آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۴
ورزشی
۹

اخبار کوتاه از فوتبال

کمیته فنی فدراسیون فوتبال یا کمیته سکوت؟

کمیته فنی فدراسیون فوتبال بعد از نتایج ضعیف تیم ملی بزرگسالان، سکوت کرده و کماکان مشغول بررسی وضعیت تیم های پایه است.

کمیته فنی فدراسیون فوتبال در سالیان اخیر نتوانسته رسالت خود را به درستی انجام دهد و در ارتباط با سرمربیان تیم ملی بزرگسالان عملکرد منفعلانه ای را از خود ارائه کردند و همواره از مربیان تیم ملی تعریف و تمجید می کنند.

مرتضی محصص به عنوان عضو دائمی و سایر اعضای کمیته فقط درباره تیم های امید، جوانان و نوجوانان اعمال نفوذ می کنند که فرهاد مجیدی چندی پیش عنوان کرد که اعضای کمیته فنی بدون اطلاع کادر فنی تیم امید، قصد دارند مربی مدنظر خود را به تیم ملی اضافه کنند. فدراسیون فوتبال دیروز در خبری از بررسی وضعیت تیم های ملی توسط کمیته فنی این فدراسیون خبر داده است اما همانند سنوات گذشته، خبری از تیم ملی بزرگسالان نیست و مسئولان کمیته فنی قدرت لازم را برای بررسی عملکرد تیم ویلموتس ندارند.در حال حاضر وضعیت هیچ یک از تیم های ملی به اندازه تیم ملی بزرگسالان بحرانی نیست اما عملکرد این تیم به جای بررسی توسط کارشناسان فوتبال، در هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال بررسی می شود که هیچ یک تجربه مربیگری در کارنامه خود ندارند، چه برسد که بخواهند درباره کیفیت تیم ملی صحبت کنند.

هر چند عملکرد ضعیف تیم ملی برای همگان مشخص است اما کمیته فنی - متشکل از کارشناسان اهل فن و با تجربه- چه اقدامی در جهت بهبود عملکرد فنی تیم ملی بزرگسالان برداشته است؟ این کمیته در سال های گذشته با ریاست مرتضی محصص، چه داشته ای برای فوتبال ایران و تیم های ملی داشته است.
تعویض پاتوسی به قیمت حذف بنی یاس و شایداخراج شفر!

حواس پرتی سرمربی سابق استقلال به قیمت یک شکست انضباطی 3-0 برای بنی یاس تمام شد. اتفاقی که می تواند پایان او را در این باشگاه رقم بزند.

رقابت های کاپ امارات جمعه شب در حالی پیگیری شد که بن یاس به خاطر تصمیم عجیب مربی آلمانی سابق استقلال بازی 3-1 برده را با حکم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال امارات بازنده شد.بن یاس که در مصاف با الفجیره تا دقیقه 85 با نتیجه 3-0 پیش بود و مشکلی با رسیدن به برتری و کسب سه امتیاز نداشت با ورود آیاندا پاتوسی ستاره آفریقایی سال گذشته استقلال صاحب شش بازیکن خارجی در زمین شد که این اتفاق برخلاف مقررات امارات است. طبق قوانین این کشور هر تیمی می تواند هم زمان 5 بازیکن خارجی در زمین داشته باشد.در لحظه ورود پاتوسی به ترکیب، بنی یاس این پنج بازیکن خارجی را در زمین داشت: کوندی ،ساشا، سوزا ، ژائو ویکتور ، لویس انتونیو.

بعد از پایان این مسابقه باشگاه الفجیره اعتراض کتبی خود را به خاطر تخلف تیم بنی یاس تقدیم مسئولان برگزاری مسابقات کرد و خواهان تغییر نتیجه بازی شد؛ مدعایی که مورد پذیرش کمیته انضباطی امارات قرار گرفت و فجیره به یک برد ناخواسته 3-0 رسید. با این حکم تیم بنی یاس سه بر صفر بازنده این مسابقه شد و از رده اول به جایگاه پنجم گروه تنزل پیدا کرد تا شانسی برای صعود به مرحله بعدی نداشته باشد.با این اتفاق جایگاه شفر در باشگاه بنی یاس به خطر افتاد تا بسیاری از احتمال اخراج او تا یکی دو روز آتی به خاطر این اشتباه باورنکردنی خبر بدهند.در لیگ امارات نیز بن یاس با شفر در میان 14 تیم لیگ در رده دهم قرار دارد.

هرج و مرج پول بیت المال به بهانه خرید بازیکنان خارجی

جونیور براندائو تمام شد اما آیا این روش پرابهام در خرید بازیکن هم تمام می شود؟ او برای هر دقیقه بازی در پرسپولیس 7 میلیون و 837 هزار تومان پول گرفته است!

جونیور براندائو که به نماد اهمال در خرید خارجی در فوتبال ایران تبدیل شد با سلام و صلوات با پرسپولیس فسخ کرد و شاید برای همیشه ایران را ترک می کند. نکته جالب اما اینکه او در مصاحبه اش با سایت باشگاه پرسپولیس ابراز امیدواری کرد که روزی به فوتبال ایران بازخواهد گشت و توانایی های فنی خود را به نمایش خواهد گذاشت. او حق دارد اگر چنین می گوید؛ چرا که در همین مدت کوتاه حضورش در ایران متوجه سیستم پر عیب و نقص ما در خرید بازیکن شده است. سیستمی که از آن بعید نیست چند سال دیگر و در تیمی دیگر دوباره بتواند امکان حضور یکی از عجیب ترین بازیکنان تاریخ لیگ برتر را فراهم کند.

جونیور فعلا رفت و مدیران باشگاه پرسپولیس هم سینه ستبر کردند که این اتفاق با حداقل هزینه صورت گرفته و جونیور یک دردسر تازه برای پرسپولیس ایجاد نخواهد کرد. جونیور تمام شد اما این روش پرابهام در خرید بازیکن هم تمام می شود؟ همین سیستم معیوب و پراشکال که در آن واسطه ها می توانند گنجشک را رنگ کرده وآن را با قیمت گزافی به جای قناری قالب کنند. جونیور می توانست مثل بودیمیر مصالحه نکند و با حق فسخی که اجازه اش را داشت بعد از شکایت به فیفا به تمام پول قراردادش که بیش از500 هزار دلار بود برسد. خوشبختانه این پرونده همین جا ختم به خیر شد اما حضور سه ماهه این برزیلی به شدت بی کیفیت هزینه گزافی روی دست باشگاه پرسپولیس گذاشت. جونیور در حالی از پرسپولیس رفت که 252 هزار دلار از این باشگاه پول گرفت؛ رقمی که با توجه به هزینه اقامت سه ماهه اش در تهران چیزی بیش از 3 میلیارد تومان خرج روی دست قرمزها گذاشت.

در این مدت جونیور در مجموع رقابت های لیگ و حذفی 370 دقیقه برای پرسپولیس بازی کرد که چنانچه دقیق محاسبه کنید می بینید او برای هر دقیقه بازی در پرسپولیس 7 میلیون و 837 هزار تومان پول گرفته است! نگرانی زمانی بیشتر می شود که گویی قرار نیست جایی این معضل حل شود. همین پرسپولیس هنوز ماجرای خریدهای اوکراینی در عصر طاهری و برانکو را فراموش نکرده است. فقط تفاوت امروز و آن دوره در این است که آن زمان تیم جام می آورد و کسی خیلی پیگیر آن نیمکت نشین های پرخرج نمی شد. موضوع فقط پرسپولیس نیست. استقلال همین اواخر توانست پرونده پروپییچ را در فیفا ببندد و همین حالا هم لیست تیم های لیگ برتر پراز سیاهه بازیکنانی است که با پول بیت المال خریده شده اند اما بازی نمی کنند؛ بازیکنانی که عموما هزینه گزافی روی دست باشگاه خود گذاشته اند و کارآمدی فنی چندانی هم نداشته اند. شاید تنها تفاوت آنها با جونیور آن است که زیر ذره بین رسانه ها قرار ندارند و ایجنت و مدیر و بازیکن با خیال راحت به خرج کردن پول باد آورده خود مشغولند.