آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۴
تصویر روز
۸

جای خالی تفکر بسیجی در سینما

رسول شمالی ورزنده

امروز در مقطعی از گذر تاریخی انقلاب قرار داریم که دشمنان ما تهاجم فرهنگی را بیش از همیشه در دستور کار خود قرارداده اند تا با نفوذ در مراکز فرهنگی، نهادهای هنری و بخش هایی که با فرهنگ و هنر سروکار دارند بار دیگر چتر سلطه خود را دراین کشور انقلابی اسلامی پهن کنند. دراین رابطه متاسفانه سینما و برخی از نهادهای فرهنگی و هنری هم آماج این تهاجم قرارگرفته اند که می طلبد، تهیه کنندگان، کارگردانان و هنرمندان بسیجی، حضوری پررنگ تر در میدان های تولید آثار سینمایی و تلویزیونی داشته باشند.

 امروز فضای سینمای ما بسیار ملتهب و دستخوش تهاجم است بیشتر هنرمندان و سلبریتی های سینمای ما رنگ و لعاب غرب زدگی به خود گرفته اند، به طوری که امروز در بیشتر آثار سینمایی که در کشور تولید می شود و به اکران در می آید از حال و هوای انقلابی خبری نیست و آثار، اغلب در جهت ترویج فرهنگ غربی هستند.

 هنرمندان بسیجی زیادی امروز در ایران اسلامی حضور دارند که بایستی از سوی نهادهای متولی فرهنگ کشور بویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت شوند. یقینا حضور هنرمندان بسیجی در ساخت و تولید فیلم های سینمایی و آثار فرهنگی و هنری می تواند با نفوذ فرهنگی که امروز برای ایران طراحی شده مبارزه کنند و فضای فرهنگی کشورمان را از لوث وجود عناصر خودفروخته و وابسته به فرهنگ غرب پاک سازند.

 به هرحال تجربه انقلاب اسلامی که الان در آستانه چهل و یکمین سال آن هستیم نشان داده است که ما هرزمان که به نیروهای انقلابی، به خصوص بسیجی در همه امور این کشور بهره گرفته ایم به موفقیت دست پیدا کرده ایم و دشمن ناکام مانده است. بدون اغراق باید اذعان کرد که پرده سینماهای کشور پر از آثاری سخیف، جلف و به نوعی غرب زده است و اگر هنرمندان بسیجی ما وارد این عرصه نشوند یقینا در این زمینه به سختی دچار مشکل خواهیم شد.

 از طرفی با توجه با اینکه بیشتر مخاطبان آثار سینمایی در کشورما جوانان هستند لذا تبعات این مشکل چند برابر خواهد بود. یقینا نهادهای انقلابی و ارگان های متعهد فرهنگی هم بایستی بسیجی وار و با حمایت و پشتیبانی از آنها میدان را برای فعالیت و کار هنرمندان بسیجی آماده کنند.

 به هرصورت امروز در رسانه ملی هم شاهد وضعیتی بهتر از سینما هستیم و فعالیت های انقلابی هنرمندان بسیجی هستیم که با تولیدات هنری خود که بعضا از شبکه های صداوسیما پخش می شود نشان داده اند که می توانند به عنوان نخبه های هنری درتولید آثار فرهنگی و هنری پرتلاش باشند.

 لازمه حضور پررنگ تر بسیجی ها در کار تولیدات هنری، این است که ابتدا نهادهای متولی فرهنگی و هنری کشور که از بودجه بیت المال استفاده می کنند خود را با مشی انقلاب هماهنگ کنند و در خدمت مردم باشند و بر ای تحقق این امر لازم است که انقلابی عمل کنند و در مقابل تهاجم فرهنگی از سوی استکبار جهانی بایستند و برای این امر مهم حتما باید با حمایت از هنرمندان بسیجی و بهره گیری از تولیدات این عزیزان گام بلند انقلابی را در عرصه فرهنگی بردارند.

 به هرحال در هفته بسیج و در چهلمین سال تلاش بسیجیان فداکار و انقلابی در ایران اسلامی هستیم و یقینا بسیجیان کشورمان قادرند، نیازهای هنری و فرهنگی مردم انقلابی مارا در همه زمینه های هنری تامین کنند.