آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۶
بورس کالا
۱۵

پروژه هایی به ارزش 310 میلیون دلار تا پایان امسال در صنعت مس افتتاح خواهد شد

شکست تحریم ها در صنعت مس

آزاده حسینی

گروه بنگاه ها : معاون وزیر صنعت از افتتاح 310 میلیون دلار پروژه در صنعت مس خبر داد و با بیان اینکه تحریم در صنعت مس شکست خورده است، گفت: 8/ 1میلیارد دلا طرح جدید در این حوزه تعریف شده است. خداداد غریب پور در مراسم یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی در صنعت مس گفت: خوشبختانه مس روزگار خوبی را سپری می کند و 310 میلیون دلار پروژه در این صنعت تا پایان سال افتتاح می شود و چندین طرح به ارزش 8/ 1میلیارد یورو و 13 هزار میلیارد تومان نیز در دست اجرا است که این اتفاق خوبی درحوزه صنایع مس به شمار می رود.غریب پور گفت: در شرایط تحریم که دو بار بخش معدن کشور از سوی آمریکا در فهرست تحریم ها قرار گرفته، توانسته ایم در 6 ماه ابتدای سال 98 معادل کل سال 97 صادرات مس داشته باشیم، پس تحریم صنعت مس در ایران شکست خورده است.معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در این میان چشم انداز ما در بلندمدت برای سرمایه گذاری در صنعت مس مثبت است.

وی تصریح کرد: امروز به همت شرکت ملی صنایع مس ایران، از معدن تا محصول می توان قیمت تمام شده را رصد کرد و وضعیت را به لحاظ انبارداری مورد بررسی قرار داد که در قالب سامانه جامع مالی که از سوی شرکت ملی مس طراحی شده، می توان ارتقای شفافیت را هم در کنار سرمایه گذاری ها شاهد بود.به گفته غریب پور، بخش معدن و صنایع معدنی هم اکنون کاملا پیشتاز درحوزه ارزآوری است و اکتشافات در معادن نیز در کنار صادرات وارد عمل شده است، به این معنا که صنعت مس در سرچشمه و سونگون وارد فعالیت های جدیدی شده و پهنه های جدیدی نیز در استان سیستان وبلوچستان از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران درحال اکتشاف است.غریب پور درخصوص تغییر در عوارض صادراتی بخش های مختلف معدنی گفت: در زمینه کنسانتره مس خوشبختانه با توجه به مازاد تولیدی که در کشور نسبت به مصرف وجود دارد، توانایی صادرات کاملا همزمان با تامین بازار داخل وجود دارد و نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز برای تغییر عوارض صادرات این محصول فراهم است.وی اظهار کرد: یکی از سیاست های ما آموزش و ایمنی در معادن است و کمیته ایمنی معادن را بیش از پیش فعال خواهیم کرد.وی اظهار کرد: حمایت از معادن کوچک مس در دستور کار قرار گرفته و سیاست ما آن است که معادن بزرگ را خود شرکت ملی مس در اختیار داشته باشد و در مقابل، معادن کوچک تحت نظر این مجموعه به فعالیت ادامه دهند.

 ارتقای سهم مس از تولید ناخالص داخلی

در ادامه اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران نیز گفت: در راستای هوشمندسازی سیستم های مالی برنامه ریزی شده تا سامانه جامع مالی را راه اندازی کنیم تا بتوانیم به صورت آنلاین قابلیت تعیین تکلیف قیمت تمام شده را در بخش های مختلف داشته باشیم.وی افزود: بر این اساس برای شفاف سازی در راستای فروش، بازرگانی و انبارداری سیستمی طراحی شده تا به عنوان یک ابزار مدیریتی قابلیت تصمیم سازی سریع را به ما بدهد و اسناد مالی به صورت مکانیزه وارد سیستم شود.سعدمحمدی تصریح کرد: این سیستم جامع مالی کاملا از سوی متخصصان ایرانی طراحی شده و تلاش خواهد کرد تا به لحاظ مدیریتی ما را به سیستم های منطبق بر استانداردهای جهانی ارتباط دهد.وی گفت: سهم مس از تولید ناخالص داخلی ارتقا خواهد یافت و جایگاه این صنعت در کل صنایع معدنی شاخص تر از قبل خواهد شد.سعد محمدی درحاشیه این مراسم درخصوص طرح های توسعه ای این شرکت اظهار کرد: طرح های آماده افتتاح در صنعت مس شامل طرح تولید اسید سولفوریک با ظرفیت 610 هزار تن، طرح ذوب خاتون آباد، کارخانه اکسیژن و انبار کنسانتره است. وی ادامه داد: اخیرا هم رئیس جمهور طرح اسید سولفوریک را در سرچشمه کرمان افتتاح کرد که سرمایه گذاری آن 110 میلیون یورو و 40میلیارد تومان است که درراستای عدم آلودگی زیست محیطی بود. مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: باید شرایط تولید اسید فسفریک را از اسید سولفوریک فراهم کنیم و به سمت تولید کودهای فسفاته برویم. وی افزود: اکنون سالانه 50 هزار تن کود فسفاته برای بخش کشاورزی وارد می شود.

 اکتشافات جدید در حوزه مس

سعد محمدی با بیان اینکه اکتشافات در معدن سرچشمه درحال انجام است، گفت: امیدواریم ذخایر این معدن به زودی از 3 میلیارد تن عبور کند. ذخایر اقتصادی این معدن بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون تن است.وی ادامه داد: در معدن مس سونگون نیز اکتشافات درحال انجام است و خوشبختانه به ذخایر بسیار خوبی دست یافته ایم. ذخایر اقتصادی این معدن بیش از یک میلیارد و 200میلیون تن است و امیدواریم در توسعه های جدید اقدامات جدی تری صورت گیرد. مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: همچنین در معدن میدوک شهر بابک با اکتشافات جدید، ذخایر به بیش از یک میلیارد تن ارتقا یافته و ذخایر اقتصادی نیز به بیش از 500 میلیون تن رسیده است.وی افزود: اکتشافات در بخش های دیگر کشور از جمله مناطق جنوب کرمان، اردبیل، آذربایجان شرقی، یزد و سیستان وبلوچستان عملیاتی شده و سال آینده خبرهای بسیار خوبی از ذخایر جدید مس خواهیم داشت.سعدمحمدی گفت: درحال حاضر برای 75سال ذخایر مس داریم و اگر اکتشافات جدید انجام شود طی 5 سال آینده، 2 میلیارد تن به ذخایر مس افزوده می شود.سعد محمدی با بیان اینکه ظرفیت تولید ذوب مس در کشور تا پایان امسال به 400هزار تن می رسد، گفت: این افزایش ظرفیت در خاتون آباد به 120 هزار تن و در سرچشمه به 280هزار تن خواهد رسید. این درحالی است که ظرفیت مس در 50 سال گذشته با 200 هزار تن شکل گرفت. وی افزود: طی 3 تا 4 سال آینده 100هزار تن ظرفیت در مس سونگون آذربایجان شرقی احداث می یابد و ظرفیت به 500 هزار تن می رسد.وی ادامه داد: امیدواریم با اجرای طرح های مسی با سرمایه گذاری 8/ 1 میلیارد یورو و 13هزار میلیارد تومان بتوانیم تا 5 سال آینده، بخشی از بازار جهانی را به خود اختصاص دهیم و حضور جدی در بازار جهانی پیدا کنیم.

 7 هزار میلیارد تومان گردش مالی از اجرای 4 طرح کنسانتره

سعدمحمدی با بیان اینکه اکنون چهار طرح کنسانتره 150 هزار تنی در دستور کار است، گفت: طرح کنسانتره دره آلو سال آینده به پایان می رسد. طرح کنسانتره دره زار در سال 1400 به بهره برداری می رسد. فاز 2 واحد میدوک و فاز 3 سونگون عملیاتی شده و شروع به فعالیت کرده است. وی ادامه داد: این اقدام، 7 هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته است. از این رو با سرعت دادن و افزایش مالی می توانیم با سرمایه هایی که وارد سیستم می شود نسبت به توسعه ها اقدام جدی تری داشته باشیم. ضمن اینکه بازار سرمایه می تواند روش های مختلفی را برای تامین مالی فراهم کند و نگاه سودده و اقتصادی موجود در این بخش، پشتیبان دلگرم کننده برای سرمایه گذاری جدید ایجاد کند.

 افزایش سرمایه فملی از محل سود انباشته

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به اینکه تولید داخل از طریق بورس تامین می شود، گفت: هیچ مشکل و دغدغه ای برای مصرف کنندگان مسی در کشور وجود ندارد. مابه التفاوت عدم نیاز داخل را صادر می کنیم.سعدمحمدی خاطرنشان کرد: اکنون شرکت مس با توجه به شرایط سهامداران به عنوان مالکان بازار بورس و طی مذاکرات انجام شده، بخش بیشتر سرمایه را از درآمدهای خود تامین می کند. همچنین، به زودی از محل سودهای انباشته افزایش سرمایه خواهیم داشت.وی افزود: با توجه به اینکه این شرکت شرایط سودده اقتصادی را دنبال می کند مشکلی در جمع آوری سرمایه در این بخش نداریم. درحال حاضر درحال برنامه ریزی مدون برای سرعت در اجرای کار هستیم.سعدمحمدی به میزان تولید این شرکت اشاره کرد و گفت: میزان تولید مس در سال 98 نسبت به سال گذشته 10 درصد و نسبت به برنامه 15درصد بیشتر است. این درحالی است که یکی از کوره ها به دلایل زیست محیطی تعطیل شد.

 جریان شفاف و روان اطلاعات در شرکت مس

در همین راستا مدیر منابع انسانی شرکت ملی صنایع مس ایران با تاکید بر اینکه «نرم افزار زیرساخت شرکت مس» با دست های پرتوان کارشناسان گروه فاوا طراحی، تولید و در دسترس قرارگرفته است، گفت: این سامانه در راستای سیاست گذاری و تاکیدات مدیرعامل شرکت مس درخصوص لزوم هوشمندسازی سیستم ها و جریان شفاف و روان اطلاعات در شرکت مس در دستور کار این معاونت قرار گرفت و هم اکنون فاز نخست این سامانه با عنوان «سیستم حسابداری مالی» آماده راه اندازی و ارائه به حوزه های مرتبط شده است.حسنی با تاکید بر اینکه با بهره برداری از این طرح گام مهمی در جهت شفاف سازی و بسترسازی برای کنترل پذیری هرچه بیشتر تراکنش های مالی برداشته شده است اظهار کرد: رعایت یکپارچگی با سایر سیستم های مرتبط در سطح فرآیندهای عملیاتی، انطباق حداکثری با نیاز کاربران و ذی نفعان حوزه مالی، کاهش موازی کاری و تحت دسترس بودن و درعین حال امن بودن و همچنین دخالت حداقلی نیروی انسانی در ورود اطلاعات از مهم ترین مزیت های این سیستم جامع مالی است.معاون منابع انسانی و پشتیبانی شرکت مس با تاکید بر امنیت بالای این سامانه گفت: علاوه بر این، سیستم جامع امکان یکپارچه سازی اطلاعات در شرکت مس را که از آرزوهای دیرینه شرکت بوده است فراهم می آورد و به تصمیم گیری های استراتژیک کوتاه مدت و بلندمدت درحداقل زمان ممکن سرعت می بخشد.