آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۶
صنعت و معدن
۳

خبر

تاکید چین بر لغو تعرفه های وارداتی آمریکا

خبرگزاری تسنیم : پکن در بحبوحه عدم اطمینان به عقد یک قرارداد تجاری بین آمریکا و چین، تاکید دارد عوارض آمریکا باید در مرحله اول این قرارداد لغو شود. براساس گزارش، روزنامه گلوبال تایمز، چین با اشاره به اعمال دور جدید عوارض بر واردات چین در صورت عدم رسیدن به یک قرارداد تجاری نوشت: «تصمیم آمریکا برای برداشتن عوارضی که قرار است در 15 دسامبر اجرایی شود نمی تواند جایگزینی برای لغو کل عوارض باشد.» دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در روز سه شنبه گفت که واشنگتن در مرحله نهایی یک توافق قرار دارد که به جنگ 16 ماهه تجاری با چین پایان می دهد. مذاکره کنندگان ارشد هر دو کشور دوباره با هم صحبت کردند و توافق کردند که همچنان روی مسائل باقیمانده کار کنند. متخصصان تجاری و افراد نزدیک به کاخ سفید ماه گذشته گفته بودند که امضای مرحله اول این قرارداد تا آغاز سال جدید اتفاق نمی افتد چون چین بر لغو گسترده عوارض تاکید دارد. در ابتدا انتظار می رفت این قرارداد تا پایان ماه نوامبر امضا شود. چاک گرسلی، رئیس کمیته مالی سنای آمریکا به خبرنگاران گفت که پکن از رابرت لایت هایزر، نماینده تجاری آمریکا و استیون منوچین، وزیر خزانه داری این کشور برای گفت وگوی رودررو در پکن دعوت کرده است. وی گفت اگر لایت هایزر و منوچین تشخیص دهند که فرصتی واقعی برای رسیدن به قرارداد نهایی وجود دارد، این دعوت را قبول می کنند. یک منبع آشنا با مذاکرات تجاری گفت مقامات آمریکا می توانند پس از تعطیلات عید شکرگزاری در آمریکا، به چین سفر کنند.

حذف قبوض کاغذی آب 30 درصد مشترکان تهرانی تا پایان سال

پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو : مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اعلام کرد: از میان یک میلیون و 800 هزار مشترک آب استان تهران، قبوض کاغذی 30 درصد مشترکان تک واحدی استان تا پایان امسال حذف خواهد شد.

محمدرضا بختیاری در گفت وگو با برنامه روی خط خبر افزود: در بخش برق هر مشترک دارای کنتور جداگانه است، از این رو امکان حذف 100 درصدی قبوض کاغذی برق وجود دارد، ولی در بخش آب به دلیل اینکه بسیاری از کنتورها مشترک است امکان حذف کامل قبوض کاغذی در مرحله نخست طرح وجود ندارد. وی افزود: بر همین اساس برای مرحله نخست برنامه حذف قبوض کاغذی آب 200 هزار مشترک تک واحدی استان تهران در دستور کار قرار گرفته است؛ دستورالعمل اجرای این برنامه نیز در شرکت آب و فاضلاب کشور در حال تدوین است و به احتمال زیاد ظرف یک ماه آینده ابلاغ خواهد شد. مدیرعامل آبفای استان تهران با تاکید بر اینکه این طرح در راستای دولت الکترونیک انجام می شود، ادامه داد: پس از ابلاغ دستورالعمل یاد شده اطلاع رسانی لازم از طریق سامانه 122 شرکت به مشترکان مشمول اجرای حذف قبوض کاغذی صورت خواهد گرفت.

واکنش وزیر به کمبود لاستیک

خانه ملت : وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تصمیم کارخانه های تولید لاستیک برای توزیع نکردن محصولات تخلف است و با آنها برخورد می شود. رضا رحمانی در واکنش به کمبود لاستیک در بازار به دلیل تصمیم کارخانه های تولیدی برای توزیع نکردن محصولات گفت: این موضوع مربوط به بنزین است. وی افزود: بر اساس گزارش های رسیده بسیاری از بنکداران از عرضه کالا خودداری می کنند، زیرا می خواهند از نرخ دلار پس از افزایش قیمت بنزین آگاه شوند. عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه عرضه نکردن کالا مانند احتکار است، افزود: خودداری از عرضه کالا به بازار پس از افزایش قیمت بنزین مصداق تخلف است و با آنها برخورد می شود.

برنامه جانشین پروری در صمت

شاتا : سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: ضرورت دارد برنامه منسجمی با محوریت معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارتخانه برای پیگیری موضوعات مربوط به جانشین پروری و پرورش مدیران آینده تهیه شود. مهدی صادقی نیارکی تصریح کرد: یکی از مهم ترین اجزای یک سازمان منابع انسانی آن است و موضوعاتی مانند مهارت افزایی و توجه به پرورش استعدادها و جانشین پروری موضوعاتی مهم در این حوزه به شمار می آیند. وی همچنین درخصوص بررسی عملکرد دفاتر تخصصی این معاونت افزود: مصوبات شورای مدیران معاونت امور صنایع به صورت مداوم در قالب یک مدل، شاخص گذاری و اندازه گیری شده است. سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: عملکرد دفاتر به صورت خروجی های عملکردی در یک مدل متوازن امتیازدهی و سنجیده می شود.