آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۴
پاورقی
۶
بازخوانی مکتوب مستند «خارج از دید 2» (30)

بخش پایانی

نفوذ، حمله ای که پایان ندارد

علاوه بر هوشنگ اسدی و همسرش نوشابه امیری، نیک آهنگ کوثر نیز به عنوان سایر اعضای هیئت مدیره فعالیت می کنند. نیک آهنگ کوثر به خاطر کشیدن کاریکاتور توهین آمیز به یکی از شخصیت های مذهبی در داخل ایران مشهور شد و انتشار فایل صوتی گفت وگوی او با مهدی هاشمی پس از وقایع سال 1388 جنجال آفرید.

محمدجواد اکبرین، یکی دیگر از اعضای هیئت مدیره موسسه روز است. وی که سابقه تحصیلات حوزوی دارد، از فعالیت های افراطی در آن دوران، ناگهان چرخش کرده و سر از خبرنگاری در روزنامه های زنجیره ای در آورد و پس از مدتی نیز به پاریس رفت تا به عنوان بخشی از نیروهای رسانه ای ضدانقلاب فعال شود.

ابراهیم نبوی، طنزنویس و سردبیر روزنامه زن به مدیرمسئولی فائزه هاشمی نیز از دیگر اعضای هیئت مدیره موسسه روز است. هم چنین امید معماریان، از روزنامه نگاران نشریات زنجیره ای نیز عضو دیگر هیئت مدیره این موسسه است.

دیگر عضو این هیئت مدیره، حسین باستانی است که در روزنامه های زنجیره ای به تدریج رشد کرد و در ارتباط با سعید حجاریان توانست به یک مهره مهم مطبوعاتی در دوره اصلاحات بدل شود.

موسسه روز فراتر از خبرپراکنی های سایت روزآنلاین به مقوله آموزش خبرنگاری نیز اهتمام ورزید. هدف، تمرکز بر روی گروه های شایسته و واجد شرایط بود؛ یعنی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی که طرفدار پلورالیسم یا تکثرگرایی عقیدتی و هم چنین حقوق بشر غربی و برابری جنسیتی و دیگر اصول و ارزش های وارداتی از دنیای غرب باشند که همه این ارزش ها را زیر واژه سکولاریسم یا جدایی دین از سیاست می توان جمع بندی کرد. کسانی که به سکولاریسم و ارزش های غربی معتقد بودند برای آموزش اصول روزنامه نگاری جذب موسسه روز می شدند. هم چنین از خبرنگاران مهاجر ایرانی نیز استفاده می شد. یکی از این ابزارها، سایت فیس بوک است.

صفحه فیس بوکی جامعه روزنامه نگاران، در واقع یک صفحه کاملا محرمانه در فیس بوک است که برای ورود به آن به نام کاربری و رمز عبور نیاز است. این که مدیران روزآنلاین پشت این صفحه هستند نیز محرمانه است. تیم اصلی پشت این صفحه را مسعود بهنود می گرداند. اما واقعیت این است که عضویت در این سایت حداقل 2 سال سابقه کار خبرنگاری می خواهد. افرادی که بین 2 تا 3 سال سابقه خبرنگاری دارند، باید 5 معرف داشته باشند. افرادی که بین 3 تا 5 سال سابقه خبرنگاری دارند باید 3 معرف داشته باشند. افرادی که بین 5 تا 10 سال سابقه داشته باشند صرفا رزومه کاری می دهند و افرادی که بالای ده سال سابقه داشته باشند بدون طی این مراحل به عضویت این صفحه در خواهند آمد. به این ترتیب، تمامی این افراد خبرنگارانی هستند که عملا در عرصه خبر کشور فعال هستند و حالا به این شکل محرمانه تحت تعلیم منابع خارجی قرار گرفته اند. کارگاه های هفتگی این سایت را نیروهایی مانند امید معماریان، مسیح علی نژاد، ساسان آقایی، احسان نوروزی، مسعود بهنود، فرشته قاضی و نیکی محجوب برگزار می کنند. کارگروه های تخصصی سیاسی، فرهنگ و هنر، ورزشی، اقتصادی و اجتماعی نیز وجود دارند که خبرنگاران هر حوزه مسائل خود در این کارگروه ها مطرح می کنند. در بخشی به اسم کافه تیتر این افراد تیترهای روز را بررسی می کنند و در بخش هفته نما اخبار و سوژه های مغفول در طول هفته را که قابلیت بهره برداری علیه نظام جمهوری اسلامی را دارد به بحث می گذارند. بخشی نیز برای معرفی فرصت های شغلی در رسانه های ضدانقلاب وجود دارد که برای خبرنگارانی که قصد خروج از کشور را داشته باشند ارائه می شود. امید معماریان نیز در کارگاه مولتی مدیا به خبرنگاران آموزش می دهد چه طور محصولات چندرسانه ای بسازند.

اما همه فعالیت ها فقط آموزش نیست. فعالیت های جمعی خبرنگاران نیز از این جا هماهنگ می شود. مثلا بیانیه اعتراض به بازداشت سراج میردامادی، نحوه برخورد با خبرهایی مانند حضور مستشاران سپاه در عراق یا بازرسی منزل فعالان سیاسی ضدانقلاب یا چگونگی حمله به قوه قضائیه از مباحثی هستند که در این صفحه محرمانه فیس بوکی هماهنگ می شود.

بنیاد سیدا، زیر نظر وزارت خارجه سوئد، که با پول مالیات مردم سوئد و برای گسترش دموکراسی غربی در جهان تشکیل شده بود، در سال 1391 مبلغ 587 هزار یورو به حسین باستانی، نماینده مالی موسسه روز پرداخت کرده بود. هم چنین در اسناد کشف شده یکی از مقامات بلندپایه وزارت خارجه هلند خطاب به حسین باستانی می نویسد: «خوشحالم به اطلاع برسانم که وزارت خارجه هلند تصمیم گرفته برای سال 1392 مبلغ 200 هزار یورو به روزآنلاین کمک کند.» این فقط بخشی از کمک هایی است که دولت های غربی به اسمال مدیا و موسسات زیرمجموعه اش مانند موسسه روز می رسانند.

مجموعه موسسه روز تنها موسسه ای نیست که مسعود بهنود مسئولیت آن را به عهده گرفته است. در اسمال مدیا فعالیت های بیشتری وجود دارد. فعالیت هایی که تحت نظارت سرویس های اطلاعاتی غربی و با پشتیبانی موسسه هلندی هیفوس می کوشند هر چه گسترده تر باشند و بتوانند به واسطه گستردگی خود، عده بیشتری از خبرنگاران را در داخل کشور جذب کرده و تحت شبکه ای واحد زیر نظر اتاق فرماندهی اسمال مدیا به کار گیرند. هیفوس، اساسا بنیادی ضددینی است که با هدف پایان دادن به احکام دینی در کشورهای اسلامی فعالیت می کند. اما حمله هیفوس به دین، از بیرون مذهب است. گاهی بهترین شیوه برای نابودی مذهب، نفوذ به درون مذهب و نابود کردن آن از موضع دینی است. این پروژه دیگری است که خارج از دید و در دستگاه های اطلاعاتی غرب دنبال می شود.