آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۶
بانک و بیمه
۱۲

بررسی آمارهای خوراکی ها در آبان ماه نشان می دهد

اثر کمرنگ بنزین در خوراکی ها

دنیای اقتصاد : بررسی آمارهای خوراکی ها در آبان ماه نشان می دهد که عمده افزایش قیمت ها به دلیل نوسانات فصلی بوده و هنوز اثر افزایش قیمت بنزین در خوراکی ها منعکس نشده است. بیشترین افزایش قیمت در گوجه فرنگی و پیاز بوده که این افزایش قیمت در سال های گذشته و در آغاز فصل سرما طبیعی بوده است. مرکز آمار ایران، گزارش خوراکی ها را در آبان ماه سال جاری منتشر کرده است. این گزارش از یک جهت می تواند مهم باشد که اولین گزارش خوراکی بعد از افزایش قیمت بنزین است، اما نکته قابل توجه این است که این آمار تنها اثر یک هفته پایانی آبان ماه در نرخ تورم خوراکی ها را منعکس کرده است. به همین دلیل، شاید گزارش آذر ماه تحلیل مناسب تری از افزایش قیمت بنزین در قیمت خوراکی ها ارائه کند. بیشتر به نظر می رسد کالاهای گران شده در آبان ماه به دلیل تغییرا آب و هوایی باشد و هنوز به طور کلی اثر بنزین بر نرخ تورم خوراکی ها به شکل قابل توجهی اثر گذار نشده است. در این گزارش به بررسی مهم ترین تغییرات در قیمت خوراکی در آبان ماه می پردازیم.

  صدرنشین، با اختلاف

گوجه فرنگی، در آبان ماه با اختلاف قابل توجهی صدرنشین بیشترین تورم خوراکی در آبان ماه شده است. شاید برای اثبات این ادعا نیاز به آمار و گزارش نیست و افزایش قابل توجه گوجه فرنگی، هم در فضای مجازی و هم در رسانه ها انعکاس ویژه ای داشته است. متوسط قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در آبان ماه حدود 4 هزار تومان گزارش شده که نسبت به ماه قبل یعنی مهرماه افزایش 55 درصدی را ثبت کرده است. نکته قابل توجه این است که در ماه آبان بیشترین قیمت برای گوجه فرنگی 5 هزار و 300 تومان گزارش شده. این در حالی است که قیمت های کنونی این کالا در آذرماه به نظر بالاتر از این سطح می رسد. نکته قابل توجه این موضوع است که قیمت گوجه فرنگی در آبان ماه سال قبل بالاتر بوده است. قیمت این کالا در آبان ماه سال قبل در هر کیلو 4 هزار و 500 تومان گزارش شده بود. بنابراین میزان تورم نسبت به مدت مشابه سال قبل منفی 6/ 11 درصد بوده است.  به نظر می رسد که مهم ترین دلیل گرانی گوجه فرنگی تغییرات فصلی و کاهش عرضه این محصول به بازار است. برخی از مسوولان، گرانی این کالا را مرتبط با بحث افزایش قیمت بنزین نمی دانند و معتقدند که هر سال در فصل سرما، قیمت این کالا با تغییر روبه رو می شود. از سوی دیگر، برخی دیگر نیز سرمازدگی، نرسیدن محصول به بازار و صادرات را از عوامل افزایش قیمت گوجه فرنگی عنوان کردند. به نظر نمی رسد که این افزایش قیمت دائمی باشد و با افزایش عرضه در هفته های آینده از سطح قیمتی این کالاها کاسته خواهد شد.

  افزایش قیمت پیاز و تخم مرغ

در کنار افزایش قیمت گوجه، قیمت برخی دیگر کالاها مانند پیاز نیز افزایش قابل توجهی را ثبت کرده است. اگرچه این افزایش قیمت مانند گوجه فرنگی ثبت نشده است. بر اساس آمارهای ارائه شده در این گزارش، قیمت هر کیلو پیاز در آبان ماه سال جاری به میزان 3 هزار و 200 تومان گزارش شده که نسبت به ماه قبل افزایش 18 درصدی را ثبت کرده است. همچنین نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز قیمت پیاز به میزان 30 درصد رشد را ثبت کرده است. بنابراین به نظر می رسد که دلیل اصلی افزایش قیمت پیاز نیز مانند گوجه فرنگی تغییرات فصلی بوده است. قیمت این خوراکی پرتقاضا نسبت به آبان ماه سال قبل به میزان 41 درصد رشد داشته است.همچنین از لحاظ بیشترین تورم ماهانه، تخم مرغ در رده سوم قرار دارد. گزارش ها نشان می دهد که در آبان ماه نسبت به مهر ماه تخم مرغ 9 درصد گران تر شده است. قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در آبان ماه به میزان 9 هزار و 700 تومان گزارش شده که این رقم در ماه قبل به میزان 8 هزار و 900 تومان بوده است. اما نکته قابل توجه این است که قیمت تخم مرغ در آبان ماه سال قبل گران تر بود و هر کیلو از این خوراکی با قیمت 10 هزار و 500 تومان گزارش شده است. بنابراین هرچند قیمت این خوراکی نسبت به مهرماه افزایش یافته است، اما نسبت به آبان ماه سال قبل بهای این خوراکی کاهشی بوده است. از سوی دیگر، مسوولان عنوان کردند که با توجه به افزایش قیمت تخم مرغ در روزهای اخیر، تشکل صادرات آن به بازارهای هدف را متوقف کرده است. همچنین کارشناسان نیز افزایش قیمت تخم مرغ را به دلیل نوسان نرخ بنزین نمی دانند. به گفته کارشناسان، روزانه 2800 تا 2900 تن تخم مرغ در کشور تولید می شود که به دلیل ازدیاد تقاضا، این میزان در برخی موارد کاهش یا افزایش می یابد. از سوی دیگر، میزان صادرات این کالا کمتر از 3 هزار تن است.

  تورم منفی در میوه های خوراکی

اما در آبان ماه سمت و سوی تمام کالاها افزایشی نبود، بلکه برخی کالاها مانند مرکبات کاهش قیمت قابل توجهی را ثبت کردند. بررسی ها نشان می دهد که پرتقال محصول داخل در آبان ماه به میزان 25 درصد کاهش قیمت داشته است. قیمت هر کیلو پرتقال محصول داخل به میزان 6 هزار و 100 تومان گزارش شده است که البته این رقم در ماه قبل به میزان 8 هزار تومان گزارش شده بود. البته در آبان ماه سال قبل هر کیلو پرتقال به میزان 5 هزار و 600 تومان گزارش شده است.در آبان ماه قیمت سیب درختی زرد نیز روند نزولی را ثبت کرده است. بر اساس آمارهای این گزارش، قیمت سیب درختی زرد در هر کیلو به میزان 6 هزار و 400 تومان بوده است. این قیمت نسبت به مهرماه سال جاری به میزان 1/ 6 درصد کاهش را ثبت کرده است. از سوی دیگر، تورم نقطه به نقطه این گروه نیز به میزان منفی 11درصد رسیده است. در نتیجه می توان عنوان کرد که تورم این کالای خوراکی هم در بخش ماهانه و هم در بخش سالانه منفی بوده است. نکته قابل توجه این است که با وجود افزایش قیمت گوجه فرنگی در آبان ماه سال جاری، تورم ماهانه رب گوجه فرنگی در این ماه منفی گزارش شده است. بر اساس آمارهای این گزارش تورم ماهانه رب گوجه فرنگی در آبان ماه سال جاری به میزان منفی 6/ 5 درصد گزارش شده است. قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در آبان ماه به میزان 18 هزار و 700 تومان ثبت شده است. از سوی دیگر آمارها نشان می دهد که نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز نرخ تورم سالانه این خوراکی به میزان 8/ 1 درصد ثبت شده است. مجموع این آمار نشان می دهد که در آبان ها سطح قیمت ها در شرایط معمولی قرار دارد، اگرچه برخی کالاها به دلیل تغییرات آب و هوا با افزایش یا کاهش قیمت روبه رو شدند. در آبان ماه تورم ماهانه گوشت گوسفند به میزان منفی 7/ 3 درصد ثبت شده و هر کیلو از این خوراکی به میزان 94 هزار و 500 تومان گزارش شده است. از سوی دیگر، قیمت گوشت گاو نیز به میزان 84 هزار و 591 تومان ثبت شده است.