نظارت می کنند.

موسوی همچنین با بیان اینکه با دستور وزیر کشور تشکیل هیات های اجرایی از روز یکشنبه آغاز شد و فرمانداران و بخشداران باید هیات های اجرایی انتخابات را تا شش روز آینده تشکیل دهند، گفت: برای تشکیل این هیات 30 نفر از معتمدین انتخاب و به هیات های نظارت معرفی می شوند. پس از بررسی هیات های نظارت و در صورت تایید این 30 معتمد، فرماندار از آنان برای تشکیل جلسه ای با دادستان، رئیس ثبت احوال و هیات های نظارت دعوت می کند و آنها  از بین خود هشت نفر را انتخاب می کنند و این هشت نفر اعضای هیات های اجرایی می شوند. موسوی تصریح کرد: این هشت نفر در کنار فرماندار، دادستان و رئیس ثبت احوال 11 نفر می شوند و صفر تا صد انتخابات را این 11 نفر انجام می دهند.

دبیر ستاد انتخابات کشور درباره نقص مدارک داوطلبان شرکت در انتخابات اظهار داشت: اعلام کرده ایم داوطلبانی را ثبت نام می کنیم که مدارکشان کامل باشد، اگر مدارک ناقص باشد آنها را بازمی گردانیم و از آنها می خواهیم مدارک خودشان را نهایی و کامل و در روز بعد دوباره برای ثبت نام مراجعه کنند. همچنین تاکنون هیچ مشکلی در روال ثبت نام ها در کل کشور گزارش نشده است.  یک قطعه عکس، کپی مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی ارشد، کپی و اصل شناسنامه و کپی و اصل کارت ملی مدارکی است که داوطلبان برای ثبت نام در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی باید همراه داشته باشند.  حداقل سن داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس یازدهم 30 و حداکثر 75 سال با حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن در نظر گرفته شده است. سابقه ایثارگری و یک دوره حضور در مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی بالاتر محسوب می شود. عیسی فرهادی فرماندار تهران روز گذشته با اعلام این موارد قانونی در سخنانی برگزاری بموقع انتخابات را نشان از حاکمیت مردمسالاری و قانون دانست و گفت: طی 40 سال گذشته در هیچ شرایطی حتی زیر رگبار گلوله ها و بمباران انتخابات در ایران به تاخیر نیفتاده است.

روز گذشته اما طیف های متنوعی از مردان و زنان برای حضور در انتخابات مجلس ثبت نام کردند. بسیاری از آنها برای اولین بار آمادگی خود را برای قرار گرفتن در معرض رای مردم اعلام کردند. با این حال توجه رسانه ها خواه ناخواه بر چهره های شناخته شده متمرکز بود. برخی افراد که در حال حاضر هم نماینده مجلس هستند در ثبت نام برای انتخابات 2 اسفند تاکید داشتند که در صورت پیروزی در انتخابات مجلس یازدهم با قدرت بیشتری برای خدمات رسانی به حوزه انتخابیه شان تلاش می کنند.

محسن علیجانی عضو فراکسیون امید و غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه وبودجه، سیدحسین نقوی حسینی، حمیدرضا حاجی بابایی، محمود بهمنی نمایندگان مجلس دهم و سیدمحمود نبویان از نمایندگان مجلس نهم از جمله کسانی بودند که دیروز ثبت نام کردند. نادر قاضی پور، نماینده ارومیه در مجلس اما به دلیل نداشتن کارت ملی هوشمند نتوانست در روز اول ثبت نام کند. مهلت ثبت نام از داوطلبان هفت روز است که تا پایان روز شنبه مورخ 16 آذر 98 ادامه خواهد داشت و همچنین اخذ رای انتخابات یادشده در روز جمعه مورخ 2 اسفند 98 در سراسر کشور به عمل خواهد آمد.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در 208 حوزه انتخابیه سراسر کشور برای انتخاب 290 نماینده و نخستین میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در پنج حوزه انتخابیه خراسان شمالی، خراسان رضوی، فارس، قم و تهران برای انتخاب هشت نماینده دوم اسفند امسال برگزار می شود.