آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۶
بورس
۱۰

خبر بنگاه ها

تحقق 2 هزار میلیارد ریال سود ناخالص توسط «سپ»

گروه بنگاه ها : شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش گزارش عملکرد 9 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه 98 را منتشر کرد.به گزارش «دنیای اقتصاد»، بررسی عملکرد شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش، عملکرد 9 ماهه سال مالی منتهی به 30 آذر 98 و مقایسه آن با دوره مشابه سال مالی 97 حاکی از آن است که این مجموعه در این دوره عملکرد مسیر صعودی سودآوری را پشت سر گذاشته است. چراکه در دوره مورد بررسی فاکتورهایی همچون درآمد عملیاتی، سود ناخالص، سود عملیاتی و سود انباشته با افزایش مواجه شده و هر یک رشد حدود 30درصدی را تجربه کرده اند.

براساس این گزارش، شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش با سرمایه جدید 3 هزار میلیارد ریال در دوره عملکرد 9 ماهه امسال بالغ بر 2 هزار میلیارد ریال سود انباشته در صورت های مالی خود ثبت کرده که این رقم نسبت به دوره مشابه سال مالی گذشته با رشد 28 درصدی مواجه شده است.در کنار آن، سود خالص «سپ» در دوره 9 ماهه امسال مبلغ یک هزار و 574 میلیارد ریال محاسبه می شود که نسبت به دوره مشابه سال مالی قبل حدود 4 درصد رشد را نشان می دهد و در نهایت عملکرد 9 ماهه نخست سال جاری این مجموعه با تحقق مبلغ 525 ریال سود خالص به ازای هر سهم پایان یافته است.براساس اطلاعات جدول زیر، پارامترهایی همچون جریان خالص ورود وجه نقد ناشی از فعالیت های عملیاتی، جریان خالص خروج وجه نقد ناشی از بازده سرمایه گذاری ها و سود پرداختی بابت تامین مالی و نیز جریان خالص خروج وجه نقد قبل از فعالیت های تامین مالی شرکت طی عملکرد 9 ماهه سال مالی 98 نسبت به دوره مشابه سال مالی 97 با افزایش مواجه شده اند.

آنچنان که در پایان فعالیت 9 ماهه امسال «سپ» جریان خالص ورود وجه نقد ناشی از فعالیت های عملیاتی با افزایش 102 درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل به رقم 3 هزارو 379 میلیارد ریال رسیده و جریان خالص خروج وجه نقد ناشی از بازده سرمایه گذاری ها و سود پرداختی بابت تامین مالی با ثبت 19 درصد رشد مبلغ 306 میلیارد و 331 میلیون ریال محاسبه می شود. همچنین در دوره مورد بررسی جریان خالص خروج وجه نقد قبل از فعالیت های تامین مالی با تجربه رشد چشمگیر 461 درصدی به مبلغ یک هزار و 123 میلیارد ریال افزایش یافته است.شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش در قالب انعقاد قرارداد در حوزه هایی همچون ارائه خدمات کارتخوان، موبایل، درآمد حاصل از سایر کارمزد POS، فعالیت اینترنتی و قبوض درآمد کسب می کند.«سپ» طی عملکرد 9 ماهه سال مالی جاری از محل ارائه خدمات و اجرای قرارداد در حوزه های عنوان شده مبلغ 12 هزار میلیارد ریال درآمد محقق ساخته که براساس آن، سود ناخالص شرکت با کسر بهای تمام شده اجرای قراردادها به مبلغ 10 هزار میلیارد ریال بالغ بر 2 هزار میلیاردریال محاسبه می شود.

نامه سازمان بازرسی درخصوص هلدینگ خلیج فارس تکذیب شد

گروه بنگاه ها: در پی انتشار شایعه ای در فضای مجازی و بازتاب این شایعه در برخی رسانه ها روابط عمومی این هلدینگ موارد مهمی را درخصوص انتشار این دست شایعه ها روشنگری کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، در این جوابیه آمده است:

به دنبال انتشار شایعه ای درخصوص ارسال نامه ای از سوی سازمان بازرسی کل کشور به وزارت نفت در خصوص تغییرات مدیریتی در شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به اطلاع رسانه ها و افکار عمومی می رساند که اساسا چنین نامه ای از سوی سازمان بازرسی کل کشور به وزارت نفت ارسال نشده است و به نظر می رسد شایعه پردازی یادشده با برخی اهداف خاص انجام می شود. در توضیح روابط عمومی آمده است: در شرایطی که هلدینگ خلیج فارس، رکورددار باارزش ترین شرکت بازار سرمایه ایران است، انتشار چنین شایعه هایی می تواند با هدف تاثیر موقت بر ارزش سهام این شرکت و سودجویی عده ای خاص از کاهش موقتی ارزش سهام باشد. از سوی دیگر در شرایطی که کشور و به خصوص صنعت نفت و پتروشیمی در یک جنگ تمام عیار اقتصادی با دشمن هستند و صادرات محصولات پتروشیمی با روش های سخت و پیچیده بدون وقفه ادامه دارد، می تواند مشتریان خارجی محصولات پتروشیمی کشور را دچار تردید کند و در صادرات این محصولات استراتژیک وقفه و اخلال به وجود آورد. شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ضمن احترام به اصحاب رسانه و اعتقاد به گردش آزاد اطلاعات از رسانه ها درخواست می کند، پیش از بازنشر چنین شایعه هایی، ابتدا اصل خبر را از منابع و مسوولان کسب اطلاع کنند و سپس به انتشار این دست اخبار اقدام کنند.

مجمع موسسین بیمه باران برگزار شد

گروه بنگاه ها : مجمع موسسین بیمه باران با حضور سهامداران و موسسین این شرکت برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بیمه باران، مجمع موسسین بیمه باران با حضور بیش از 90 درصد سهامداران در تاریخ 26 آبان ساعت 10:00 صبح در سالن پویش سازمان مدیریت صنعتی آغاز شد. در ابتدا و پس از تلاوت قرآن و سرود ملی جمهوری اسلامی، آقای علیرضا هادی به عنوان نماینده هیات موسس، ضمن تشکر ازحضور سهامداران و موسسین، توضیحاتی را درخصوص اهداف و ماموریت های شرکت بیمه زندگی باران به سهامداران ارائه دادند. در ادامه و به منظور تشکیل قانونی مجمع و رسمیت آن، با انتخاب سهامداران، آقای سید روح الله علیپور یزدی به عنوان رئیس مجمع، آقایان بابک جهان آرا و آرام رشیدی به عنوان ناظران مجمع تعیین شدند و پس از دعوت رئیس مجمع از نمایندگان محترم بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار مجمع رسمیت یافت. در اجرای دستور جلسه مجمع در ابتدا گزارش موسسان از روند تاسیس شرکت و هزینه های مرتبط، ارائه و مورد تصویب و تایید سهامداران قرار گرفت و مجمع پس از احراز پذیره نویسی و تادیه مبالغ کلیه سهام، اساسنامه شرکت تصویب شد.

در ادامه جلسه اعضای اصلی و علی البدل هیات مدیره شرکت پس از رای گیری به شرح ذیل انتخاب شدند.

1- سیدافضل موسوی (عضو اصلی)

2- بابک جهان آرا (عضو اصلی)

3- علیرضا هادی (عضو اصلی)

4- سیدروح الله علیپوریزدی (عضو اصلی)

5- بهرنگ اسدی (عضو اصلی)

6- محمد غلامرضایی (عضو علی البدل)

رشد 87 درصدی درآمد پتروشیمی جم در نیمه اول سال

گروه بنگاه ها: درآمد عملیاتی شرکت پتروشیمی جم در نیمه اول سال 98 بیش از 8/ 6هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 87 درصد رشد کرده است.

بررسی عملکرد «جم» تا پایان شهریورماه نشان می دهد که بهای تمام شده کالای فروش رفته نیز در همین بازه زمانی بیش از 5هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 123درصد افزایش یافته است. عمده این میزان افزایش ناشی از افزایش نرخ مواد اولیه، حقوق و دستمزد براساس قانون، طبقه بندی حساب ها، افزایش نرخ هزینه های یوتیلیتی، هزینه تعمیر و نگهداشت و همچنین افزایش تورم سالانه بوده است.براساس این گزارش، «جم» در نیمه نخست سال جاری سودی بالغ بر 1250ریال به ازای هر سهم شناسایی کرده است. همچنین شرکت تا کنون پنج مرتبه افزایش سرمایه داده و در آخرین مرحله سرمایه خود را به رقم 13هزار و 800میلیارد ریال رسانده است.پتروشیمی جم یکی از بزرگ ترین شرکت های موجود در صنعت پتروشیمی کشور است که از حیث دارا بودن واحدهای الفین باظرفیت بالا، اهمیت بین المللی دارد. سهام این شرکت که از سال 1391 در بازار سرمایه مورد دادوستد قرار گرفته، همواره سودآوری پیوسته و مناسبی را ایجاد می کند.

بنا بر این گزارش، شرکت پتروشیمی جم سهامدار عمده هفت شرکت فرعی شامل شرکت پلی پروپیلن جم، شرکت خدمات مهندسی جم صنعت کاران، شرکت توسعه پلیمری پادجم، شرکت توسعه پلیمر کنگان، شرکت آمیزه های پویا پلیمری جم، شرکت توسعه صنایع پلیمر جم و شرکت توسعه انرژی پادکیش است.از میان این هفت شرکت، سهام پلی پروپیلن جم با نماد «جم پیلن» در بازار سرمایه کشور مورد دادوستد قرار می گیرد. با توجه به اینکه خود پتروشیمی جم خوراک این شرکت را تامین می کند و به تازگی روند اورهال را طی کرده، انتظار می رود پلی پروپیلن جم امسال دارای عملکرد مناسبی باشد.طرح های توسعه ای شرکت شامل دو گروه طرح های توسعه ای داخل مجتمع و طرح های سرمایه گذاری خارج از مجتمع جم است. در گروه نخست شرکت دارای 15 طرح است که در مراحل گوناگون قرار دارند. از بین این 15 طرح می توان به جایگزینی خطوط آب خنک کننده از GRP به کربن استیل، پروژه کندانس سازی فلرینگ استیلنی، نصب مخزن ذخیره آب BFW جهت پروژه بویلر، احداث ساختمان سر درب صادراتی و ترمیم و مقاوم سازی سازه های بتنی مجتمع پتروشیمی جم اشاره کرد.

در گروه دوم نیز دو طرح سرمایه گذاری تولید پروپیلن و پلی پروپیلن به روش(PDH/ PP) و ABS/ Rubber همواره درحال پیشرفت است. طرح توسعه ای ABS/ Rubber با همراهی شرکت پلیمر پاد جم که از زیرمجموعه های پتروشیمی جم است، صورت می گیرد. شرکت دارای اهداف کلانی شامل قطع وابستگی به واردات کاتالیست، تلاش برای ایجاد اشتغال و جلوگیری از خروج ارز، توسعه و تکمیل زنجیره ارزش تولید مواد پایه الفین، تامین مستمر خوراک و یوتیلیتی مناسب برای تولید اقتصادی و حفظ حاشیه سود مناسب عملیات تولید، کاهش فروش محصولات شیمیایی به صورت خام فروشی، مدیریت پسماند و کاهش و پایش آلاینده های هوا و پساب است.  پتروشیمی جم یکی از بزرگ ترین شرکت های موجود در صنعت پتروشیمی کشور است که از حیث دارا بودن واحدهای الفین باظرفیت بالا، اهمیت بین المللی دارد. سهام این شرکت که از سال 1391 در بازار سرمایه مورد دادوستد قرار گرفته، همواره سودآوری پیوسته و مناسبی را ایجاد می کند.