آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۵
سیاست
۴
سوژه روز

کریمی قدوسی، رییس جمهوری را به همکاری با اغتشاشگران متهم کرد

ادعاهای جدید یک همیشه مدعی

«سرویس های اطلاعاتی حزب الله لبنان و ترکیه اغتشاش های اخیر را پیش بینی کرده و اطلاع داده بودند.» این بخشی از مطالبی است که به نقل از جواد کریمی قدوسی، نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی که ادعاها و اظهاراتش درباره مسائل امنیتی ایران بارها و بارها تکذیب شده در شبکه های اجتماعی و رسانه های اصولگرایان به ویژه رسانه های نزدیک به جریان محمود احمدی نژاد که پس از سکوت در روزهای ناآرامی و اعتراض ها به افزایش قیمت بنزین حالا چند روزی است که فعالیت خود را در قیاس با گذشته دوچندان کرده، منتشر شده است. این نماینده عضو جبهه پایداری قم در مجلس اظهارات را به همین جا ختم نکرده و کنار دفاع از عملکرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج، دولت روحانی را در ماجرای بنزین متهم به نوعی همکاری با آشوب طلبان کرده است.

او که در همایش «مقاومت و ایثار؛ رمز پیروزی» که با حضور پورابراهیمی و یحیی کمالی پور، نمایندگان کرمان و جیرفت در مجلس شورای اسلامی در سالن اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان کرمان برگزار شد، سخن می گفت در تکمیل اطلاعات ارایه شده درباره اغتشاش ها گفته است:«دو ماه پیش حزب الله لبنان در نامه ای با امضای سیدحسن نصرالله به ایران خبر می دهد که به زودی و بعد از لبنان نوبت شلوغی در تهران است. حشدالشعبی عراق نیز گزارشی جداگانه ارایه داده و گفته که امریکایی ها مشغول آموزش نیروهایی برای ایران هستند و اسلحه هم میان آنان توزیع می کنند. اردوغان (رییس جمهوری ترکیه) نیز طی نامه ای رسمی به ایران می گوید که سازمان اطلاعات ترکیه، اطلاعات رسمی به دست آورده که به زودی شهرهای ایران با اغتشاش و بحران مواجه خواهند شد. سفیر دولت انگلیس یک هفته قبل از شلوغی ها در تهران نیز جلسه گذاشته و سفرای اروپایی را دعوت کرده و می گوید که «هفته آینده تهران شلوغ می شود و ما باید از مردم حمایت کنیم، شما هم حمایت کنید.» او در ادامه ادعاهای خود بدون بردن نام قطر تاکید می کند که «یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس که همکاری اطلاعاتی با ایران دارد، اطلاع داده بود که در روز میلاد پیامبر شلوغی ها در تهران شروع می شود.»

علیه وزارت اطلاعات!

این اظهارات کریمی قدوسی در صورت صحت، بدان معناست که دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی از حدود 2 ماه پیش در جریان برخی تلاش ها برای ایجاد بحران بوده اند. در چنین شرایطی این پرسش ایجاد می شود که چگونه به مقابله با این اقدامات نپرداخته اند. کریمی قدوسی که گویا بر این مهم واقف است در ادامه اظهارات خود تلاش می کند دو دستگاه اطلاعاتی و امنیتی را از این سوال مستثنا کند. او در همین زمینه به نشست مشترک برگزار شده در مجلس شورای اسلامی با حضور مسوولان وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و وزارت کشور اشاره کرده و گفته است:«سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج غافلگیر نشدند و 240 تا از این تیم ها را قبل از حوادث رخ داده، منهدم کردند.»

صورت منتشر شده از اظهارات کریمی قدوسی حاکی از آن است که او هیچ نامی از وزارت اطلاعات به میان نیاورده و تاکید می کند که سپاه و بسیج غافلگیر نشده اند ولی نکته قابل توجه در این میان، نحوه تنظیم خبر خبرگزاری تسنیم است. این خبرگزاری نه تنها تعداد تیم های منهدم شده را به جای 240 عدد 140 ذکر کرده بلکه از انهدام این تیم ها توسط وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه سخن به میان آورده است؛ حال آنکه اساسا کریمی قدوسی در هیچ جای صوت منتشر شده، نامی از وزارت اطلاعات به میان نمی آورد. عدم ذکر نام وزارت اطلاعات از سوی کریمی قدوسی زمانی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد که بدانید او پیش از این نیز بارها و بارها سیدمحمود علوی، وزیر و مجموعه وزارت اطلاعات را با اتهامات گوناگونی مواجه کرده است.

سناریوسازی علیه روحانی

کریمی قدوسی همچنین از توطئه 4 مرحله ای سخن گفته که در مرحله نخست آن «تحریم ها با اتکا به مواضع روحانی» اعمال شد. او مرحله دوم را افزایش قیمت بنزین به رغم گزارش های اطلاعاتی کشورهای مذکور دانسته و تاکید کرده که در مرحله سوم برنامه استعفای دولت تهیه و در مرحله چهارم نیز موضوع انحلال مجلس مطرح شد. نکته قابل توجه در این میان آن است که از یک تصمیم افزایش قیمت بنزین نه از سوی شخص حسن روحانی؛ بلکه با همراهی شورای عالی هماهنگی اقتصادی و رهبری اتخاذ شده و از سوی دیگر استعفای دولت و رییس جمهوری دقیقا همان کاری است که مجتبی ذوالنوری و جمعی از اصولگرایان در قوه مقننه به دنبال آن بودند. اینکه اختلافات موجود میان اصولگرایان مجلس که بنابه شنیده های اعتماد حتی منجر به درگیری لفظی میان ذوالنوری و نقوی حسینی در یکی از جلسات اخیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از یک سو و انتقاد نصرالله پژمانفر از ذوالنوری به دلیل تلاش برای استیضاح رییس جمهوری پس از حمایت رهبری از مصوبات افزایش قیمت بنزین نیز شده، موجبات این اظهارات را به میان آورده یا اینکه او اساسا تلاش های یارانش در پارلمان برای کناره گیری و استیضاح روحانی را فراموش کرده، مشخص نیست؛ از همین رو به نظر نمی رسد این گفته های او نیز همچون سایر گفته هایش از صحت چندانی برخوردار باشد؛ هر چند که پیش از این نیز علی ربیعی، سخنگوی دولت در یادداشتی این نوع سناریوسازی های اصولگرایان را اقدامی «خلاف واقع، ضربه زدن به سرمایه اجتماعی و تضعیف انسجام نظام سیاسی» توصیف کرده است.