آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۴
شهرستان ها
۷

بیش از 39 هزار واحد خون در سیستان و بلوچستان اهدا شده است

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون 39 هزار و 886 واحد اهدای خون در این استان انجام شده است.

دکتر سهیلا خسروی، اظهار داشت: این میزان اهدای خون 60 درصد نیاز سیستان و بلوچستان را تحت پوشش قرار می دهد.

وی گفت: از ابتدای سال تاکنون 51 هزار و 284 نفر برای اهدای خون به پایگاه ها و مراکز سازمان انتقال خون در سراسر استان مراجعه کردند که از این تعداد چهار هزار و 452 نفر زن و 46 هزارو 832 نفر مرد بودند.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: متوسط مصرف استان 11 هزارو 790 واحد خون و فرآورده خونی است.

وی بیان کرد: سه هزار و 200 نفر بیمار تالاسمی در سیستان و بلوچستان نیازمند دریافت خون هستند که 70درصد مصرف خون مربوط به این بخش است.

خسروی گفت: 28 هزار و 542 واحد خون از استان های تهران، بیرجند، بجنورد، اصفهان، کرمان، یزد، زنجان و مشهد دریافت شده است.

وی افزود: در فصول سرد سال با توجه به افزایش بیماری های عفونی مانند سرماخوردگی، اهدای خون به صورت قابل توجهی کاهش می یابد.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان ادامه داد: هم اینک وضعیت اهدای خون در استان خیلی مناسب نیست و همچنان در تمامی گروه های خونی نیاز وجود دارد.

وی دارا بودن حداقل وزن 50 کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل 18 سال تمام و حداکثر 60 سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم خونی را از شرایط لازم برای اهداکنندگان خون عنوان کرد.

از منظر کارشناسان در سیستان و بلوچستان با توجه به ثبت نشدن برخی ازدواج ها به صورت رسمی و در نتیجه عدم دریافت مشاوره و انجام نشدن آزمایش های قبل از ازدواج و همچنین وجود نگرش های منفی در زمینه سقط جنین همچنان روند رو به رشد تعداد مبتلایان به بیماری تالاسمی ماژور ادامه دارد.