آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۶
خبر
۸

خبر

سخنگوی شورای نگهبان: علت ردصلاحیت داوطلبان به خودشان اعلام می شود

دنیای اقتصاد : سخنگوی شورای نگهبان گفت: انتقاد به شورای نگهبان و شخص کدخدایی، ضدیت با نظام نیست و ما از انتقاد سازنده استقبال می کنیم. عباسعلی کدخدایی روز گذشته در جمع مدیران و سردبیران بیش از 20 رسانه کشور با اشاره به موضوع سهمیه بندی بنزین گفت: موضوع افزایش قیمت بنزین به سال 94 و مصوبه مجلس برای رسیدن قیمت بنزین به فوب خلیج فارس بازمی گردد و اصلا موضوع جدیدی نیست؛ البته این نکته را هم باید گفت که اگرچه اجرای این مصوبه لازم بوده، اما مسوولان باید در شکل و زمان اجرای آن دقت بیشتری می کردند تا مردم دچار مشکل نشوند.

به گزارش «ایسنا» وی تصریح کرد: «من از برخی وزرا هم که سوال کردم، گفتند که وزارتخانه های تحت امرشان مخالف اجرای این مصوبه در شرایط فعلی بوده اند، بنابراین کاری از دست ما هم برنمی آمد؛ چرا که دولت زمان اجرای این طرح را تعیین کرده بود و نهایتا هم این طرح را اجرا کرد.»سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ سوالی درباره ردصلاحیت برخی از کاندیداها به دلیل گرفتن عکس یادگاری با برخی افراد اظهار کرد: اینکه گفته می شود شورای نگهبان یک کاندیدا را فقط به دلیل گرفتن عکس یادگاری با برخی افراد مساله دار ردصلاحیت کرده، غلط است؛ چراکه همین الان افرادی در مجلس شورای اسلامی نماینده مردم هستند که بعضا با همین افراد عکس گرفته و حتی ارتباط نزدیکی هم با آنها دارند؛ اما ردصلاحیت نشده اند، بنابراین مبنای ما گرفتن یک عکس نیست.کدخدایی در ادامه گفت: در بحث حریم خصوصی داوطلبان، قانون کاملا رعایت می شود، مخصوصا در مورد التزام عملی به اسلام. در این مورد اگر گزارشی درباره عدم التزام فرد به اسلام به شورای نگهبان ارائه نشود، شورای نگهبان هیچ ورودی در این باره ندارد؛ اما اگر گزارش یا مستنداتی درباره عدم التزام وجود داشته باشد، آن را بررسی می کنیم. معمولا گزارش هایی در این مورد از داوطلبان انتخابات به دستمان می رسد که بررسی می کنیم.دبیر شورای نگهبان دربخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: قانون انتخابات تصریح دارد که باید دلایل ردصلاحیت افراد فقط به خود فرد، آن هم به طور محرمانه اعلام شود و ما نمی توانیم خلاف قانون عمل کنیم. در واقع مستندات قانونی ردصلاحیت یا عدم احراز صلاحیت افراد به طور رسمی و طی یک نامه به فرد اعلام می شود؛ البته فرد می تواند به نتیجه ای که شورای نگهبان به آن دست یافته، اعتراض کند و اعتراضات هم به طور دقیق بررسی می شود.

ابلاغ دستورالعمل اجرایی ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری

میزان : دستورالعمل اجرایی ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری از سوی رئیس قوه قضائیه تصویب و ابلاغ شد. در متن این دستورالعمل آمده است: در اجرای مفاد ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری و با عنایت به اصل صحت احکام قضایی با پرهیز از تزلزل آرا، جلوگیری از اطاله دادرسی و لزوم نظارت قضایی رئیس قوه قضائیه در عدم اجرای احکام خلاف شرع بین، «دستورالعمل اجرایی ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری» ابلاغ می گردد.

انتقاد دادستان کل کشور از دستگاه ها در رابطه با آلودگی هوا

ایسنا : دادستان کل کشور گفت: آلودگی هوا فرآیند یک مجموعه ای است که متاسفانه دستگاه های مختلف به وظایف خود یا عمل نمی کنند یا به درستی عمل نمی کنند.محمد جعفرمنتظری با بیان اینکه نمی توانیم بگوییم در زمینه آلودگی هوا صد در صد یک دستگاه مشخص مقصر است، افزود: ممکن است هر دستگاهی درصدی از کوتاهی ها را داشته باشد، ولی به نظر بنده سلامت همه مردم امر مهمی است و می طلبد همه با هم همکاری کنند، از تولید بنزین و سایر سوخت ها گرفته تا کسانی که مدیریت شهری دارند باید با حرکت هماهنگ به سمت و سویی بروند که نتیجه آن یک هوای سالم باشد.دادستان کل کشور تاکید کرد: اینکه ما انواع و اقسام عوامل آلودگی هوا را ایجاد کنیم و بعد بگوییم امیدواریم باد بوزد و آلودگی هوا را ببرد، قابل قبول نیست.

احتمال کاندیداتوری مصباح یزدی در انتخابات میان دوره ای خبرگان

تسنیم : حسین جلالی، رئیس دفتر آیت الله مصباح یزدی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم، درباره احتمال حضور آیت الله مصباح در انتخابات میان دوره مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: تاکنون دعوت هایی از سوی طلاب و دانشگاهیان شهرهای مشهد و تهران از ایشان برای کاندیداتوری در انتخابات خبرگان به عمل آمده است. وی افزود: آیت الله مصباح تاکنون نظر رسمی خود را درباره این دعوت ها مطرح نکرده است و احتمال دارد در روزهای آینده کاندیداتوری یا عدم کاندیداتوری ایشان مشخص شود.

رد مجدد لایحه ایجاد 8 منطقه آزاد جدید

فارس : شورای نگهبان ضمن اعلام مخالفت با لایحه ایجاد 8 منطقه آزاد تجاری_صنعتی، ایراد سابق شورا درخصوص مغایرت این مصوبه مجلس با اصل 74 قانون اساسی را کماکان به قوت خود باقی دانست.

آخرین وضعیت مدیر کانال آمدنیوز در زندان

اعتمادآنلاین : محمدجواد جمالی نوبندگانی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، با اشاره به انتشار اخباری مربوط به پرونده روح الله زم، سرکرده کانال تلگرامی آمدنیوز گفت: «من فکر می کنم باید اجازه دهیم در مورد مسائل امنیتی، ابتدا حریم های امنیتی حفظ شود.

ثانیا اگر اطلاعات غیررسمی و رسمی هم به دست ما می رسد، شاید به ادامه کار امنیتی و تحقیقات ضربه بزند، بنابراین باید در اعلام آن دقت شود.»او درگفت وگو با اعتماد آنلاین، با ذکر اینکه هنوز خبری در مورد پرونده زم از سوی مقامات اعلام نشده است، ادامه داد: «ممکن است برخی از اخبار مربوط به پرونده زم موثق و تایید شده نباشد؛ چون هنوز یک مقام رسمی درباره پرونده او اظهار نظر نکرده است. حتی در مورد نحوه دستگیری زم هم کلی گویی شد و هیچ کس به طور رسمی از مقامات، تلویزیون و جراید جمهوری اسلامی اعلام نکرده که زم در کجا دستگیر شده است.»

او ادامه داد: «هنوز به کمیسیون امنیت ملی گزارشی درباره پرونده زم داده نشده است. زمانی که مسوولان به کمیسیون امنیت ملی بیایند در مورد این پرونده گزارش رسمی خواهند داد.»وی، با اشاره به برخی شایعه ها مبنی بر رخداد اتفاقی برای زم در زندان تاکید کرد: من این موضوع را در قالب شایعه شنیدم. اما باید بسیار مراقب زم باشند چه برای مشخص شدن برخی از موضوعات بااهمیت است.