آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۵
هنر و ادبیات
۸
سینما

جشنواره سینما حقیقت در چارسو کار خود را آغاز خواهد کرد

جشنواره 13 ساله

تینا جلالی

دوشنبه هفته آینده سیزدهمین جشنواره سینما حقیقت درهای خود را به روی مستندسازان ایرانی و خارجی می گشاید و این رویداد معتبر بین المللی آغاز می شود. پردیس سینمایی چارسو به عنوان میزبان، فیلم های این رویداد را برای مخاطبان نمایش می دهد. در گزارش پیش رو به صورت اجمالی نگاهی داشتیم به آنچه که قرار است در جشنواره سینما حقیقت امسال شاهد باشیم.

شاخه های مختلف جشنواره

امسال هیات انتخاب بخش بین الملل 24 فیلم مستند خارجی از 21 کشور جهان(به تفکیک مستندهای کوتاه، نیمه بلند، بلند و کشورهای حاضر در این بخش) را گزینش کرده تا برای مخاطبان نمایش داده شود. همچنین در بخش مسابقه ملی 62 مستندساز به رقابت با هم می پردازند. در بخش ملی، رقابت برای کسب نشان فیروزه است در شاخه های بهترین فیلم (تهیه کننده)، تندیس بهترین کارگردانی (سه جایزه)، جایزه ویژه هیات داوران، جایزه تماشاگران(ویژه سرمایه گذار)، بهترین پژوهشگر، تدوینگر، فیلمبردار، صدا، نویسنده یا گوینده گفتار متن و موسیقی متن. در بخش مستندهای کوتاه 27 فیلم نمایش داده می شود همچنین 15 فیلم در بخش مستندهای نیمه بلند و 20 فیلم در شاخه فیلم های مستند بلند با هم رقابت می کند، شاخه «جایزه شهید آوینی» که بخش ویژه جشنواره سینما حقیقت است 29 فیلم با موضوع انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت در منطقه را به نمایش می گذارد.بخش ویژه مستندهای «کارآفرینی» یکی دیگر از شاخه های جشنواره سینما حقیقت است که در این بخش فیلم‎های مستندی با موضوع کارآفرینی، کسب وکارهای بدیع، خرید و فروش اینترنتی، رونق تولید، شکوفایی اقتصاد ملی و... انتخاب و به نمایش گذاشته می شوند. فیلم های این بخش با مشارکت «اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران» پذیرای 13 فیلم در جشنواره خواهد بود.

8 داور جهانی به جشنواره می آیند

به دنبال برگزاری چند دوره کارگاه های بین المللی در قالب پیچینگ و جذب سرمایه؛ مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی قصد دارد امسال همزمان با برپایی جشنواره سینما حقیقت از طرح های تولیدی مستند با ویژگی های خلاقانه، اقتصادی، دارای لحظه های ناب و با قابلیت حضور در عرصه بین المللی حمایت کند. در همین ارتباط 8 داور جهانی در مقام تهیه کننده، مدیر موسسات تولید فیلم مستند، مسوول بازاریابی و... به تهران سفر خواهند کرد تا مستندسازان منتخب در حضور آنان اقدام به ارایه طرح خود کنند. این 8 داور عبارتند از: اووه ینسن(مشاور و تهیه کننده مستند و مسوول بازاریابی؛ با بیش از 15 سال سابقه در حوزه مستند بین الملل) برام کرولس (فارغ التحصیل موسسه رویال تئاتر، سینما و کالج فیلم اروپایی در دانمارک در رشته کارگردانی و تهیه کنندگی) پیتر گوتشالک(تدوینگر، نویسنده، تهیه کننده) جنیفر دشان، کریستیان فالش و...

قاره های جهان در جشنواره سینما حقیقت

نکته مهم دیگری که در جشنواره سینما حقیقت امسال شاهدیم اینکه این رویداد میزبان آثاری از تمامی قاره های جهان(آسیا، اروپا، امریکا، آفریقا و اقیانوسیه) که مجموعا این فیلم ها با آثار مستندسازان 39 کشور جهان در بخش های جنبی و مسابقه ملی و بین المللی نمایش داده می شود. طبق گفته روابط عمومی جشنواره از جمع 55 فیلم مستند تولیدی، فیلم های 39 کشور خارجی گزینش شده که در این رقابت، آلمانی ها با 8 فیلم در صدر قرار دارند. پس از آلمانی ها، مستندسازان کشور فرانسه با 7 فیلم در رتبه دوم این فهرست جای گرفتند. ایتالیا و امریکا نیز 6 فیلم در این دوره جشنواره دارند. از کشورهای هلند، نروژ، لتونی، لیتوانی و قطر 3 فیلم در سینما حقیقت به نمایش گذاشته می شوند. مستندسازان روسیه، اسپانیا، لهستان، ترکیه، مصر، صربستان، بوسنی، استونی، افغانستان، اتریش، انگلستان، مجارستان هم با 2 فیلم در جشنواره امسال حضور دارند. سایر کشورهایی که با یک فیلم به سینما حقیقت آمده اند به این شرح هستند: بلژیک، استرالیا، ژاپن، اندونزی، سوییس، مقدونیه، کامبوج، قبرس، جمهوری چک، سوئد، سودان، چاد، آرژانتین، ایرلند، غنا، مجارستان، رومانی، پرتغال، کرواسی و اوکراین. در این میان ممکن است برخی فیلم ها تولید مشترک کشورهای مختلف هم باشند.

16 میهمان خارجی هم هستند

همچنین روز گذشته برنامه بازار فیلم این جشنواره اعلام شد. این بازار فیلم با حضور 16 میهمان خارجی، عصر روزهای بیستم تا بیست وسوم آذر ماه 98 در پردیس سینمایی چارسو برگزار می شود. در آخر اضافه کنیم که امسال فیلم مستند «با ضربه تکه تکه اش کن» Blow it to Bits به کارگردانی لخ کووالسکی، برنده جایزه بهترین فیلمنامه بخش دو هفته کارگردانان جشنواره فیلم کن 2019 در بخش نمایش های ویژه این رویداد نمایش داده می شود.

بلیت فروشی فیلم های مستند

جشنواره سینما حقیقت امسال میزبان مخاطبان عام هم هست. علاقه مندان مستند می توانند با عضویت در «باشگاه مستند» سینما حقیقت به رزرو اینترنتی بلیت های هر سئانس جشنواره اقدام کنند.