آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۴
شهرستان ها
۷

41 هزار و 828 واحد مسکونی روستایی چهارمحال و بختیاری غیرمقاوم است

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری با اشاره به تاکید دولت مبنی بر مقاوم سازی خانه های روستایی ، گفت: 41 هزار و 828 واحد مسکونی روستایی در این استان غیرمقاوم و خطرآفرین است.

سهراب رئیسی ، در نشست هم اندیشی مدیران دستگاه های اجرایی عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری با خبرنگاران استان تاکید کرد: هم اینک 83 هزار و 320 واحد مسکونی روستایی در این استان وجود دارد که از این تعداد 41 هزار و 492 واحد مسکونی برابر 49/8 درصد با پرداخت 4 هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات بانکی مقاوم سازی و ایمن شده است.

رئیسی تصریح کرد: وجود واحدهای مسکونی روستایی غیرمقاوم می تواند خسارت های ناشی از حوادث غیرمترقبه را چند برابر افزایش دهد.

وی یادآور شد: برای تمامی متقاضیان بازسازی، نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی تسهیلات بانکی ارزان قیمت و کمک های بلاعوض پرداخت خواهد شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: تاکنون 15 هزار و 500 واحد مسکونی در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت استان با پرداخت یک هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات بانکی مقاوم سازی شده است.

وی گفت: 85 روستای در معرض خطر چهارمحال و بختیاری در سال های قبل به 55 نقطه امن منتقل و جابه جا شده اند.

رئیسی تاکید کرد: چهارمحال و بختیاری هم اینک 47 روستای در معرض خطر دارد که در سفر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان قرار شد برای جابه جایی این روستاها اعتبار لازم اختصاص یابد.

وی افزود: در سیل بهار سال جاری یک هزار و 120 میلیارد ریال خسارت به 3 هزار و 61 واحد مسکونی در 37 شهر زیر 25 هزار نفر جمعیت و 501 روستای چهارمحال و بختیاری وارد شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: برای احداث هر واحد مسکونی خسارت دیده روستایی استان در سیل بهار امسال 400 میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت بانکی و 100 میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می شود.

وی یادآور شد: همچنین برای احداث هر واحد مسکونی خسارت دیده شهری در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت استان در سیل بهار سال جاری 500 میلیون ریال تسهیلات ارزان قیمت بانکی و 120 میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت خواهد شد.

رئیسی اظهار داشت: برای احداث و تعمیر واحدهای مسکونی شهری و روستایی چهارمحال و بختیاری در سیل بهار سال جاری 7 هزار و 902 تن سیمان رایگان به ارزش 25 میلیارد ریال به استان اختصاص یافت.

وی گفت: از این میزان سیمان رایگان تاکنون یک هزار تن وارد چهارمحال و بختیاری و در اختیار مقاضیان قرار داده شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی بر بهسازی و اصلاح معابر روستاها ارحجیت و اولویت دارد.

رئیسی افزود: برای مسیل سازی و اجرای دیوار حایل به طول 210 کیلومتر در 385 روستای چهارمحال و بختیاری به 2 هزار و 700 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.