آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۴۷
بین الملل
۹
ترجمه و تحلیل

خط و نشان آژانس برای برنامه هسته ای ایران!

گروه بین الملل : مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی با وقاحت تمام و بدون در نظر گرفتن اقدامات اخیر بازرسان خود در اقدامات تخریبی علیه فعالیت های هسته ای کشورمان، سعی دارند از رویکرد سخت خود در قبال برنامه هسته ای ایران سخن به میان بیاورند! این مسئله به خودی خود نشان می دهد که آژانس رسما از یک نهاد حقوقی، به یک نهاد سیاسی و ابزار دست ایالات متحده و دشمنان امنیت کشورمان تبدیل شده است. 

خبرگزاری «NHK» ژاپن به نقل از مدیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشته است که او قصد دارد «موضعی محکم» در قبال برنامه هسته ای ایران اتخاذ کند.گروسی که اخیرا به عنوان جایگزین «یوکیا آمانو» مدیر کل فقید آژانس انتخاب شده، از روز سه شنبه رسما کار خود را آغاز می کند. بر اساس گزارش ها، در جریان انتخابات گزینش مدیر جدید، این دیپلمات آرژانتینی گزینه مورد حمایت آمریکا بوده است.NHK که گفت وگویی با گروسی ترتیب داده، نوشته است: «گروسی در خصوص ایران، می گوید که می خواهد روابط سازنده ای با ایرانی ها داشته باشد. او تاکید کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی باید بحث توسعه هسته ای را جدی بگیرد.»این خبرگزاری در عین حال نوشته است: «مدیر کل بعدی آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید او در قبال توسعه هسته ای، از جمله برنامه هسته ای ایران، موضعی منصفانه!، اما محکم اتخاذ می کند.»

NHK اشاره کرده است که تحلیلگران معتقدند موضع گروسی در قبال ایران، با موضع ایالات متحده در مورد این پرونده، مشابه است.در ماه های گذشته آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش گسترده ای را برای بازگشایی پرونده موسوم به «ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران» (PMD) و بردن پرونده ایران به شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل متحد، آغاز کرده اند. در همین چارچوب، «کورنل فروتا» سرپرست آژانس وضعیت برنامه هسته ای ایران را به شورای حکام گزارش کرد و به ایران توصیه کرد با این نهاد «همکاری کامل و به هنگام» داشته باشد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی ماهیتی کاملا رئالیستی دارد و در بستر بازی قدرت های بزرگ به فعالیت خود ادامه می دهد و حتی انتخاب مدیر کل این مجموعه نیز با اراده و نظر واشنگتن و متحدانش صورت می گیرد. از این رو نباید با پدیده ای رئالیستی برخوردی ایده آلیستی کرد. نه تنها در دوران حضور آمانو در آژانس، بلکه در دوران حضور محمد البرادعی نیز شاهد سیاسی کاری آژانس در مواجهه با پدیده های حقوقی بودیم. تاکنون بارها تاکید شده است که «بی اعتمادی نسبت به آژانس» یکی از مولفه هایی است که باید مورد توجه دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان قرار گیرد. به عنوان مثال، آمانو خود بیش از هر فرد دیگری آگاه بود که طرح موضوع PMD یا همان ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران برگرفته از یک سلسله مطالعات ادعایی و دروغین ساخته و پرداخته دست نهادهای امنیتی و اطلاعاتی غرب است. متاسفانه نحوه مواجهه آژانس با این موضوع بیشتر به جای آن که فنی و حقوقی باشد، سیاسی است. اگر آمانو نسبت به بایسته های حقوقی و فنی مترتب بر روابط آژانس با اعضای خود متعهد بود، اساسا طرح مسئله PMD دلیل خاصی نداشت.با این حال همان  مخالفت آمانو با عدم تایید پایبندی ایران به برجام (که از سوی دولت ترامپ بر روی آن اصرار وجود داشت)، منجر به  زمینه سازی برای حذف وی از راس معادلات آژانس گردید!در حال حاضر مدیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی، که به اتخاذ مواضع تند علیه ایران شهرت دارد، بار دیگر آژانس را به آوردگاه و محلی برای تامین نیازها و خواسته های پشت پرده ایالات متحده تبدیل کرده است.