آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۶
بانک و بیمه
۱۳

خبر بنگاه ها

عملکرد مثبت لیدرهای بانک های خصوصی در سال جاری

گروه بنگاه ها : صنعت بانکداری در یک سال گذشته شرایط نسبتا آرام و رو به رشدی را تجربه کرده و بزرگان این صنعت توانستند با خبرهای خوب مانند افزایش سرمایه یا پیروزی در دعواهای حقوقی بین المللی کام سهامداران خود را در سال 98 شیرین سازند.

بانک های بزرگ ملت، تجارت و صادرات، به دلیل اینکه به اصطلاح رایج در میان فعالان بازار سرمایه، «لیدر» بانک های خصوصی ایران هستند تغییر در شرایط آنها برای صنعت بانکداری با اهمیت تلقی شده و حتی در برخی مواقع تغییرات در وضعیت این سه بانک به عنوان شرایط کلی بانک خصوصی کشور ارزیابی می شود. یکی از رخدادهایی که در یک سال گذشته برای این سه بانک بزرگ اتفاق افتاده افزایش سودآوری، رشد میزان دارایی، صعود در رقم تسهیلات اعطایی و در نهایت توفیق در میزان جذب منابع است. در بین این سه بانک مورد بررسی، بهترین و باکیفیت ترین سودآوری به بانک ملت تعلق داشته که توانسته با توجه به عملکرد قابل توجه در عرصه بین المللی و داخلی رشد قابل توجهی را در افزایش دارایی، سودآوری، اعطای تسهیلات و همچنین در جذب منابع داشته باشد. بانک ملت در یکساله منتهی به شهریور 98 که آخرین گزارش رسمی عملکردی بانک ها منتشر شده است، نشان داده است که بالغ بر 275 درصد در سودآوری رشد داشته و از سود 81 ریال به 307 ریال رسیده است. بانک تجارت نیز از زیان 99 ریالی به زیان 55 ریالی رسیده و توانسته 55 درصد شرایط خود را بهبود ببخشد. بانک صادرات نیز از زیان 54 ریالی به سود 3 ریالی رسیده است. در حوزه دارایی نیز می توان گفت که بانک ملت در دوره مورد بررسی بالاترین رشد دارایی را داشته و حدود 10 درصد افزایش دارایی را تجربه کرده است؛ چرا که دارایی بانک ملت در پایان شش ماه اول سال 98 به رقم 3724 هزار میلیارد ریال رسید. بانک صادرات و تجارت کمی بیشتر از 8 درصد توانستند افزایش دارایی را تجربه کنند. دارایی بانک تجارت به رقم 2121 هزار میلیارد ریال و دارایی بانک صادرات به رقم 2729 هزار میلیارد ریال رسید. در بررسی گزارش های صورت های مالی این مساله مشهود است که بانک ملت دارای بالاترین میزان تسهیلات پرداختی در بین بانک های غیر دولتی است. بر همین اساس، بانک ملت با رشدی بالغ بر 18درصد در پایان دوره، اعلام کرد که بالغ بر 2455 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده است. بانک تجارت با رشد 8 درصدی در پایان دوره شش ماه منتهی به 31 شهریور 98 حدود 747 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد. تسهیلات پرداختی بانک صادرات نیز با رشد 5/ 9 درصدی به رقم 1288 هزار میلیارد ریال رسید. براساس این گزارش، مانده سپرده بانک ملت در دوره مورد بررسی 2447 هزار میلیارد ریال بود همچنین جذب سپرده بانک تجارت مبلغ 1631 هزار میلیارد ریال بوده و در نهایت رقم سپرده بانک صادرات در پایان شش ماه نخست امسال رقم 1920 هزار میلیارد ریال بوده است.

رشد 80 برابری حجم فعالیت های صرافی سپهر صادرات

گروه بنگاه ها : مدیرعامل صرافی سپهر صادرات از افزایش 80 برابری حجم فعالیت این شرکت در یک سال و نیم گذشته خبر داد. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، محمودرضا گشادرو با اعلام این خبر افزود: حجم فعالیت های ارزی شرکت صرافی سپهر بانک صادرات ایران به ویژه حواله های ارزی افزایش خوبی داشته به نحوی که در مجموع توانسته ایم به صورت های مالی بانک کمک کنیم. این میزان عملیات به حدی افزایش یافته که برای استمرار فعالیت های شرکت، ضروری به نظر می رسد با صلاحدید مدیریت عامل بانک تغییراتی در ساختار سازمانی و امکانات عملیاتی صرافی سپهر به عمل آید. این تغییرات می تواند در ارتقای افزایش عملیات ارزی در شعب نقش مثبت تری ایفا کند.

وی تاکید کرد: از زمان تشدید تحریم ها، مجموعه فعالیت های ارزی از جمله حواله های ارزی بیش از 200 شعبه ارزی بانک صادرات ایران مستقیما توسط صرافی سپهر صادرات انجام می پذیرد. خدمات ارائه شده به حدی برای مشتریان مطلوب بوده که حواله های ارسالی برخی از بانک های بزرگ کشور حتی بانک هایی که خودشان دارای صرافی مستقل هستند، نیز در این شرکت با اخذ کارمزد مناسب مدیریت می شود و بخشی از درآمدهای جاری صرافی حاصل این فعالیت ها است.مدیرعامل صرافی سپهر صادرات توجه ویژه به اهداف و کارکردهای تخصصی صرافی سپهر و ارتقای سهم بازار آن را از نتایج حمایت ویژه مدیرعامل و هیات مدیره بانک صادرات ایران و مدیران امور بین الملل بانک عنوان کرد و افزود: رابطه تنگاتنگ بین صرافی سپهر و مدیران بانک صادرات ایران موجب افزایش قابل توجه سهم صرافی در بازار شده و در بین رتبه های برتر ارائه دهنده خدمات و حواله های ارزی قرار گرفته ایم. وی ظرفیت های بانک در منطقه آسیای میانه را نیز مورد اشاره قرار داد و درخصوص راهبردهای صادراتی دولت برای توسعه فعالیت های صادراتی در آسیای میانه و اوراسیا نیز گفت: با توجه به حضور شعب و ظرفیت های ایجاد شده در آن منطقه، بانک صادرات ایران نقش کلیدی خواهد داشت. بانک های محلی در آن مناطق از قابلیت های لازم برای نقل و انتقال حواله های ارزی برخوردار نیستند و از این رو نقش بانک صادرات ایران و شرکت صرافی سپهر پررنگ تر خواهد شد و سهم قابل توجهی از تجارت کشور از طریق بانک صادرات ایران و این شرکت شکل خواهد گرفت. مدیرعامل صرافی سپهر صادرات افزود: یکی از پتانسیل های مطلوب بانک صادرات ایران این است که تنها بانکی است که در عشق آباد و تاشکند شعبه دارد و کسانی که به آن مقاصد صادرات دارند، از طریق آن شعب، ارزهای حاصل از صادرات آنها را خریداری می کنیم. تا پیش از این بانک ها صادرکننده را مجبور می کردند در آنجا اسکناس تهیه کند و به صورت قاچاق وارد ایران کند تا بتواند ارز خود را بفروشد که البته هزینه زیادی برای صادرکننده داشت. بانک صادرات ایران و شرکت صرافی سپهر این هزینه ها را پوشش داده و ارز صادرکنندگان را با نرخ مناسب و توافقی خریداری می کنند. وی اظهار کرد: یکی دیگر از ظرفیت های موجود این است که صرافی سپهر بانک صادرات ایران، تنها صرافی بانکی است که با هماهنگی مدیران و واحدهای ارزی شبکه، ارز های اسکناس حاصل از صادرات متقاضیان را در نقاط صفر مرزی در همه شعب بانک تحویل می ‎گیرد. یعنی تمامی شعب ارزی بانک، به عنوان شعبه یا باجه ای از صرافی سپهر صادرات هستند که ارز را تحویل می گیرند و وارد حساب ما می کنند و در همان روز تسویه ریالی حاصل از خرید ارز صورت می گیرد. این دو پتانسیل تقریبا پتانسیل های انحصاری بانک صادرات ایران است که برای صادرکنندگان فراهم شده است.