آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۵
اقتصاد
۱۰
ویژه

دریافت رمز پویا ،رمز یک بار مصرف اول و دوم، خرید کارت هدیه، شارژ، خدمات بانکی و... فراهم شد

افزایش ایمنی خدمات بانکی و مراحل نصب برنامه 60 بانک ملی

راه اندازی سایت های جعلی و دزدیدن اطلاعات کاربرانی که به این سایت ها مراجعه کرده اند، یکی از شیوه هایی است که در طول سال های گذشته به شگرد کلاهبرداران اینترنتی بدل شده و پلیس فتا در سال های گذشته، پرونده های بسیاری را تحویل گرفته که در قالب فرآیند فیشینگ از اعداد کوچک و بزرگ از حساب مردم خارج شده است. هر چند در سال های گذشته، تلاش های زیادی برای مقابله با این کلاهبرداری ها انجام شده اما بانک مرکزی برای افزایش حریم ایمنی کارت ها دستورالعمل جدیدی را به بانک ها ارایه کرده که بناست در روزهای آینده رسما اجرایی شود.

طبق دستور بانک مرکزی، بانک ها در برابر سرقت از حساب مشتری مسوول هستند و به همین خاطر برنامه استفاده از رمز یک بار مصرف برای خریدها و انتقال های اینترنتی در دستور کار بانک ها قرار داده و از اول دی ماه به صورت اجباری اجرا خواهد شد و مشتریان مسوول استفاده نکردن از رمز یک بار مصرف و مشکلاتی خواهند بود که از فیشینگ، سرقت کارت یا رمز دوم آنها و... ایجاد می شود. بر این اساس لازم است که مشتریان بانک ها از بهترین روش ها و نرم افزارها برای به کار گیری رمز یک بار مصرف در خریدها و مبادلات بانکی خود استفاده کنند.در این راستا بانک های مختلف، برنامه ها و روش هایی را برای ارسال رمز دوم یک بار مصرف در دستور کار قرار داده اند و از طریق نرم افزار بانکی در گوشی های هوشمند یا کد یو اس اس دی یا ارسال پیامک، رمز دوم را به مشتری اعلام می کنند. یکی از بانک هایی که به شکل جدی در این حوزه کار و طرح خود را نهایی کرده، بانک ملی ایران است.

نرم افزار 60 بانک ملی، دارای ویژگی ها و مزیت های متفاوتی است که ضمن افزایش ایمنی خدمات بانکی علاوه بر رمز دوم پویا، رمز اول یک بار مصرف را نیز در اختیار مشتریان خود قرار می دهد و از این طریق حتی در خریدهایی که از کارت بانکی و رمز اول استفاده می شود، مشتری می تواند به سادگی، رمز خود را از برنامه 60 دریافت کرده و به فروشنده اعلام کند و در خریدهای معمولی یا از رمز اول ایستا خود استفاده کند یا از رمز یک بار مصرف دریافت شده از برنامه 60 استفاده کند.

راه نصب برنامه 60 در این گزارش به صورت مرحله به مرحله توضیح داده شده است. این برنامه را از سایت بانک ملی به نشانی bmi.ir دریافت کنید و پس از نصب، دو بخش یا کد ارسال شده توسط گوشی موبایل همچنین کد ارسال شده توسط دستگاه خودپرداز یا سامانه بام را به آن اضافه کنید و پس از آن به سادگی هر 60 ثانیه و به صورت آفلاین رمز یک بار مصرف اول یا دوم را دریافت کنید. بانک ملی برای گوشی های غیرهوشمند و معمولی نیز امکان ارسال کد یو اس اس دی ستاره 737 ستاره 60 مربع #60*737* را فراهم کرده است.

مراحل نصب برنامه 60

برای نصب برنامه 60 لازم است که برنامه از طریق سایت بانک ملی bmi.ir دانلود سپس مراحل نصب انجام شود. در مراحل نصب از شما شماره موبایل خواسته می شود و پس از آن یک پیام به گوشی ارسال می شود که باید آن را به برنامه 60 منتقل کنید.

در مرحله بعد، لازم است که از طریق خودپرداز بانک ملی یا از طریق سامانه بام، مشخصات کارت ثبت شده و بخش ارسالی از طریق رسید خودپرداز دریافت شده و به نرم افزار برنامه 60 منتقل شود. هنگام مراجعه به خودپرداز، شماره موبایل را درخواست و برای شما پیام ارسال می کند و با انتخاب رمز یک بار مصرف به مشتری یک پرینت می دهد که در آن کد خاصی وجود دارد و شما آن را در برنامه 60 وارد می کنید.

به عبارت دیگر با دو بخش ارسال شده خودپرداز و گوشی موبایل و انتقال آن، برنامه 60 قابل اجرا خواهد بود و مشتری پس از این مرحله به سادگی می تواند رمز یک بار مصرف دوم یا رمز یک بار مصرف اول را دریافت کند و به راحتی امنیت حساب خود را در هر پرداخت و مبادله بانکی را تضمین خواهد کرد.

مشتریان توجه داشته باشند که به جای مراجعه به دستگاه خودپرداز می توانند به سامانه بام بانک ملی مراجعه کنند. همچنین در مورد رمز اول می توانند هم رمز اول ایستا و هم رمز پویا که هر 60 ثانیه استفاده می شود را انتخاب کنند.

بخش اول فعال سازی رمز یک بار مصرف را از دستگاه دریافت و در محل آن در نرم افزار 60 قرار دهید. دستگاه از شما شماره موبایل را درخواست می کند تا به شما پیام ارسال کند و بخش اول فعال سازی را برای شما ارسال کند. بخش دوم فعال سازی رمز از طریق گوشی موبایل برای شما ارسال می شود. با وارد کردن این دو بخش، کار نصب کامل شده و نرم افزار برنامه 60 فعال و اجرایی می شود و به صورت آفلاین می توانید هر وقت لازم می دانید رمز یک بار مصرف دریافت کنید. این رمزها به صورت آفلاین برای کارت و حساب شما در نظر گرفته شده و پس از 60 ثانیه تغییر می کند.در خریدهای اینترنتی و مبادلات بانکی نیز برنامه 60 بانک ملی امکان ارسال رمز دوم یک بار مصرف را فراهم کرده که هر 60 ثانیه یک بار تغییر می کند و از این طریق، امکان هر گونه سوءاستفاده و فیشینگ و سرقت اطلاعات و کارت و... از بین می رود.

باطل شدن رمز پس از 60 ثانیه

یکی از اصلی ترین مسائلی که فیشینگ را ممکن کرده، باقی ماندن رمزهای دوم کارت مشتریان بانک ها و تغییر نکردن آنهاست. از این رو بسیاری از کلاهبرداران این فرصت را دارند که تا زمان اطلاع یافتن مشتری از سرقت اطلاعاتش و مسدود کردن کارت خود به حساب فرد ورود کرده و مبالغ مختلفی را از آن برداشت کنند، طرح جدید بانک ملی این خلا را نیز جبران می کند و عملا شانس فیشینگ را به پایین ترین حد ممکن می رساند.

ویژگی مهم برنامه 60 باطل شدن رمز یک بار مصرف دریافتی پس از 60 ثانیه است که به صورت خودکار تغییر کرده و تنها مشتری به آن دسترسی دارد و حتی اگر کسی از آن اطلاع یابد، نمی تواند ظرف 60 ثانیه از راین رمز سوءاستفاده کند و فیشینگ و سرقت اطلاعات و پول و حساب انجام دهد.

همین موضوع باعث شده که بانک ملی در تبلیغات این برنامه از کلمات «رمز خودت را فریاد بزن!» استفاده کند. زیرا به محض اعلام رمز، مشتری تنها 60 ثانیه فرصت دارد که رمز دریافتی را استفاده کند و پس از 60 ثانیه، رمز خود به خود تغییر می کند. در نتیجه اگر فرد دیگری بخواهد از کارت شما استفاده کند عملا فرصت نمی کند زیرا بلافاصله رمز قبلی باطل می شود و تنها مشتری از طریق مشخصات کارت خود و رمز دریافتی یک بار مصرف جدید می تواند خدمات بانکی و انتقال پول و خرید مورد نظر را انجام دهد.بر این اساس، کارشناسان معتقدند که برنامه 60 بانک ملی عملا امکان استفاده از رمز اول و رمز دوم یک بار مصرف را فراهم کرده و در هر شرایطی، امنیت حساب و پرداخت های مشتری تضمین می شود.

سایر خدمات برنامه 60 بانک ملی

در کنار خدمت اصلی برنامه که مقابله با کلاهبرداری اینترنتی و سرقت اطلاعات کارت افراد است، برنامه بانک ملی اهداف دیگری را نیز دنبال می کند. در برنامه 60 بانک ملی علاوه بر دریافت رمز یک بار مصرف اول و دوم، امکان استفاده از خدماتی مانند خرید کارت هدیه، شارژ، خدمات بانکی و... فراهم شده و کارشناسان با توجه به ویژگی های برنامه 60 معتقدند که مشتریان می توانند خدمات دیگری مانند کارت به کارت، خرید شارژ، خدمات بانکی، کارت هدیه و سرویس های ویژه و خدمات دیگر را از برنامه 60 دریافت کنند.

سختی نصب برنامه فقط یک بار است

برخی از مشتریان اعلام کرده اند که روش نصب برنامه 60 سخت است و باید علاوه بر دانلود و نصب، کد ارسالی به پیامک گوشی همچنین کد اعلام شده توسط دستگاه خودپرداز یا سامانه بام را اضافه کرده و این موضوع در چند مرحله باید انجام شود و کار سختی است.

اما واقعیت این است که برای ایجاد ایمنی و استفاده از مزایای برنامه 60 لازم است کار دقیقی را انجام دهیم و بین گوشی، نرم افزار، خودپرداز و سامانه بام ارتباط برقرار شود تا سیستم بانک ملی بتواند گوشی، شماره تلفن، نرم افزار 60 را شناسایی کرده و هماهنگی و ارتباط لازم را ایجاد کند. اما پس از انجام مراحل راه اندازی که یک بار انجام می شود، بقیه کار ساده است و هر بار که مشتری به رمز اول یا دوم نیاز دارد به سرعت رمز مورد نظر را دریافت می کند و هر 60 ثانیه یک بار، رمز عوض می شود و خیال مشتری از بابت امنیت حساب و پرداخت ها در دنیای دیجیتال و عصر ارتباطات امروز راحت می شود.

رمزیاب به صورت آفلاین

یکی از نگرانی هایی که در روزهای گذشته برای مشتریان بانک ها به وجود آمده، چگونگی دستیابی به رمز دوم در حالت آفلاین است و برای برخی از آنها این سوال به وجود آمده که در صورت عدم اتصال به اینترنت چگونه می توان این رمز را دریافت کرد.ویژگی مهم دیگر برنامه 60 آفلاین بودن این برنامه است که نیازی به وصل شدن به اینترنت ندارد و رمزها به صورت آفلاین و بسیار ساده در اختیار مشتری قرار می گیرد.