آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۵
اقتصاد
۱۰

پیدا و پنهان

هشدار سازمان مالیاتی به پزشکان: به درآمد شما دسترسی داریم

امیدعلی پارسا، رییس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: ما با استفاده از منابع اطلاعاتی دیگر، به میزان درآمد پزشکانی که دستگاه کارتخوان را در مطب خود نصب نکرده یا از آن استفاده نکرده باشند، دسترسی خواهیم داشت. وی درباره سرکشی به حساب های بانکی برای اخذ و محاسبه مالیات گفت: همه حاکمیت ها در همه دنیا دسترسی به آمار و اطلاعات پولی و بانکی و املاک دارند و باید این اطلاعات سرکشی شود. رییس سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: برای محاسبه مالیات پزشکان، در خردادماه سال آینده و همزمان با ارایه اظهارنامه مالیاتی پزشکان، با منابع دیگر اطلاعاتی، درآمدهای دیگر مالیاتی مشمول و مالیات حقه را از آنها مطالبه می کنیم و جرایمی که در قانون پیش بینی شده حتما مورد عمل قرار خواهد گرفت.

برگزاری 5 نمایشگاه دریایی در 4 ماه پایانی سال چه ضرورتی دارد؟

از آذر 98 تا پایان سال، 4 نمایشگاه و یک همایش دریایی برگزار می شود که با توجه به هزینه های سنگین برگزاری و اتلاف وقت و منابع، ضروری است در راستای توجه به اقتصاد مقاومتی با ورود حاکمیت دریایی کشور و تجمیع نمایشگا ه ها، سالانه یک نمایشگاه واحد در حوزه دریایی مشابه حوزه ریلی برگزار شود. از سوی دیگر برگزاری این نمایشگاه ها چه از محل بودجه دولتی که بیت المال محسوب می شود و چه از محل بودجه بخش خصوصی، هزینه های سنگینی را بر کشور تحمیل می کند بی آنکه دستاوردهای چندانی داشته باشد، از اتلاف وقت و انرژی شرکت کننده ها و بازدیدکننده ها تا هدررفت منابع مالی در کشور؛ ضمن آنکه این پراکنده کاری موجب سردرگمی مخاطب و بازدید کننده و کاهش رونق نمایشگاه ها می شود. اما آنچه برگزارکننده نمایشگاه ها را از این محل منتفع می کند که موجب می شود این نمایشگاه ها به صورت متعدد برگزار شود، سودهای کلانی است که از محل فروش غرفه ها و جذب شرکت ها، عاید برگزارکننده می شود و همین سودهای کلان موجب شده است افراد خاص که امتیازاتی خاص دارند، تصمیم بگیرند به صورت خودمختار و با ارایه درخواستی به سازمان توسعه تجارت، نسبت به اخذ مجوز برگزاری نمایشگاه اقدام کنند.

رشد 15درصدی فوتی های تصادفات مهرماه

سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: هزار و 670 نفر در مهرماه سال جاری در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (1397) با هزار و 447 فوتی، 15.4 درصد افزایش یافته است. از کل فوتی های حوادث رانندگی در کشور مهر ماه امسال هزار و 295 نفر مرد و 375 نفر زن بودند. در این مدت هزار و 131 نفر در مسیرهای برون شهری، 387 نفر در مسیرهای درون شهری، 122 نفر در مسیرهای روستایی، 6 نفر در راه های اختصاصی و 24 نفر نیز در سایر مسیرها جان خود را از دست داده اند.

رسوب قیمت مسکن در تهران

نشانه های دریافتی از بازار مسکن شهر تهران حاکی از آن است که بازه توهمات قیمتی به پایان رسیده و قیمت های پیشنهادی در حال نزدیک شدن به واقعیت است. از سوی دیگر نرخ های قطعی در مناطق پرتقاضا مقدار اندکی افزایش یافت. گزارش های میدانی حاکی از آن است به دنبال ثبات شرایط عمومی اقتصاد، قیمت های پیشنهادی در بخش مسکن کاهش چشمگیری در تمامی مناطق تهران داشته است؛ هر چند قیمت های پیشنهادی نمی تواند ملاک ارزیابی بازار قرار گیرد و آنچه اهمیت دارد نرخ های قطعی بر اساس معاملات است. با این حال بررسی ها نشان می دهد، قیمت های پیشنهادی بین 30 تا 70 درصد کاهش یافته است. اردیبهشت ماه که بازار در اوج خود قرار داشت، نرخ های پیشنهادی هیچ حد و مرزی نداشت و قیمت های نجومی از سوی مالکان، به خصوص در مناطق شمالی تهران تعیین می شد.

وزیر صنعت: با محتکران لاستیک برخورد می کنیم

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تصمیم کارخانه های تولید لاستیک برای عدم توزیع محصولات تخلف بوده و با آنها برخورد می شود. او در واکنش به کمبود لاستیک در بازار به دلیل تصمیم کارخانه های تولیدی برای عدم توزیع محصولات اظهار کرد: این موضوع مربوط به بنزین است. بر اساس گزارش های رسیده بسیاری از بنکداران از عرضه کالا خودداری می کنند، زیرا می خواهند از نرخ دلار پس از افزایش قیمت بنزین آگاه شوند. پس از افزایش قیمت بنزین عده ای می خواهند از فرصت سوءاستفاده کنند که با آنها برخورد خواهد شد.

استفاده از تکنولوژی هسته ای در کنترل بیماری ها

سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه با بیماری ویروسی زیکا از تکنولوژی هسته ای استفاده می کند. بیماری های ویروسی از جمله زیکا سریع پراکنده می شود و افراد بسیاری را درگیر می کند بنابراین هزینه های مقابله با آن هم بسیار بالا است. تکنولوژی هسته ای کاربردهای فراوانی در علم، تکنولوژی و کشاورزی دارد که در کنار آنها از کاربردهای آن برای مقابله با بیماری ها هم استفاده می شود.