آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۶
نفت و پتروشیمی
۱۱

خبر

شایعه تک نرخی شدن قیمت بنزین رد شد

شانا : روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در اطلاعیه ای شایعات مطرح شده درباره تک نرخی شدن قیمت بنزین را تکذیب کرد. به گزارش شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، در متن این اطلاعیه آمده است:«در پی انتشار شایعات در فضای مجازی به نقل از این شرکت با موضوع احتمال تک نرخی شدن بنزین، ضمن رد این گونه شایعات و اخبار، تاکید می شود هموطنان عزیز به منظور اطلاع از اخبار صحیح طرح مدیریت مصرف سوخت به سایت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به آدرس www.niopdc.ir مراجعه کنند.»

ثبت روزانه بیش از 70 هزار درخواست کارت سوخت المثنی

در این میان، مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی از دریافت روزانه بیش از 70 هزار درخواست کارت سوخت المثنی و صدور روزانه نزدیک به 50 هزار کارت سوخت برای متقاضیان خبر داد. شهرام رضایی در این باره گفت: به طور میانگین روزانه 70 تا 80 هزار درخواست کارت سوخت المثنی ثبت می شود، این درحالی است که تا پیش از اعلام سهمیه بندی بنزین با وجود تاکیدهای شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی روزانه 5 هزار درخواست در سامانه ثبت می شد.وی با اشاره به اینکه از ابتدای روز جمعه (24 آبان ماه) تا روز شنبه (9 آذرماه) نزدیک به 800 هزار درخواست کارت سوخت المثنی دریافت کرده ایم، گفت: ظرفیت تولید و صدور کارت سوخت المثنی در شرایط عادی روزانه 30 هزار کارت سوخت است، اما زیرساخت های ما آمادگی ارتقای این عدد تا رقم 50 هزار عدد را نیز دارد که هم اکنون با کل ظرفیت در حال تولید و صدور هستیم. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تاکید کرد: با گذشت نزدیک به دو هفته از اعلام طرح سهمیه بندی بنزین تعداد درخواست های کارت سوخت المثنی کاهش نیافته است و همچنان روزانه بیش از 60 هزار تقاضا در سیستم ثبت می شود.رضایی، زمان موردنیاز برای صدور کارت سوخت متقاضیان را در شرایط عادی حدود دو تا سه هفته اعلام کرد و گفت: این زمان با افزایش تعداد تقاضاها پس از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، به حدود یک ماه و نیم افزایش یافته است. وی افزود: با توجه به اینکه سهمیه خودروهای شخصی و موتورسیکلت ها تا 6 ماه آینده در کارت سوخت وسایل نقلیه قابل ذخیره است، هموطنان عزیز در این باره نگرانی نداشته باشند.شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در اطلاعیه ای در خردادماه امسال اعلام کرد که عرضه بنزین به خودروها از 20 مردادماه امسال فقط با ارائه کارت هوشمند سوخت انجام می شود. این شرکت در نخستین ساعت روز جمعه، 24 آبان ماه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، سهمیه بندی بنزین برای همه وسایل نقلیه بنزین سوز آغاز شد. متقاضیان دریافت کارت هوشمند سوخت المثنی می توانند درخواست خود را از طریق مراجعه به پلیس +10 یا سامانه epolice.ir به ثبت برسانند.

خط لوله گاز ترکیه-روسیه به زودی افتتاح می شود

تسنیم : رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد خط لوله «ترک استریم» رسما در هشتم ژانویه 2020 در استانبول راه اندازی می شود. به گزارش راشاتودی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد خط لوله «ترک استریم(جریان ترک)» رسما در استانبول راه اندازی می شود و این پروژه بلند پروازانه انرژی با موفقیت به پایان می رسد. این خط لوله 917 کیلومتری در کف دریای سیاه قرار دارد. اردوغان اعلام کرد ترک استریم از هشتم ژانویه 2020 عملیاتی می شود. مسکو قبلا تایید کرده بود که ولادیمیر پوتین احتمالا در مراسم افتتاح این خط لوله در ترکیه شرکت می کند. این خط لوله از ایستگاه افزایش فشار روساکای شرکت گازپروم در نزدیکی شهر جنوبی آناپا به شهر «کی یی کوی» ترکیه می رسد و در آنجا به سایر خطوط لوله متصل می شود. انتظار می رود این خط لوله در مقایسه با 2 خط لوله موازی دیگر، 1/ 1تریلیون فوت مکعب گاز را در سال منتقل کند. این پروژه بلند پروازانه توسط شرکت های روسی و ترکی تکمیل شده و در ساخت آن از 2 کشتی مخصوص برای قرار دادن لوله ها در عمق 2200 متری استفاده شده است. صربستان و مجارستان هم به طور جداگانه درحال ساخت یک خط لوله دیگر هستند که گاز را از ترک استریم می گیرد و به اروپا می رساند.

افزایش تولید نفت آمریکا در ماه سپتامبر

شانا : دولت آمریکا اعلام کرد که تولید نفت این کشور در ماه سپتامبر امسال به رقم بی سابقه 12 میلیون و 500 هزار بشکه در روز رسیده است.به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که تولید نفت این کشور در ماه سپتامبر امسال به 12 میلیون و 460 هزار بشکه در روز رسیده است. این رقم در ماه اوت امسال 12 میلیون و 397 هزار شبکه در روز بود. این درحالی است که تقاضای بنزین در آمریکا در ماه سپتامبر امسال با 652 هزار بشکه در روز کاهش به 9 میلیون و 200 هزار بشکه در روز رسید. رشد تولید نفت شیل به دلیل پیشرفت های فناوری در آمریکا سبب شده است این کشور به بزرگ ترین تولیدکننده نفت در جهان تبدیل شود.

توانایی صادرات پنج میلیارد دلار تجهیزات صنعت نفت

گروه بنگاه ها : رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت از توانایی ساخت تجهیزات با کیفیت مشابه تولیدی اروپا در ایران خبر داد و گفت: می توانیم سالانه پنج میلیارد دلار تجهیزات صنعت نفت صادرکنیم. سیروس تالاری گفت: انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران از اوایل دهه 70 مانند صدها صنعتگر دیگر وارد ساخت وساز نیازمندی های نفت و گاز و پتروشیمی در کشور شد. این انجمن با 70 عضو تشکیل و به مرور زمان طی دهه 80 و 90، با ورود انجمن به عرصه ساخت و ساز تعداد اعضا به 700 نفر رسیده است.

 وی افزود: در انجمن 10 گروه کالایی وجود دارد که مجموعه نیازمندی های نفت و گاز و پتروشیمی کشور را تشکیل می دهد.رئیس هیات مدیره انجمن استصنا گفت: در دهه 70 شرکت ها جواز تاسیس و پروانه بهره برداری گرفتند و جزو تامین کنندگان وزارت نفت شدند، در دهه 80 اما با یک چالش بزرگ تری مواجه شدند، قیمت نفت در سطح جهانی افزایش یافت و کشور منابع خوبی را که از محل فروش نفت به دست آورد به واردات اختصاص داد.و دروازه واردات به خصوص در پروژه ها باز شد، به گونه ای که تقریبا پروژه هایی که در دهه 80 شکل گرفتند، متشکل از سازندگان داخلی نبوده و نقش داخلی ها بسیار کمرنگ شد. در دهه 80 با مشکلی تقریبا سهمگین تر از مشکل تفکری و فرهنگی دهه 70 روبه رو شدیم که مبارزه کردن با آن کار راحتی نبود، زیرا کسی به حرف ما گوش نمی داد. تالاری اظهار کرد: در دهه جاری، دو تحریم بر ما اعمال شد که شاید علیه هیچ کشوری در تاریخ اعمال نشده است؛ در این زمان صنعتگران با چالش های زیادی روبه رو شدند که توان آنها را بسیار کم کرده است.تالاری افزود: در شرایطی که در سال 1390، حتی یک شرکت دانش بنیان وجود نداشت، امروز بیش از 150 شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد و دانش، فناوری و تکنولوژی تمام این شرکت ها بومی است. اکنون به سطحی از توانمندی رسیده ایم که می توانیم به راحتی 80 تا 85 درصد از نیازهای ملی را در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی در حوزه تجهیزات، کالا، خدمات و مواد تامین کنیم و این دستاورد بسیار بزرگی است که امروز به تحقق پیوسته است.وی ادامه داد: تجربه مبادلات تجاری و اقتصادی با کشورهای خارجی طی سال های گذشته نشان داده که کشورهای خارجی هیچ گاه حاضر به انتقال کامل فناوری های اساسی به ویژه در بخش نفت و پتروشیمی به ایران نیستند؛ بنابراین ضروری است که دستگاه های دولتی به دنبال استفاده از توانایی های داخلی برای رسیدن به این فناوری ها باشند.وی گفت: درحال حاضر بیش از 10 نامه اعضا روی میز من است که اشاره دارند این تجهیزاتی که وارد کشور می شوند، بیش از 30 سال است که در داخل کشور تولید می شود.تالاری گفت: برای اینکه بتوانیم دستاوردها را در مسیر توسعه پایدار قرار دهیم نیاز به هماهنگی در حوزه اقتصاد کلان داریم، امیدواریم فرآیندی داشته باشیم که در بلندمدت ظرفیت ما به درجه ای از اعتبار برسد که هیچ قدرتی نتواند ما را نادیده بگیرد.تالاری گفت: پنج میلیارد دلار ظرفیت صادراتی داریم که دولت باید روی صادرات محصولات صنعتی همان گونه که کشورهای دنیا عمل می کنند، سرمایه گذاری کند. وی ادامه داد: ما نیازمند تشکیل نهاد ستادی هستیم که از حداکثر ظرفیت داخل استفاده کنیم.