آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۶
صنعت و معدن
۳

خبر بنگاه ها

افزایش فروش در شرکت های پگاه

گروه بنگاه ها : 6 شرکت زیرمجموعه صنایع شیر ایران عملکرد آبان ماه خود را منتشر کردند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، شرکت های پگاه خراسان، پگاه آذربایجان غربی، پگاه گلپایگان، پگاه اصفهان، پگاه آذربایجان شرقی و پگاه فارس در گزارش عملکرد فروش 8 ماهه شاهد افزایش فروش درمقایسه با مدت مشابه سال قبل بودند.

شیر پاستوریزه پگاه خراسان دریک ماهه آبان ماه از محل فروش محصولات خود مبلغ 206میلیارد و 881 میلیون ریال درآمد داشت. این شرکت براساس عملکرد 8 ماهه، مبلغ یک هزار و 693 میلیارد و 607 میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 32درصد افزایش نشان می دهد. در همین حال، شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان شرقی نیز در دوره یک ماهه آبان ماه از محل فروش محصولات خود مبلغ 436 میلیارد و 268 میلیون ریال درآمد داشته است. این شرکت براساس عملکرد 8 ماهه امسال، مبلغ 3 هزار و 115 میلیارد و 438 میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 44درصد رشد را شاهد بود. از سوی دیگر، شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان نیز ماه گذشته از محل فروش محصولات خود مبلغ 345 میلیارد و 337 میلیون ریال درآمد داشته است. این مجموعه براساس عملکرد 8 ماهه امسال مبلغ 2هزار و 219 میلیارد و 95 میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 65درصد افزایش یافت. این در حالی است که شیر پاستوریزه پگاه اصفهان نیز در ماه گذشته از محل فروش محصولات خود مبلغ 893 میلیارد و 596 میلیون ریال درآمد داشته است. «غشصفا» براساس عملکرد 8 ماهه مبلغ 5 هزار و 294 میلیارد و 782 میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 95 درصدی را شاهد بود. شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان غربی نیز ماه گذشته از محل فروش محصولات خود مبلغ 271 میلیارد و 233 میلیون ریال درآمد داشته است. «غشاذر» براساس عملکرد 8 ماهه امسال مبلغ 2 هزار و 30 میلیارد و 525 میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 72 درصد رشد نشان می دهد.

همچنین شیر پاستوریزه پگاه فارس ماه گذشته از محل فروش محصولات خود مبلغ 484 میلیارد و 152 میلیون ریال درآمد داشته است. این شرکت براساس عملکرد 8 ماهه امسال مبلغ 3هزار و 358 میلیارد و 62 میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 39 درصد رشد داشته است.

ضعف بسته بندی در صنایع غذایی

گروه بنگاه ها : متاسفانه صنعت بسته بندی محصولات پروتئینی در زمینه مارکتینگ و برندینگ شاهد رشد چندانی نبوده است.در واقع، تنها چیزی که واحدها را از یکدیگر متمایز می کند، حجم تولید است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، علیرضا مطلبی قائم مقام شرکت صنایع غذایی بهین پروتئین رباط در رابطه با مشکلات چگونگی فروش و بازاریابی محصولات بسته بندی شده پروتئینی گفت: با توجه به سابقه طولانی و تجربه ای که موسسان بهین پروتئین در عرصه بسته بندی مواد پروتئینی داشته اند، این شرکت توانسته در مدت زمانی کوتاه، سهم چشمگیری از بازار مصرف این محصولات را به دست آورد.

در حال حاضر رقابت در این صنف بسیار فشرده است و شاید در رتبه بندی ها شاهد اختلاف ناچیزی باشیم. وی افزود: یکی از موضوعاتی که به این صنعت آسیب می زند، تعداد زیاد واحدهای کوچک بسته بندی است. اگر واحدهای بزرگ، حجم تولیدات خود را افزایش دهند و با انجام مارکتینگ، مردم را با مزایای بسته بندی محصول آشنا کنند، شرایط برای این بخش به مراتب بهتر و هموارتر خواهد شد. شرایط بسته بندی محصول باید از شکل سنتی خود خارج شده و فواید آن در میان مصرف کنندگان بیان و فرهنگ سازی شود. در حال حاضر حجم تولید در شرکت بهین، 30درصد بازار مصرف در کل کشور است. وی درباره مشکلات تولید در صنعت غذا گفت: بزرگ ترین آفت صنعت غذای ایران، تضادهای مقرراتی است. دستورالعمل ها و مقرراتی در سازمان های مختلف تدوین می شود، در حالی که با هم تناقض دارند. به عنوان مثال، وزارت صنعت، معدن و تجارت بخشنامه ای صادر می کند که راهکارهای آن از سوی بانک مرکزی به بانک های عامل هنوز ابلاغ نشده است. نکته حائز اهمیت دیگر، موضوع خودتحریمی ها در این صنعت است. به هرحال بخش خصوصی تابع تصمیمات دولت است و این موضوع به طور مستقیم در زنجیره تامین، تولید و توزیع تاثیرگذار است. کوتاه شدن دست دخالت دولت در صنعت غذا و تعامل منطقی میان بخش خصوصی و دولت، تنها راهکاری است که می تواند معضلات تولید و بخش خصوصی را رفع کند.  وی همچنین درباره جایگاه صنعت غذا در عرصه بین الملل اظهار کرد: صنعت غذای ایران، پتانسیل جهانی شدن را دارد و ما این هدف مهم را در عرصه صادرات شیرینی و شکلات در چند سال گذشته به اثبات رسانده ایم. ایران کشوری چهارفصل با امکان دسترسی به آب های آزاد است که از این مزیت می تواند استفاده کند؛ اما متاسفانه به دلیل وجود برخی مشکلات بین المللی، به نحو مطلوبی از این امکانات استفاده نمی شود.  وی افزود: اگر درب های تجارت جهانی روی ایران باز و مشکلات بین المللی نیز حل شود به جرات می توان گفت که ایران توانایی صادرات محصولات غذایی به اقصی نقاط دنیا را دارد. متاسفانه در سال های گذشته از این مزیت ها غافل شدیم و حتی برخی بازارهای صادراتی هدف را دودستی تقدیم رقبا کردیم. ترکیه با اجرای سیاست های مناسب در اروپا و منطقه به بازارهای خوبی دست یافته است. ما حتی به مناطق آزاد هم توجه ویژه ای نداشتیم. به دلیل محدودیت های وارداتی و سیاست های جدید مالیاتی، شرایط تولید در مناطق آزاد، دیگر تفاوت چندانی با سرزمین اصلی ندارد.